Zürih'te Camiye Silahlı Saldırı: Saldırgan İntihar Etmiş

 > -

Rusya Büyükelçisi Andrey Gennadiyeviç Karlov'un Ankara’da silahlı saldırıya uğradığı ve Berlin'de de IŞİD'in düzenlediği, bir TIR'ın Noel pazarına girmesi sonucu 12 insanın can verdiği gece İsviçre'nin Zürih kentindeki bir camiden silah sesleri yükselmişti. 3 kişinin yaralandığı saldırı sonrası olay yerinin yakınında bulunan bir cesedin saldırı ile ilişkisi araştırılıyordu. İsviçre polisi, camiye yakın noktada bulunan cesedin 24 yaşında İsviçre vatandaşı olan saldırgana ait olduğunu ve saldırganın 3 kişiyi yaraladıktan sonra intihar ettiğini açıkladı.

BLICK

İsviçre polisi pazartesi günü Zürih'teki 'Islamisches Zentrum' camisinde 3 kişiyi yaralayan kişinin 24 yaşındaki Gana asıllı bir İsviçreli olduğunu duyurdu.

Saldırının ardından polis, camiye 300 metre uzaklıkta kimliği açıklanmayan bu kişinin cesedini bulmuştu...

BLICK

Polis olayın ardından intihar ettiğini açıkladığı saldırganın radikal İslam ile bağlantısının bulunmadığını söyledi.

Zürih Suç Dairesi Şefi Christiane Lenties Meili "Saldırgan İsviçre vatandaşı ve biz motivasyonu hakkında hiçbir şey bilmiyoruz" dedi.

'Pazar günü de yakın arkadaşlarından birini öldürmüş'

7 yıl önce bisiklet hırsızlığı suçundan kaydı olan saldırganın geçen cuma günü bir dükkandaki işinden ayrıldığı da açıklandı.

Meili, saldırganın okültizm ile ilgilendiği yönünde kanıtlar olduğunu ayrıca saldırganın akıl sağlığı ilgili şu anda bir yorum yapamayacağını belirtti.

Saldırganın camiye saldırmadan bir gün önce de Güney Amerika asıllı bir tanıdığını öldürdüğü ve cesedi bir parkta bıraktığından şüpheleniliyor.

Polis şefi Meili, "Pazar günü de yakın arkadaşlarından birini öldürmüş. Polis kendisini her yerde arıyordu. Soruşturma çok yönlü olarak devam ediyor" dedi.

19 Aralık Pazartesi akşamı neler oldu?

Zürih Polis Ofisi'nden yapılan yazılı açıklamada, Zürih'te bir saldırganın camide silahlı saldırıda bulunduğu ve 3 kişiyi yaraladığı duyuruldu.

Öte yandan, çalışmalarını tamamlayan Zürih polisi, silahlı saldırının gerçekleştirildiği "Islamisches Zentrum" camisini mühürleyerek bölgeden ayrıldı.

Polis, saldırgan ya da saldırganların olay yerinden kaçtığını açıkladı.

AFP

Saldırının gerçekleştiği camiye Afrikalıların, özellikle Somalili göçmenlerin gittiği basına yansımıştı.

AFP

Ajanslar 30, 35 ve 56 yaşlarında 3 kişinin yaralandığı bilgisini aktarmıştı.

AFP

AFP'nin aktardığı bilgiye göre, görgü tanıkları saldırganı koyu renkli kıyafetler giymiş ve yine koyu renkli yün bere takmış bir adam olarak tarif etmişti.

Saldırının gerçekleştiği bölgenin yakınlarında bir ceset bulunduğu ve olayla bağlantısının araştırıldığı belirtilmişti.

Pazartesi akşamı peş peşe gelen saldırı haberleri sosyal medyanın da gündemindeydi

Bu Haber ile İlgili Linkler

YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

2016Amerika Birleşik DevletleriAnkaraBeşiktaş Jimnastik KulübüIŞİDİntiharIrakİsviçrePolisRıdvan DilmenRusyaSuriyeTerörkadınlarolay
Görüş Bildir