Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Zorlu Kış Şartlarında ve Karda Araba Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenleri Tek Tek Anlatıyoruz!

3PAYLAŞIM

Ülkemizde kış şartları her zaman zorlu oluyor. Bu durumda özellikle araç sahipleri de sürüş esnasında zor anlar yaşıyor. Peki kış şartlarında araç kullanırken nelere dikkat etmeliyiz?

Dikkat etmeniz gereken noktaları sizler için derledik.

Herkes tarafından bilinen ve ülkemizde hala kullanım noktasında eksiklikler görülen kış lastiği ile başlayalım.

Kış lastiklerinin kullanımı oldukça önemli. Ülkemizde artan araba yedek parça ve lastik fiyatları nedeniyle vatandaşlarımız artık "çıkma lastik" kullanmaya başladı. Aman kabak lastiklere dikkat. Burada kaçınacağınız bin, iki bin lira gibi farklar hayatınızı riske atabilir.

Ancak bu noktada hava sıcaklıkları ortalamaları 7 derecenin altına inmeden kış lastiklerini kullanmaya başlamakta fayda var. Araçlarda kullanılan lastikler genellikle 7 derece ortalamaya kadar iyi performans gösterir ancak sıcaklık düştükçe sürüş problemleri ortaya çıkar. Kış lastikleri 7 derece altında daha iyi tutunma sağlar ve fren mesafesini düşürür.

Bu arada hazır ilk maddemiz kış lastikleri üzerineyken dört mevsim lastikler kışın kullanılır mı sorunuza da cevap verelim.

Pek çok araç fabrika çıkışı üretimde dört mevsim lastikler kullanır. Dört mevsim lastikler ile ilgili şöyle somut bir örnek verebiliriz. Dört mevsim lastikleri her zaman kullanabileceğiniz bir spor ayakkabıya benzetebiliriz. Ancak hem yaz hem de zorlu kış koşulları için spor ayakkabılar bile fayda etmeyebiliyor. Kar yağışlarının fazla yaşandığı bölgelerde nasıl kışlık bot kullanıyorsak arabalarımız için de kış lastiği kullanmalıyız. Kış şartları çok çetin değilse ve sıcaklık ortalaması fazla düşmüyorsa dört mevsimi "belki" düşünebilirsiniz.

Kış öncesi lastik değiştirirken aracın çekiş noktasındaki iki lastiği değiştirmek yeterli olur mu?

Bu oldukça riskli bir durum. Yine maliyet nedeniyle bu masraftan kaçınmayın. Spor ayakkabı örneğini paylaşmıştık, kışın bir ayağınıza farklı, diğer ayağınıza farklı ayakkabı giyiyor musunuz?

Lastiklerinizin hava seviyesini kontrol edin ve ideal basınç seviyesinde kullanın.

Lastikler üzerinden gidiyoruz zira aracınızın yol üzerinde tutunmasını sağlayan en önemli parçalar lastikler. Halk arasında zaman zaman dolaşan hava lastiklerini indirme efsanesine inanmayın. Kışın soğuk hava nedeniyle yoğunlaşan hava nedeniyle çeşitli fiziksel hacim değişiklikleri meydana geliyor. Lastik basıncını düşürmek lastiğin temas noktalarındaki boşlukları ve sırt noktası sorun yaşar. Lastiğin omuz kısımlarına daha fazla yük biner. Bu da yolda tutunma noktasında size problemler yaşatır. Lastiğinizi aldığınız bayiye danışmanız bu noktada en iyi yöntem olacaktır.

Ani hareketlere ve hızlanmalara dikkat edin.

Normal bir havada trafikte seyrederken ışıklarda duruyoruz. Ya da sürüş esnasında şerit değiştiriyoruz ve yolumuza devam ediyoruz. Kış mevsiminde, karda olabildiğince zaman tasarrufundan kaçının. Psikolojik olarak hız ve ani manevra yapmamaya öncelikle hazırlanın.

  • Tutunmanın zor olduğu yolda ani gaz ve frenden kaçının, zira aracınız kayabilir.

  • Mümkün olduğunca şerif değiştirmeyin.

  • Gaz ve fren pedallarını yumuşak bir şekilde kullanın. 

İşin özü; karda, kışta hareket ederken daha hassas olun.

Kışın ikinci viteste kalkmak gerçekten fayda sağlar mı?

Bu soru sürücüler tarafından sıkça sorulan sorular arasında yer alıyor. Aracınız motordan aldığı gücü tekere hızlı bir şekilde iletebiliyorsa, yani torku fazlaysa birinci viteste kalkmak patinaj çekmenize neden olabilir. Tork değeri düşük olsa dahi yol ve kış koşullarına göre durumlar değişebiliyor. O yüzden pek çok sürücü ikinci viteste kalkış yapmayı tercih ediyor.

Kışın sürüş esnasında bir büyük vitesi kullanmak fayda sağlar mı?

Bu da pek çok sürücü tarafından uygulanan bir yöntem olarak karşımıza çıkıyor. Aracın devrini yüksek tutmak fren ve manevralar esnasında sizi zor durumlara sokabilir, aracınız kayabilir hatta kontrolsüz bir şekilde kaza yapabilirsiniz. Kışın düşük devir ve bir üst vitesi kullanmak aracınızın yola tutunmasını bir tık daha kolaylaştıracaktır.

Kış zinciri kış lastiği ile birlikte kullanılır mı?

Cevabımız evet, kullanabilirsiniz. Güvenli bir sürüş için aracınızda mutlaka kış zinciri kullanın. Özellikle aracın takılı kaldığı noktalarda zincir işinize fazlasıyla yarayacaktır. Zira olduğunuz yerde patinaj çekmek sadece aracın daha fazla batmasına neden olur. Belirli bir kar seviyesinin üzerinde kış lastiği de tutunma noktasında sorunlar yaşar.

Peki sizin kışın ve karda sürüş için önerdiğiniz farklı teknikler var mı? Yorumlarda buluşalım!

Araba, futbol, oyun, muhabbet gibi konularda sağlam içerikler burada! Sağlam bir yolculuk için ihtiyacın olan şey ise Lassa’da!

Sağlam bir yolculuk için Lassa’dan şaşma!

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir