Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

20 Parça ile Endüstriyel Müzik

-

Endüstriyel Müzik Hakkında Birkaç Ufak Bilgi

Endüstriyel müzik, transgresif ve kışkırtıcı temalar üzerinden yola çıkan deneysel bir müzik türüdür. İlk endüstriyel sanatçıları avangart'dan etkilenmiş, eserlerinde ses ve gürültü üzerinde deneyler yapmış ve faşizmle okültizm gibi tartışmalı konuları ele almıştır. Bu müzik türü en başta türe ismini veren Industrial Records'a bağlı performans sanatçıları ve müzisyenleri tanımlamak için kullanırken, türün yeraltı kültüründe yayılması ile çeşitli sanatçıları etkilemiştir.Endüstriyel müzik, estetik açısından performans sanatı ve edebiyat dahil çeşitli sanatçılardan etkilenmiştir. Özellikle elektronik müzik grubuKraftwerk'in müziğin gelişiminde önemli bir rolü olduğu söylenebilir. İlk akım endüstriyel sanatçılarından olan Genesis P-Orridge aynı zamanda The Doors'u ve Frank Zappa'yı da önemli bir ilham kaynağı olarak nitelendirmiştir. Aynı zamanda endüstriyel müzik sanatçıları,William S. Burroughs ve Friedrich Nietzsche'den de esinlenmiştir.

Müziğe ismini veren Industrial Records, 1976 yılında bir grup İngiliz avangart sanatçısına destek vermek için kurulmuşturtur. Throbbing Gristle albümlerini ve kayıtlarını buradan yayınlamıştır.

Throbbing Gristle'dan sonra Whitehouse, SPK ve Nocturnal Emissions gibi gruplar da bu türde müzik yapmaya başlamıştır. Daha sonra dünya çapından çeşitli sanatçılar da bu türle ilgilenmeye başlamış ve endüstriyel müziği çeşitli müzik türleriyle karıştırmaya ve yeni müzik aletleri kullanmaya başlamıştır. Almanya'da Einstürzende Neubauten endüstriyel müziğinde metal perküsyonları ve gitar kullanmış; deler çekiç gibi aletleri performanslarında kullanmıştır. Kanada'da Skinny Puppy endüstriyel müziği daha fazla elektronikleştirmiş; Die Krupps ve Laibach da müziklerini heavy metal alt yapısı üzerine kurmuştur. Coil de ambient müziği endüstriyelle karıştırmaya başlamıştır.

Kimi sanatçılar da 1980'li ve 1990'lı yıllarda folk müziği, noise, dans müziği, post-punk, heavy metal ile hip-hop gibi müzik türleri ile endüstriyel müziği karıştırmışlardır. Endüstriyel rock ve endüstriyel metal bunlar arasından en başarılıları olmuştur. 1990'larda Nine Inch Nails, Ministry ve Marilyn Manson müzik grupları büyük bir başarı ve hayran kitlesi kazanmış; onların başarıları da bazı diğer endüstriyel müzisyenlerinin ün kazanmasını sağlamıştır.

Not : Liste ilk başta 100 parçadan ibaretti ama 100 video aynı anda teknik sorun oluşturduğu için listeyi 20 parça ile sınırlamak zorunda kaldım. Daha fazla şarkıyı dinlemek istiyorsanız Deezer'daki çalma listeme gözatabilirsiniz.Industrial

1. Front 242 - Headhunter

2. Skinny Puppy - Love in Vein

3. Nine Inch Nails - Wish

4. Nitzer Ebb - Let Your Body Learn

5. Kirlian Camera - Eclipse

6. Babyland - You Will Never Have It

7. A Split Second - Flesh

8. Covenant-Tension

9. Snog - Corporate slave

10. She Past Away - Sanrı

11. Nine Inch Nails - Closer

12. Rammstein - Du Hast

13. Stabbing Westward - Save Yourself

14. Marilyn Manson - Rock Is Dead

15. KMFDM - Krank

16. KMFDM - Bullets, Bombs, and Bigotry

17. :Wumpscut: - War

18. Eisenfunk - Pong

19. ARMAGEDDON DILDOS - CITY OF LUST

20. Front Line Assembly - Circuitry

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
rua

ulan oomph! nerde :// şu noktada eyvallahın yok arkadaş. 100 şarkıdan 20'ye düşürmek zorundaysan 19 tane oomph! koymalıydın :/

m.g.

20 yapalım tam olsun

Başlıklar

Almanyaİngilteremüzik
Görüş Bildir