Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

107 Saatlik Devrim: Elin Portekiz'inin Gerçekleştirdiği Bu Atılım Parmak Isırtıyor

-
Abone ol

7 Mayıs gün doğumundan 11 Mayıs akşamına kadar geçen sürede ne yapıyordunuz, neredeydiniz? Muhtemelen hatırlamadınız.

Çok da önemli değil. Önemli şeyler oldu, o kadar.

Ama neler olduğunu tek tek saymayıp, belki de en önemlisine vurgu yapalım.

Olay Portekiz’de yaşandı. Bu aşağı yukarı 5 günlük süre içerisinde ülke, tüm enerjisini yenilenebilir kaynaklardan elde etti.

“Eyy Onedio, Portekiz’in enerji sarfiyatından bize ne, size ne?” demeyin hemen. Olay çok önemli.

İnsanlığı bekleyen en önemli problemlerinden sayılan fosil yakıt bağımlılığından kurtulma emareleri bunlar.

Tarih bir günde yazılmadı, dolayısıyla yenilenebilir enerjiye geçiş süreci de bir gecede gerçekleşmeyecek.

Portekiz uzun süredir bu entegrasyon için canla başla çalışıyor. 2011’de gerçeklesen ilk adım, 1-2 saat süresince ülke genelinde yenilenebilir enerji kullanımına sebep olmuştu.

Şimdi o sayı 107 saate çıktı. Evet, bir sonraki adım belki de kalıcı olacak.

Güzelim Portekiz.

Portekiz bu süreci her köşeye rüzgar türbini dikip bunlarla bel bağlayarak geçirmedi tabii.

Pervaneler %22’lik bir enerji üretimi hacmine sahip. Geriye kalanlar ise çeşitli: Mesela denizdeki dalgalardan enerji üreteci, jeotermal enerji, güneş enerjisi bunların arasında bulunuyor.

Asıl süper olan, Portekiz’in bu alandaki hızı.

2013’te yenilenebilir enerji üretimi %26 seviyesinde olan ülke, 2015 itibariyle bu oranı %50’nin üzerine çıkardı.

Portekiz bu alanda çılgınca yatırım yapıyor. Bununla yetinmeyip yenilenebilir enerji yöntemleri kullanımı üzerine teşvikler dağıtıyor.

Katetmeleri gereken yol büyük, ama olmayacak iş değil.

Portekiz övenler cemiyeti değiliz, ama işin gerçeklerini söylemek bizim işimiz.

Sadece Portekiz değil, sözgelimi Danimarka da yenilenebilir enerji konusunda aşmış ülkelerden. Mesela geçtiğimiz yıl oldukça rüzgarlı bir günde Danimarka, enerji ihtiyacının %140’ını rüzgar türbinlerinden elde etti.

“Konya kadar ülkeleri örnek vererek olmaz adminn” demeden diğer örneklere atlayalım.

Mesela 80 milyon nüfuslu Almanya da bu konuda o kadar önde ki, insanlara ve kuruluşlara bu enerjiyi kullanmaları karşılığında para bile vermişti.

Yine Letonya, Avusturya, İsveç, Norveç ve İzlanda gibi ülkeler de 2014 itibariyle enerjilerinin büyük bir kısmını yenilenebilir enerjiyle karşılıyor.

Sonuç olarak Portekiz bu aşamaları mucizeyle katetmedi...

Yatırım, sabır, yüksek çalışma, yeni teknolojiler yoluyla kazandı. Yani aynısı Türkiye için ütopya değil. 

Neden olmasın?

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
sadbutser

peki bu nükleer sevdası neden? toptan havaya uçalım

anakin66

anakin66

Yenilenebilir enerjiye sonuna kadar ever ama nükleer şart.

sciencesoldier

peki neden şart acaba öğrenebilir miyim

anakin66

Yenilenebilir enerji kaynakları güc demek değildir.Bak abi kuzey koreye ABD'ye kafa tutuyor.Nükleer enerji güç demektir.

iparla

Nükleerden enerji üretmek ile, nükleer savaş silahı üretmek farklı şeyler. Farklı amaçlara hizmet eden şeyler. Biri yapıcı bir şey, diğeri yıkıcı. Yapıcı olmak, azami derecede o nesneyi kontrol bilgisi gerektirir. Çünkü kontrol edemezsen zarara yol açarsın. Nükleer silahın amacı ise zaten yıkıcılıktır. Üretimden sonra bozunum süresini, stratejik olarak nerede saklayacağını falan hesaplaman/planlaman gerekir. Daha az dikkat gerektiren bir iş olduğu düşüncesindeyim. Biri askeri bir amaca hizmet eder, diğeri sivil. Askeri amaca hizmet eden tarafını, yani Türkiye'de nükleer silah bulunup bulunmadığını bizim bilmemiz mümkün değil. Kuzey Kore ise dünyadan soyutlanmış bir ülke olduğu için diğer ülkelere diş göstermek zorunda. O nedenle açıkça söylüyor. Fakat bizim tartıştığımız mesele dünya siyaset sahnesindeki güç dengeleri değil: enerjinin üretimi, hangi enerji tipinin daha güvenli, daha kolay elde edilebilir, insanlar için tehlike arzedip arzetmediği.

sciencesoldier

ülkenin hidroelektrik potansiyeli yüksek sudan bunu yapabiliriz. sonra yılın bilmem kaç ayı güneş alan bir ülkemiz var güneş enerjisi de tamam. rügarı zaten durduramayız orası da tamam ulan biz hala ne bekliyoruz. gerizekalılar nükleer için uğraşıyorlar. ülkeyi komple havaya uçurmak için.

atilimozcelik

biz de hala "hangi ormanı, hangi sahil şeridini katledip termik santral kursak" diye düşünelim... sonra da "neden beyin göçü oluyor? eee göçecek tabi beyin. ne yapacak bu ülkede"

Görüş Bildir