Görüş Bildir
Haberler
100 Milyon Dolar Topladılar: İstanbul'da Bir Saadet Zinciri Daha Patladı

100 Milyon Dolar Topladılar: İstanbul'da Bir Saadet Zinciri Daha Patladı

Ulaş
22.02.2021 - 11:13

İstanbul’a yerleşen İranlı bir şebekenin kurduğu ‘Titan’ benzeri saadet zincirine ilişkin iddianame hazırlandı. Yüksek kâr payı vaadi ile binlerce kişiden toplanan para 100 milyon dolar. 73 yaşındaki İranlı baba ve 3 oğlunun yönettiği şebekenin üyelerine istenen ceza ise 1.200 yılı buluyor. Şebekedeki 'baldız' detayı ise dikkat çekti.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Milliyet'te yer alan habere göre, İstanbul’da güzellik uzmanı olarak çalışan Faranak Ebrahimi 16 bin dolar yatırdı; yalnızca 5 bin dolar aldı. Ebrahimi’nin şebeke ile tanıştırdığı 5 arkadaşı ise yatırdıkları 22 bin dolardan bir dolar bile alamadı. İranlı Davood Esfehani, şebekeye, firari konumda olan baldızı Mahnaz Shokravi eli ile 240 bin dolar kaptırırdı. Yine Leila Biyabanizonuz 50 bin dolar, Fatameh Pour Hosseini 100 bin dolar, Khaldoun İbrahim 265 bin dolar, Baharak Saehniya 160 bin dolar, Yasir Dada 145 bin dolar, Askhan Mashayekhi 184 bin dolar, Zahra Beigompour 80 bin dolar, Nevzat Çankara 101 bin dolar, Ukraynalı Kristina Kovshun ise şebekeye 35 bin dolar kaptırmaktan kurtulamadı.

Kirası 150 bin lira olan dairede kaldılar.

Kirası 150 bin lira olan dairede kaldılar.

Soruşturma kapsamında bir kısım kişi ise tanık olarak dinlendi. Tanık ifadelerine göre, şebeke üyeleri zengin oldukları izlenimi yaratmaya büyük özen gösterdi. İstanbul’un en pahalı evleri kiralandı.

Yine aynı şekilde lüks otomobiller kiralandı, gidilen mekânların pahalı olmasına dikkat edildi. Tanık olarak dinlenen Mustafa A., “Soyadı Jafari olanların tamamı Sapphire’de 49-50’li katlarda Pent House dairelerinde kalmaktaydılar” dedi. A.’nın belirtiği dairelerin aylık kirası 150-160 bin lira seviyesinde.

Çocuklarının ne iş yaptığını bilmiyormuş.

Çocuklarının ne iş yaptığını bilmiyormuş.

Haklarında dava açılan 23 sanıktan bir kısmı tutuklu bir kısmı ise firari durumda. İddianameye göre örgütün lideri Seyed Jafar Jafari (40). Jafari Kanada’ya kaçarken, ağabeyi Javad Jafari (42) ise ABD’ye kaçtı. Seyed Ehsan Jafari (1986) savcılık ifadesinde, kendisine yönelik suçlamaları kabul etmezken baba Sayed Mohammad Jafari ise, çocuklarının ne iş yaptığını bilmediğini söyledi.

Dava dosyasına göre baba Jafari adına İstanbul’da birçok değerli gayrimenkul alındı. İddianameye göre şebekenin ‘kasası’ olmakla suçlanan Nefes Yegane (39) “Benim olayla hiçbir ilgim yok” dedi. Ancak tanık Mustafa A. ifadesinde, Yegane’ye elden 400 bin dolar teslim ettiğine dair elinde tutanak olduğunu söyledi.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
127
25
15
13
10
6
4
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Deneri

Bu kadar iranlı,ıraklı,afganlı,suriyeli alırsan bunlar olur ne olacak başka?

Art Ankara

Olayın İstanbul'da geçtiğine emin miyiz? Haberi okuyunca acaba İran'da mı oldu dedim..

Pasif Kullanıcı

Tam olarak İstanbul böyle bir yer artık .

Canoliiii

Helal olsun kardeşim,topladığınız para da helal hoş olsun hahahahahahahah