"14 Yaşında Kız Çocuğuna Kendini Pencereden Attıracak Ne Yaşatıyoruz?" Olcay İçin Susma!

76bPAYLAŞIM

Her gün duyduğumuz taciz, tecavüz ve kadına şiddete yönelik haberlere bir yenisi daha eklendi. Alışmıyoruz; sabrımız taşıyor!

Türkiye son zamanlarda 14 yaşında bir genç kızın okulda taciz, tehdit ve suçlamalar sonucunda intihara teşebbüs ettiği haberiyle sarsıldı.

İşi daha da çirkinleştiren detayı ise tacizin okul idaresi tarafından gizlenmesi ve yine okul idaresi tarafından öğrenciye psikolojik şiddet uygulanarak intihar etmesine sebep olunması ile ilgili ailesi ve arkadaşları tarafından verilen beyanlar oldu.

Muğla'nın Milas ilçesindeki bir ortaokulda 19 Nisan günü 8. sınıf öğrencisi Olcay kendisini 3. kattan attı.

Doktor Mete Ersoy Ortaokulu'nda müdürün odasındaki pencereden kendisini atarak intihara teşebbüs eden Olcay, 14 yaşında.

Olayın iç yüzü ise sonradan ve Olcay'ın annesinin beyanlarıyla ortaya çıktı; Olcay okulda bir arkadaşının tacizine uğramıştı.

Olcay tacize karşı koymuştu, bu sebepten dolayı "disiplin cezası verilmek üzere" okul müdürünün odasına çağırıldı.

Yanlış anlamayın; okul idaresi tarafından ceza verilecek olan öğrenci tacizci değil, Olcay'dı! 

Arkadaşlarının anlattığına göre; Olcay, kendisini taciz eden öğrencinin kollarını tırnaklarıyla çizdiği iddiasıyla disiplin cezası almak üzere müdürün odasına çağırıldı. Bu sırada Olcay'ın sınıf arkadaşları şahitlik etmek üzere müdürün odasına girmek istediler fakat içeri alınmadılar.

Annesine "Tacize uğradım ve suçlu ben oldum." dedi.

Annesinin ve arkadaşlarının söylediği üzere; Olcay müdürün odasından çıktığında, su almak için bakkala uğradı. Yolda annesini gördü, ağlayarak annesine "tacize uğradım ve üstüne ben suçlu oldum!" dedi.

Tekrar okula geri döndüğünde, yeniden odaya çağırıldı; bu sefer tacizci öğrencinin ebeveynleri de oradaydı. Olcay'ın arkadaşlarının iddiasına göre bu görüşme 40 dakika sürdü.

40 dakika boyunca nasıl suçlamalara maruz kaldığını, nasıl tehdit edildiğini bilemiyoruz fakat 40 dakikanın sonunda Olcay kendini "size göstereceğim" diyerek pencereden attı.

Konu, okul idaresi tarafından tüm mağdur kadın ve çocuk hikayelerinde olduğu gibi "talihsiz bir olay" olarak tanımlandı ve üzeri kapatılmaya çalışıldı.

Olcay'ın annesi kızının başına gelenlerin elbette ki peşine düştü. Müdür ise "kızın da çocuğun kollarını çizmiş, paramparça yapmış tabi ki disiplin cezası alacaktı" diyerek Olcay'ı suçlamaya devam etti. 

Olcay fakir bir ailenin çocuğuydu; taciz eden öğrenci ise emekli bir asker çocuğuydu. Olcay'ın annesi "benim kızım da asker ya da polis çocuğu olsa, böyle yapamazlardı!" diyerek tacizcinin ailesinin statüsü yüzünden korunduğunu iddia etti.

Bu arada Olcay'ın arkadaşları da konuyu duyurmak istediklerini fakat okul idaresinden sürekli "sosyal medya dahil hiçbir yerde bu konu ile alakalı paylaşım yapmamaları ve çok konuşmamaları" yönünde tehditler aldıklarını açıkladılar.

Okul idaresinden, sendika temsilcilerine kadar herkes olayın üzerini kapamaya çalıştı fakat Olcay'ın annesi ve arkadaşları sessiz kalmadı!

Tüm detaylar birer birer ortaya çıkmaya başladı, okul müdürü ve müdür yardımcısı açığa alındı.

Olcay'ın arkadaşları şahitti: "Biz gördük, gün içerisinde iki kere taciz etti. İkinci kez taciz ettiğinde Olcay onu itekledi."

