Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

117. Elementin Varlığı Kanıtlandı

 > -

117. Elementin Varlığı Kanıtlandı

Periyodik tablonun 117. elementi ununseptiyum’un (Uus) varlığı dört yıllık sıkı bir çalışmanın ardından kanıtlandı.

Ununseptiyum 2010 yılında Rus ve Amerikan fizikçiler tarafından keşfedildi fakat varlığı kanıtlanamadı. Bağımsız bir kimya grubu olan Uluslararası Temel ve Uygulamalı Kimya Birliği (IUPAC) tarafından üstlenilen çalışmalar dört yıl sürdü ve en sonunda elementin varlığı kanıtlandı. Uranyum ötesi olarak kategorize edilen 117. element, geçici adı ununseptiyum yerine gerçek ismini alacak ve periyodik tabloya yerleştirilecek.

117- elementi kanıtlayan örnek, Almanya’daki GSI Helmholtz Centre araştırma merkezinde yaratıldı ve bulgular Physical Review Letters’da yayınlandı. Ekip elementi yaratmak için kalsiyum izotoplarını radyoaktif berkelyum ile etkileşime soktu ki bu hiç de kolay bir süreç değil.

Avustralya Ulusal Üniversitesinden Profesör Davind Hinde, element 177′yi yaratmanın yapabileceklerinin en uç noktası olduğunu belirtiyor. Diğer uranyum ötesi elementlerde olduğu gibi, ununseptiyum da bir hayli istikrarsız bir element ve yarı ömrü 80 milisaniye civarında. Prof. Hinde, 118. elementin ardından bir istikrar adasına ulaşabilecekleri ihtimalinin üzerinde duruyor; bu elementlerim yarı ömrünün saatler, günler ve hatta yıllar olabileceğini düşünüyor.

117- elementin varlığını kanıtlayan ve onu periyodik tabloda konumlandırmaya hazırlanan bilim adamları, kaleme aldıkları raporda keşfin istikrar adasındaki daha uzun ömürlü süper ağır element çekirdeklerinin keşfedilmesi için çok önemli bir adım olduğunu belirtiyor.

stuff

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir