Zorla Halasının Oğluyla Evlendirilmek İstenen 16 Yaşındaki Genç Kızın Hikâyesi Türkiye Gerçeklerini Yüzünüze Tokat Gibi Vuracak!

421PAYLAŞIM

Ah be çocuk, yaktın içimizi...

Kaynak: https://twitter.com/roleximyok/

Dünyada her 2 saniyede bir kız çocuğu zorla evlendiriliyor, kültür gereği böyle olduğu savunuluyor ve 700 milyonu aşkın çocuğun hayallerine veda etmesine göz yumuluyor.

Üçüncü dünya ülkelerinde kadına verilen değerin ne olduğunu hepimiz biliyoruz. Peki ya Türkiye? Gelişen, geliştikçe dünyaya açılan ve Avrupa’da kendisine yer edinmek isteyen Türkiye’de neler oluyor?

2016 yılında gündeme gelen ve 'erken yaşta evliliklere af' tasarısı olarak bilinen teklifle tecavüze uğrayan çocuğun tecavüzcüsüyle evlendirilmesi durumunda ceza ertelenecekti.

Tepkiler sonrası geri çekilen teklif bu yılın başında yeniden gündeme geldi. Tasarı, çocuk evliliklerinin önünü açacağı ve 'cesaretlendirici' kabul edileceği için özellikle kadın dernekleri tarafından tehlikeli bulunuyor elbette... 

İşte Türkiye erken yaşta evliliği bu açıdan tartışıyor! Ne kadar acı, değil mi?

Twitter'dan avukat Roleximyok da CMK görevi için gittiği karakolda karşılaştığı 16 yaşındaki 'çocuğun' yaşadıklarını aktardı. İşte o paylaşım...

1. 

2. 

3. 

4. 

5. 

6. 

7. 

8. 

Yeniden ve yüksek sesle tekrar edelim: Çocuk gelin yoktur, istismar edilen çocuk vardır!

18 yaşının altındaki hiçbir çocuk anne ve babasının izni olsa bile evlendirilemez! 

Dini nikah kıyan imamların suç işlediği kabul edilmeli, çocuğunu zorla evlendiren aileler tespit edilerek cezalandırılmalı, küçük yaştaki kız çocuklarıyla evlenen damatlara(!) tecavüz ve cinsel saldırı davaları açılmalı, çocuklar devlet korunmasına alınarak eğitimlerinin devamı sağlanmalı. Başka türlü kurtuluş yok!

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
viyol10sel

Bu ülkede çocuk yaşta zorla evlendirilen, çocuk yaşta rızasıyla evlendirilen, tecavüzcüsüyle evlendirilen, tecavüze uğrayıp sesini cikarmayan cikaramayan cikarttirilmayan milyonlarca magdurla dolu dolu.. Binlerce değil ne yazuk ki milyonlarca... Ve sadece doguda koyde kirsalda değil en merkezde en okumuş insanlarin başına bile geliyor ve susuyorlar susturuluyorlar. Ve biz onlara hayati kolaylaştirmak yerine hala zorlaştırıp ayristirip hayatlarini zindan ediyoruz. Sadece kötülerin kötü niyetlilerin mutlu olduğu ülke Türkiye...

ercy

O aileyi toptan hücreye atacaksın, bak bakalım bir daha oluyor mu böyle şeyler ama nerdeee... Türkiye'de adalet çoktan ölmüş de haberimiz yok!

mr.hate

Bir çocuk önce ailesine, sonra yasalara, sonra da mensubu olduğu dine sığınır. Gel gelelim bizim ülkemizde bu üçü de çocuğa düşmandır! Çünkü sapık pedofililerin cennetidir bu ülke, öyle ki; bu suça devlet göz yumar, diyanet yardım ve yataklık eder, aile ise gelenek/töre/evlilik gözüyle bakarak dünden razıdır! Bu ülkede çocuk olmak insanlık suçudur!

lautrec-alhambra

Çocuk gelinler gerçek ama twitterda sallamış fason hikayedir profilden belli

can_can

Halam Geldi.. İzleyenler bilir

Görüş Bildir