Öğrenciler, tacizcinin Olcay'a daha önce de sözlü ve fiziksel tacizde bulunduğunu; en son olarak ise Olcay'ın ayakkabılarının bağcıklarını bağladığı sırada taciz etmesi üzerine Olcay'ın tacizciyi itekleyerek karşı çıktığını belirttiler.

Tacizci öğrenciyi itekledikten sonra tacizcinin sinirlenerek yeniden Olcay'ın yanına geldiğini, Olcay'ın da dayanamayarak tırnaklarıyla karşı koyduğunu anlattılar.

Önce tırnaklarıyla, sonra bağırarak, yetmeyince yaşamından vazgeçme uğruna hakkını arayan 14 yaşındaki bu kız çocuğu hala yoğun bakımda. Artık herkesin Olcay'ın sesini duyma vakti geldi de geçmiyor mu?

Öğrencinin uğradığı tacizi görmezden gelmek ve tacize karşı koyduğu, kendisini savunduğu için ceza vermek, yetişmekte olan nesle nasıl bir mesaj veriyor?

"Tacize karşı koymayın."

"Tacizle yaşamaya alışın, bizi karıştırmayın."

"Statü olarak sizden güçlü insanlar sizi taciz edebilir, sizi korumayacağız."

"Tek başınızasınız."

Soruyoruz; Tacize uğradığını söyleyen 14 yaşında bir öğrenciyi, tacizci ve tacizcinin ailesiyle bir odaya kapatıp, onlarla 40 dakika boyunca muhatap etmek hangi ahlaka, hangi hukuka ve hangi vicdana sığıyor?

Okul müdürünün yaptığı "talihsiz ve beklenmedik bir olay" açıklaması, o odada 40 dakika boyunca yaşananları aydınlatabilir mi?

Tacizcilerin, tecavüzcülerin, kadın katillerinin bu cesareti nereden buldukları sorusunun cevabı her gün manşetlerden okunmuyor mu?

Kadının sesinin duyulması için, şikayetinin ciddiye alınması için, gerçeğin ortaya çıkması için ödeyeceği bedel ölüm mü olmalı?

Annesi, arkadaşları ve kadın örgütleri Olcay için adaletin peşinde!

#OlcayİçinSusma etiketi ile sosyal medya üzerinden duyurulan bu olayda adalet yerini bulana kadar da vazgeçilmeyecek!

Şimdi tüm kalbimizle Olcay'ın uyanması için dua ediyoruz.

Olcay uyandığında ona inanmış, onu kucaklamış ve davasında yanında olacak yüz binlerce dostu, arkadaşı ve kardeşi olduğunu görecek. 

Uyan Olcay!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
serife-karagoz

Vallahi kardeşim ben hiç duymadım bir kadının bir erkeği tecavüz veya taciz ettiğini ne bok varsa erkek milletinden çıkıyor he istisnalar olur mu bilemem hiç rastlamadım bu deviri boşver şu dünya var olduğundan beri kız veya kadın olmak zordu önceden kızları diri diri mezara koyuyorlarmış şimdi ise kendimizi mezara koyuyoruz erkeklerle alıp veremediğim yoktu ama artık var inşallah idam gelirde alırız boyunuzun ölçüsünü sabırsızlanıyorum bunun için!!

huseyin-onur-duman

Şöyle durumlarda olayı unutup erkek düşmanlığı yapmanız kadar iğrenç bir şey olamaz. 19 yaşındayım ve 14 yaşında, kardeşim yaşında ufacık bir kızcağıza yapılan bu şerefsizliği ben de, o da, şu da kaldıramıyor fakat siz itina ile genelleme yapmaya devam ediyorsunuz. burada ki asıl mesele Olcay kardeşimizin eski sağlığına kısa sürede dönmesini istemek olmalı. Bunu yapan kişiliksiz şerefsiz evladını hiç bir cinsiyet kabul edemez, buna emin olun ve yorumlarınızı buna göre yapın. Sokacam feminist ruhunuza ulan 14 yaşında kız can çekişiyor ve bunun sebebi cinsiyet değil KİŞİLİK

sueda-dincer

sonrada kızın namusu kirlenmiş oluyo erkek tecavüz ettiği için ve sonunda kız ölüyo neden namusu kirlendiği için babası vurmuş . artık böyle haberler görmekten içim dışıma çıktı . oğlan tecavüz edince o erkek adam yapar. kıza gelince kızın namusu kirlenmiş hadi vuralım . siz hangi hakka sahip olup kız çocuklarını vurmaya kalkışıyosunuz ?

