'Avrupa Kültürel Mirası' Listesine Girdi: Büyükada Rum Yetimhanesi İçin Kurtuluş Yolu Açıldı

 > 
375PAYLAŞIM

Avrupa'nın en büyük, dünyanın ikinci büyük ahşap yapısı olan ve yaklaşık yarım asırdır kaderine terk edilmiş olan Büyükada eski Rum Yetimhanesi, tehlike altındaki 7 kültürel miras alanından birisi olarak seçildi. Bu sayede yıkılma tehlikesi bulunan 120 yaşındaki tarihi yapının yeniden hayata döndürülmesinin yolu açıldı.

Yetimhane, bir süre önce açıklanan 'Avrupa’nın Tehlike Altındaki 12 Kültürel Mirası' listesine girmişti...

Büyükada Rum Yetimhanesi İçin Umut Işığı: Gözler 'Avrupa Kültürel Mirası' Listesine Çevrildi - onedio.com
Büyükada Rum Yetimhanesi İçin Umut Işığı: Gözler 'Avrupa Kültürel Mirası' Listesine Çevrildi - onedio.com

Tarihi yapının restore edilmesinin tolu açıldı

Europa Nostra ve Avrupa Yatırım Bankası, 2018 yılı için Avrupa'nın tehlike altındaki kültürel miras alanlarını belirledi. 30 Haziran 2017 tarihinde yapılan başvuruyu değerlendiren seçici kurul, geçtiğimiz ocak ayında "Tehlike Altındaki 12 Kültürel Miras" alanlarından biri olarak listede Büyükada eski Rum Yetimhanesi'ni de aday gösterdi. Tarihi yapı, 15 Mart'ta açıklanan karar ile "7 kültür varlığı" nihai listesine alındı.

'Bakımsızlıktan veya yetersiz yatırımlardan, bazıları uzman ve kaynak yoksunluğundan dolayı ciddi tehlike altındalar'

Europa Nostra'dan yapılan açıklamada, ''Kültürel mirasının bu kıymetli örneklerinin bazıları bakımsızlıktan veya yetersiz yatırımlardan, bazıları uzman ve kaynak yoksunluğundan dolayı ciddi tehlike altındalar. Europa Nostra ve Avrupa Yatırım Bankası, programın diğer ortakları ve aday gösterenler, önümüzdeki aylarda seçilen 7 alanı ziyaret edecek ve paydaşlarla görüşecek. Çeşitli disiplinlerden uzmanlardan oluşan ekipler teknik tavsiyelerde bulunacak, bu alanların kurtarılmasına destek olacak olası maddi kaynakları belirleyecek ve geniş bir desteği harekete geçirecek. Uzmanlar, seçilen alanlarda uygulanabilir eylem planlarını bu yılın sonuna kadar oluşturacaklar'' denildi.

1964 yılında terk edildi

Dönemin toplum yapısını yansıtması açısından da önemli olan yetimhane, 1903'te Sultan 2. Abdülhamid'in yapının orijinal işlevine izin vermemesi üzerine, Yunan bankerin eşi tarafından satın alınıp yetimhane olarak kullanılması şartıyla İstanbul Rum Ortodoks Patrikhanesi'ne bağışlandı. 1964'te kapanana kadar yetimhane olarak kullanıldı.

Çözümsüzlükler harabeye dönmesine neden oldu

O zamandan beri ihmal edilmiş olan yapı giderek yıprandı. Mülkiyetine ve kullanım biçimine dair çözümsüzlükler, yapının bakımı hakkında belirsizliklere sebep oldu. Son olarak, mülkiyet konusunda bir anlaşmaya varıldı. Yapının korunması yönünde yapılacak çalışmaların önündeki engeller kalktı.

1980'deki yangın ile zarar gören yapı bugün olumsuz hava şartlarına tümüyle açık durumda. Denize yakın oluşu durumunu daha da kötüleştirmekte.

Çatının bazı bölümleri ve köşe dikmeleri düşmüş durumda ve yetimhane bütünüyle çökme tehlikesi ile karşı karşıya.

Güvenlik ve erişilebilirlik sorunları, yapı için uygun bir yeniden kullanım işlevi bulmayı zorlaştırıyor.

Havadan çekilen fotoğrafları yapının ne kadar kötü bir durumda olduğunu gözler önüne seriyor.

📷: DHA

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir