106. Yılında Ülkenin En Köklü, Trakya Bölgesinin En Büyük Eğlencesi: Pavli Panayırı

339PAYLAŞIM

1910 yılından beri aralıksız düzenlenen Pehlivanköy Pavli Panayırı, bu yıl da ziyaretçilerine ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. Bu yılki panayırın arifesinde, bilmeyenler için bu renkli kültürel etkinliğe daha yakından bakıyoruz.

Fotoğraflar: Ayhan Mayir, Burak Şenbak, Dinçer Alabaşoğlu, Hülya Bayrak, Özcan Çeltikli, Sengül Özcan Kumatar, Serdal Karakaya, Ahmet Çetintaş, Tuncay Coşkun, Masis Üşenmez, Murat Yücel.

Pavli Panayırı, 1910'dan beri düzenlenen, ülkenin en eski panayırı.

Kimi rivayetlere göre daha önce de düzenleniyormuş, ancak resmi kaynaklara göre ilk tarihi 1910.

Panayır, Kırklareli'nin Pehlivanköy ilçesinde düzenleniyor.

İlçenin eski adı olan Pavli, halk tarafından halen kullanıldığından panayırın adı da Pehlivanköy Panayırı'ndan ziyade Pavli ismiyle anılıyor. Panayır ilçedeki tren yolunun hemen karşısında bulunan, Ergene nehri kıyısındaki geniş çayırlıkta kuruluyor.

Pehlivanköy'deki yoğun Pomak ve Roman nüfusu, panayırın kültürel çeşitliliğini sağlıyor.

Panayırlar, pagan ve Helen toplulukların önemli gördükleri şehirler etrafında belli zamanlarda bir araya gelip, eğlenceler düzenleyerek ticari mal alışverişlerinde bulundukları önemli aktiviteler olarak günümüze kadar gelmiş. Yunanca’ da “Panegrysis” diye söylenen bu kelime, büyük toplantı, kurultay, festival, kalabalıklar gibi anlamlar içermekte. 70′ li yılların sonlarına kadar Trakya’nın birçok yerinde ( Keşan, Lüleburgaz, Pınarhisar, Silivri, Havsa vb.) bu tip panayırlara rastlanırdı. Bu panayırlar daha çok mal ve hayvanların satıldığı, o bildik adıyla “Hayvan ve Emtia Panayırları” şeklinde düzenlenirdi. Pavli Panayırı’nın bir diğer adı da “Pehlivanköy Sonbahar Hayvan ve Emtia Panayırı”dır. Panayır her yıl Eylül ayında, hasat sonu yapılıyor.

Panayır hem ticaret, hem de eğlence amaçlı yapılıyor.

Sosyal anlamda bölge açısından büyük önemi olan Pavli Panayırı, yörenin bekar gençlerinin birbirini görüp beğenmesi açısından da önemli.

Pavli'de yörenin en lezzetli sokak yiyeceklerini de bulabilirsiniz.

Tekirdağ köftesinden Keşan satır etine; Hayrabolu pabuç köftesinden Pehlivanköy piliçlerine, hatta kuzu çevirmeye kadar her şeyi bulabileceğiniz panayırda, Yeniköy'ün ev yapımı şarapları da eşlik ediyor. Çeşit çeşit şeker ve mısır arabalarını da unutmamak lazım.

Panayır sadece Trakya değil; ülkenin birçok yerinden satıcıya ve ziyaretçiye ev sahipliği yapıyor.

Ülkenin pek çok yerinden mal satmak ve turistik amaçlı ziyaretçiye ev sahipliği yapan panayırın şöhreti Trakya'yı aşmış durumda.

Fotoğraf sanatıyla ilgilenenler için de Pavli bulunmaz bir nimet.

Her köşesinde ayrı bir renk, ayrı bir eğlence olan panayır; fotoğrafçıların gözdesi. Her yıl yüzlerce fotoğrafçı bu kültürel olaya şahit olmak için şehre geliyor.

Her köşesinden müzik ve eğlence sesleri yükselen Pavli Panayırı'nı ziyaret etmek isterseniz, Pehlivanköy sizi bekliyor.

Yakınlardaysanız ve bölge kültürünü seviyorsanız; bu yıl 15-18 Eylül arası düzenlenecek panayır için Kırklareli'nin Pehlivanköy ilçesine gidebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir