10 Kadından Birinde Görülüyor: Cinsel İlişki Sırasında Hissedilen Ağrı Yani 'Disparöni' Nedir?

-

Cinsel ilişki esnasında ağrı hissediyorum diyorsanız ve bunun kalıcılığından şikayetçiyseniz, bunun pek çok sebebi olan bir hastalık olduğunuzu bilmenizde yarar var. Disparöni olarak adlandırılan bu rahatsızlık, cinsel birleşme sırasında batma, acı, ağrı ve tahriş hissi olarak karşımıza çıkıyor. Cinsel bölgede neden ağrı hissedilir, bu ağrı ne anlama gelir? Disparöni nedir? Sizler için derledik. 

Bu içerik disparöni ile ilgili fikir vermek amacıyla yaratılmıştır. Bu durumdan şikayetçiyseniz tedavi için ilk adresinizin doktorunuz olduğunu unutmayın. 

Kaynak1,

Kaynak 2

Tıbbi veya psikolojik sebeplerden yaşanabilen disparöni, kadınlarda yaşanan ve cinsel ilişkiden soğumaya neden olabilen bir durum.

Burada yaşanan ağrının tanımı önemlidir, hangi bölgede yaşandığının saptanması gerekir. Disparönide bu durum ağırlıklı olarak cinsel organın yüzeyinde hissedilir. Vajinanın yüzeyinde yaşanan bu hisse ‘Vulvar Vestibulit Sendrom’ kısaca VVS denir.

Bu acı doğuştan gelen ya da sonradan oluşan bir sebepten kaynaklanabilir. İstatistiklere göre her 10 kadından biri hayatının bir evresinde bu sıkıntıyı yaşıyor.

Cinsel ilişki sırasında yaşanan ağrının enfeksiyonlardan hormonlara kadar pek çok sebebi vardır.

  • Enfeksiyonlar, 

  • Üreme yolu hastalıkları, 

  • Doku zedelenmesi, 

  • Anatomik sebepler, 

  • Mesane bölgesinin tahriş olması,

  • Kasların işlevlerini yitirmesi

  • Vajinal kuruluk

gibi sebepler fiziksel ağrının yaşanmasına neden olur.

Fiziksel problemler bulunup çözüldükten sonra hemen her hastada bu problemler çözülür. Ancak disparöni psikolojik sebeplerden de kaynaklanabileceği için fiziksel tedavinin karşılıksız ve yetersiz kaldığı durumlar da olur.

Vajinismus ise disparöninin önde gelen psikolojik sebeplerindendir. Vajina duvarında istemsiz kasılan kaslar, cinsel birleşmeyi zor ve acılı bir hale getirebilir.

Cinselliğin psikolojik yönünü düşündüğümüzde, isteksizlik ve korku gibi faktörler, cinsel bölgenin birleşmeye hazırlanmasını engeller. Kavga edilen ya da geçmişte olumsuz tecrübeler yaşanan partner bu duruma sebep olabilir.

Kadınlar kadar yaygın olmasa da erkeklerde de disparöni görülebilir. Sebepleri benzerdir, psikolojik ya da fiziksel sebeplerden kaynaklanabilir.

Bölgesel iltihaplanmalar yine ilk sırada yer alır. Prostat ve diğer mesane bölgesinde yaşanan rahatsızlıklar veya seminal veziküller erkeklerde cinsel ilişki sırasında ağrı hissedilmesine sebep olur.

Neyse ki disparöni, tedavi edilebilen bir rahatsızlık. Nedenleri saptanması ve bunların tedavi edilmesi önemlidir. Kimi zaman fiziksel ve psikolojik tedaviler bir arada uygulanarak sonuca ulaşılabilir.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir