“Bir Kişi Dünyayı Değiştirebilir” Dedi, ABD’den Ödül Aldı: Kendini Çocuklara Adayan Ece Çiftçi Göğsümüzü Kabartıyor!

7bPAYLAŞIM

Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanlığı tarafından verilen Yetişen Genç Liderler Ödülü’nün bu yılki kazananlarından biri SosyalBen Vakfı’nın kurucusu Ece Çiftçi oldu.

Kaynaklar: 1, 2, 3

Ece Çiftçi, hayatının en önemli kararlarından birini 14 yaşındayken verdi ve başkalarının hayatlarına dokunmak için harekete geçti.

Okuduğu okula Columbia Üniversitesi’nden gelen profesörün anlattıkları onu çok etkiledi. Nepal’deki sivil toplum kuruluşlarına destek veren Peter Daglish’le tanıştıktan sonra birilerine yardım etmenin profesyonel halini öğrenen Ece Çiftçi, başkalarının hayatlarına dokunmak istediğine karar verdi ve ilk adımını da o yaz attı.

İlk olarak, lise birinci sınıfa geçtiği yaz tatilinde Şanlıurfa’nın Suriye sınırına yakın bir gençlik merkezinde 250 öğrenciyle çeşitli atölyeler düzenledi.

Resim, müzik, dans, fotoğrafçılık gibi pek çok atölye kuran ve gençlerin kendilerini keşfetmeleri için onlara bir fırsat yaratan Ece Çiftçi, liseden mezun olana kadar her yaz aynı yerde pek çok etkinliğe imza attı.

Ve Ece Çiftçi sonrasında durmadı; TV8’deki ‘Bir Fikrin Mi Var?’ yarışmasına katılarak birinci oldu, SosyalBen Vakfı’nı kurdu, tüm dünyadaki çocuklara ulaşmayı hedefledi.

Liseden mezun olduktan sonra Bahçeşehir Üniversitesi’ni kazandı ve New York Üniversitesi’nde staj yaptı. TV8’de katıldığı ve birinci olduğu yarışmanın ardından arkasına aldığı destekle daha çok çocukla çalışmaya başladı ve dernek kurdu.

Maddi anlamda sıkıntı yaşadığı ve sponsor bulmakta sıkıntı çektiği dönemde şemsiye üretti ve “Hem sizin hem de çok uzaklardaki çocukların ıslanmasını engelliyor!” diyerek bunları sattı.

Sosyal medyaya yaratıcılığıyla damga vuran bu çalışmasıyla Zambiya’daki çocuklara destek oldu ve sırasıyla Kamboçya, Nepal, Doğu Makedonya, Karadağ ve Moğolistan’da çalışmalar yaptı.

Harvard ve Oxford’dan kabul almasına rağmen Türkiye’de eğitimine devam eden Ece Çiftçi hayallerinin peşinden koşmaya karar verdi ve dünyayı değiştirebileceğine inandı.

Harvard’dan Sivil Toplum Yönetimi, Oxford’dan İnsan Hakları Hukuku programlarına kabul aldı, çok da mutlu oldu ama bir şeyin eksik olduğunu hissetti. Sahada, atölyede çocuklarla çalışmanın onu daha mutlu ettiğini fark etti ve SosyalBen’i büyüterek devam etmeye karar verdi.

“Bir kişi dünyayı değiştirebilir!”

Hikayesine önce kendisini, sonra da başkalarını inandıran Ece Çiftçi kurduğu SosyalBen Vakfı, dezavantajlı bölgelerde yaşayan 7-13 yaş arası çocukların sosyal becerilerini ve benliklerini keşfetmelerini amaçlıyor. Kars’tan Edirne’ye, Sinop’tan Hatay’a, Gambia’dan Makedonya’ya, Nepal’den Moğolistan’a, Kamboçya’dan Karadağ’a kadar Türkiye’nin ve dünyanın birçok bölgesinde çalışmalar gerçekleştiren vakıf farklı temalardaki atölye çalışmalarıyla çocukların sosyal becerilerini geliştirmelerine katkı sağlıyor.

Bu zamana kadar pek çok ödül kazanan ve dünyanın dört bir yanındaki çocukların hayatlarına dokunan Ece Çiftçi, Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanlığı tarafından ‘Yetişen Genç Liderler’ ödülüne layık görüldü.

Irak, Tacikistan ve Norveç’ten dokuz kişiyle paylaştığı ödüle sürdürülebilir barışa olumlu katkı sağladığı için hak kazandı. 2 Mayıs’ta düzenlenecek törenle ödülüne kavuşacak olan Ece Çiftçi geçtiğimiz yılki G-20 öncesinde yapılan Genç Kadınlar Zirvesi’nde Türkiye’yi temsil etmişti.

Dünyayı değiştirebileceğine inandıktan sonra dünyanın dört bir yanındaki çocuklara ulaşmaya çalışan Ece Çiftçi’yi tebrik ediyoruz! Yolun çok açık Ece! 👏

Türkiye ve dünya çapındaki başarılarıyla göğsümüzü kabartan, geleceği çok parlak genç yeteneklerimiz için: 👇

Takdir Edilesi Yetenekleriyle Dikkat Çeken, Gelecekleri Parlak 21 Türk Genci - onedio.com
Takdir Edilesi Yetenekleriyle Dikkat Çeken, Gelecekleri Parlak 21 Türk Genci - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
nejdet-remoglu

Boş iş

gizembuyukb

Sizin "dolu" olarak nitelendirdiğiniz işler nedir acaba?

nejdet-remoglu

İfade özgürlüğümü kullandım. Bana saldırmanız hâlâ birey hak ve özgürlüklerinden haberinizin olmadığını gösteriyor.

gizembuyukb

Kurduğum cümlede saldırmakla ilgili bi ifade göremiyorum aksine soru sormuştum?

yasin-hasan-madan

Bizim kız yankee olmuş

eda.duzyurt

ABD'DEN ÖDÜL!

hakk

Gamza Özcelik de sagolsun yillardir kendini Afrika ya adadi...

aysegulloz

Geçen yıl boğaziçi üniversitesi’nde katıldığım etkinlikte konuşmacılardan birisi de Ece Çiftçi’ydi ve gerçekten onun konuşmasıyla ben gidip yelken takımımı kurdum. konuşmasıyla bile ufkumuzu açıp vay be dedirtmişti kendine, yine durmayıp toplumu ve kendini geliştirmeye devam etmiş. helal olsun ve yolu hep açık olsun.

Görüş Bildir