sueda-dincer

ben o tecavüz eden oğlanın annesi olsaydım ; ilk önce kendimden utanırdım böyle bi evlat yetiştirdiğim için . asıl böyle çocuklar için idam getirilmeli . çocuk mocuk demiyeceksin çünkü içlerinden canavar çıkıyo. direk idam cezası olsa ne güzel olurdu . peki oğlan yerine kız oğlana tecavüz etse ne olurdu ? direk müdür kıza ceza verirdi . çünkü kız tecavüz etti . ama oğlan edince yapmış bi hata bidaha yapmayın bu konu burda kapansın falan filan . biraz empati kurun kursanız anlayacaksınız . hiç kussura bakmayın ama yıl 2016 hala KADIN-ERKEK EŞİTLİĞİ YOK . siz her ne kadar kadın-erkek eşit desenizde EŞİT DEĞİL . bunu kafanıza sokun . !

hulker

bunun erkeklik veya kızlıkla alakası yok hanımefendi, insanlık ile alakası var.Bir müdürün kız tacizde bulununca tepki verip erkek yapınca tepki vermemesi onun insaniyetinin olmadığını gösterir ve benim nazarımda insan sınıfına bile sokmaz.Yıl 2016 olduğu halde hala CİNSİYET FARKETMEKSİZİN tecavüz vakaları yaşanıyorsa bu insanlığımızın yok oluşunun göstergesidir.Unutmayın ki o erkek çocuğunu yetiştiren de bir kadın ve çok değil bundan bir nesil önce ki annelerimiz "Erkek adamdır çapkınlık yapar" zihniyetindeydi.Bu kadınlı erkekli hepimizin ayıbı.Kadın erkek eşitliği yoksa bu sadece erkeklerin erkil olmasından kaynaklanmıyor kadınların güçsüz kalmasından kaynaklanıyor.

sueda-dincer

kadınlar güçlü olmasını bilir ama bana göre erkekler kadınların güçlü olmasını engelliyo . ben burda erkekleride suçlamak istemezdim ama bu olayda gerçekten erkekler suçlu . erkek adam çapkınlığını yapar sözünede inanmıyorum erkek adamsa adamlığını bilsin . tekrar söylüyorum ben burda gerçekten erkekleri suçlamak istemezdim ama bu olayda kesinlikle ve kesinlikle ERKEKLER SUÇLU .

hulker

Adamlık cinsiyete mahsus birşey değildir.Bu olayda kadın da suçludur erkekte, oğluna eğitim vermeyen anne, buna göz yuman insanlar kadınlı erkekli hepsi suçludur.Bunu tekrarlıyorum bu işin kadını erkeği yok insaniyeti var küçücük bir kız çocuğuna yapılan aşağılık davranış bütün insanlığa vurulan bir lekedir ve silinmez.Demek istediğim Anadolu kadını, erkek milletini yücelttiği için şuan ki kadın nesli eziliyor ve böyle şeylere maruz kalıyor.Ne yaparsa yapsın evimin erkeğidir, efendimdir kafa yapısı topraklarımız da hakim olduğu için eşitlik asla kavranıp teoriden pratiğe dökülmediği için bunları okuyup nefret kusuyoruz.

sueda-dincer

bu olayda kadında suçlu erkekte suçluysa kız neden intihar etti ? neden 40 dk boyunca tecavüzcü ve tecavüzcünün ailesi ile intihar eden kızın ailesi bekletildi ? benim burda anlatmak istediğim şey neden kep kızlar suçlanıyo burda tamamen haksızlık var . müdür bile kıza cırmıkladığın için disipline gidiceksin demiş . bu işin insaniyeti varsa kadın kadınlığını erkekte erkekliğini bilicek . bu insanlar ne ara bu kadar sapık ahlaksız oldu gerçekten bilmiyorum. umarım olcay hastaneden çıkabilir , ama 14 yaşındaki bedeni , zihni bu yaşadıklarını unutabilir mi, işte onu gerçekten bilmiyorum ve bir kız durduk yerde intihara kalkışmaz. çok bariz bir haksızlık duygusu içerisinde olması muhtemeldir. umarım iyileşir ve adalet yerini bulur.

hulker

Umarım çıkar son söylediğiniz ile aynı fikirde olduğumuzu anladım.

elif-hanim-diyeceksiniz

yanıtları okumadım hiç olay nereye geldi bilmiyorum ama çocuk mocuk demeden tecavüz ve tacizcilerin idam edilmesine sonuna kadar katılıyorum

leana-kuyumci

Erkek çocuğu olan ebeveynlerin bir kız tarafından ret cevabı aldığında bunu olgunlukla karşılamalarını oğullarına öğretmesi lazım

Görüş Bildir