Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

1 Down Hikayesi: Minik İnci ve Onun Gelişimi İçin Varını Yoğunu Ortaya Koyan Güçlü Annesi!

-
Abone ol

Bir down hikayesi deyip geçersek eksik kalır... Sevgi, emek ve sabır dolu bir hikaye bu!

Birileri annesine "İnci'yi sakla, gizle." dediğinde başlamış bir hikaye...

Minik İnci'yi bu videodan hatırlayanlar olacaktır. 😍👇

Minnoş İnci'nin güzel kalpli annesi Süreyya Hanım bir matematik öğretmeni. Öğretmen ruhunu yalnızca çalıştığı lisede değil, evde de konuşturuyor.

Kendisi öylesine güçlü ve çalışkan ki İnci'nin down sendromlu olması onu asla durmamış; aksine daha da güçlü kılmış diyebiliriz.

Süreyya Hanım, İnci'nin eğitimiyle ilk günden beri bizzat ilgileniyor. Tabii İnci'nin gelişimi de aynı hızla ilerliyor. 🤗😌

Biraz geçmişe gidelim... İnci doğduğu zaman, onu annesinin yanına getirmeden önce doktorlar babasını dışarıya çağırmışlar.

Süreyya Hanım o anları şöyle anlatıyor: "İçime bir taş atıp kaçtı sanki biri. Hisseder mi insan bu kadar? Sonra babası geldi, gözleri dolu, dokunsam ağlayacak. Ne oldu diyorum, elimi tutmuş sıkıyor sadece...

İnci'nin dünyaya geldiği gün aldıkları haber onlar için sürpriz olmuş...

O sırada doktor girdi ve 'Down olduğunu biliyor muydunuz?' dedi. Hemen ultrason çekildiğim gün geldi aklıma. Perinatolog yazmış; 'Kalpte ekojen focus var, aileyi bilgilendirin.' Koşmuştuk doktora, sorduk 'Ne bu, down mu?' dedik.

'Sizin bebeğiniz gayet sağlıklı Süreyya Hanım, korkmayın hemen. Bu her 10 bebekten 3'ünde görülür.' dedi. Derin nefesler alıp eve gittik. Ama bugün... O doktorun verdiği cevaba karşılık neler duyuyordum böyle?

'Bebek gelince anlayacaksınız siz de zaten.' dedi ve gitti doktor. Sonra İnci'm geldi... Ne anlamalıydım? Fazla kromozomu görünüyor muydu ki? Mis kokulu bembeyaz bir bebek geldi. Meleğim geldi."

Kromozom analizi çıkana kadar hem ağladım hem böyle olmasın diye dua ettim. Şimdi kahroluyorum o günler aklıma gelince... İnci şimdi bir gülüyor, utanıyorum ağladığım günlerden."

"Neyi var? Neresi engelli? Harika bir gülüş, tatlı bir surat, bana sarılan kollar, öp deyince yalayan bir bebek..."

Anlayacağınız annesi İnci'den asla vazgeçmemek üzere bu yola koyulmuş. ❤️ Hatta diyorum ki bu hikayeyi ondan dinlemeye devam etmek gerek...

"Hemen eğitime başladık, 4 aylıktı daha... 'Çok küçük daha istersen götürme' dediler, yastık yorgan alıp gittim eğitime.. Masaya yatırdım İnci'yi, dinledi öğretmenini. :)

Hem fizyoterapi hem de bireysel eğitim alıyor o günden beri. Çok da güzel geri dönüşleri var bize... Her yaptığı bir mucize sanki. Her anne çocuğu bir şey öğrenince sevinir elbet ama bizde bayram havası esiyor.

15 gün karşısında çıngırak sallamıştım, bir akşam babası işten eve geldi ve 'hadi İnci salla babacım' dedi. İnci deliler gibi sallamaya başladı çıngırağı... Ağladım, 3 gün ağladım sevinçten... Ben çabaladım ama babasına gösterdi marifetini. Olsun, baba kız aşkına saygım sonsuz! :)

Bir gün biri 'Aman söylemeyin herkese down diye, benzemiyor da zaten yaygara yapmayın.' dedi. Neyi varmış ki benim evladımın saklayacak dedim ve sosyal medya hesabını açtım... Bugün 96 bin kişinin İnci'yi böyle tanımadan seveceğini hayal etmemiştim ama 'Bir gün İnci'yi herkes duyacak' dedim...

Çok şükür o engelli algısının değiştiğine inanıyorum... Öyle güzel mesajlar, öyle güzel tepkiler var ki..."

Çocuğunu down sendromlu çocuklardan koruyan bi anne 'Utanıyorum kendimden bunu yaptığım için. Bugün down sendromlu bir kızla yavrum parkta çok eğlendi, vicdanım rahat artık.' dedi... O down sendromlu kız için sevindim, onun mutlu oluşunu hayal ettim bütün gün...

Gördüğünüz gibi İnci'nin de ihtiyacı olan şeyler gerçek ilgi ve gerçek sevgi... Tıpkı 47 değil de, 46 sendromu olan çocuklar gibi.

Minnoş İnci sevmeye ve sevilmeye zaten hazır. 👶😍

Öyle güzel bir annesi var ki... İnci çok şanslı! 😍👏

İnci'nin hikayesini anlatan Instagram hesabındaki yazılarını mutlaka okumak gerek. 😌👇

"Bir gün İnci'den korkmasınlar, onu tanısınlar ve onun neler başardığını görsünler diye yaşıyorum. Kendine yetecek bir çocuk yetiştirmeye çalışıyorum...

Bir gün herkes down sendromu olan insanları yadırgamayana kadar, bir kıyafet reklamında downlu bir bebek, bir dizide downlu bir çocuk, bir afişte downlu bir yetişkin görmeden ölmeyeceğim.

Anneler bu bilince ulaşsın, çocuklarını saklamasın, onları eğitsin diye varım. İnci'nin tüm eğitimlerini sayfamda paylaşmaya, blogumda başardıklarını yazmaya çalışıyorum."

Süreyya Hanım kendini hem İnci'si hem de diğer tüm down sendromlu çocuklara adamış durumda. Amacıysa toplumun farkındalığını artırmak ve sevgiyi çoğaltmak.

Yazılarıyla, paylaşımlarıyla ve katıldığı seminerlerle Süreyya Hanım tabii ki faydalı oluyor. 🤗

En büyük faydasıysa güzeller güzeli İnci'ye ve onunla aynı kaderi paylaşan güzel çocuklarımıza.

Süreyya Hanım'ı tebrik ediyor ve İnci'siyle birlikte daha güzel günler görmesini diliyoruz! 👏

Sevgiyle kalın!

İnci'nin hikayesini Instagram hesabından takip edebilir ve annesi Süreyya Hanım'ın blog yazılarını buradan okuyabilirsiniz! 🙋

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
wednesday-addams

down sendromlu çocuklara karşı bile ön yargı besleyecek kadar iğrenç tipler var ne yazık ki... 😣

sertacgnlts

turn down for what

tauruswoman

Çok güçlü bir kadın

themeret

Ulan şirketin ortasında ağlattı be! Nasıl güzel bir evlatsın sen, nasıl muhteşem bir annesin sen be kadın. Her şeyi baştan ne güzel tasvir etmişsin.

sagan

Çok sevimli bir şeysin sen. Gözlerim dolarak okudum. Umarım hak ettiği saygıyı sevgiyi hayatının her deminde görür. :)

Görüş Bildir