Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Ziyaret Etmenizi Bekleyen, Cennetin Yeryüzündeki Yansıması 20 Karadeniz Yaylası

 > -
Abone ol

Şehir hayatından bunaldıysanız kaçıp gitmek lazım buralara. Oksijeni doyasıya soluyabileceğiniz, bulutların üzerinde yürüyebileceğiniz, ahşap evlerin otantik havasına kendinizi bırakacağınız yeşilin binbir tonuyla insana yaşamı sevdiren bu Karadeniz Yaylaları ölmeden önce kesinlikle görülmeli.

Ege Köyleri içinse buraya

1. Karagöl, Borçka,/Artvin

sites.google.com

Sadece bu el değmemiş doğa harikası için bile ayrı bir galeri yapılabilirdi. Bu bölgede biraz zaman geçirdiğinizde yaşadığınızın farkına varıp aslında şimdiye kadar gelmediğiniz için pişman bile olabilirsiniz.

Bu muazzam fotoğraf Mustafa Taşçı'ya aittir.
Google Maps

2. Pokut Yaylası, Çamlıhemşin/Rize

Çamlıhemşin'e 1.5-2 saatlik mesafede bulunuyor. Ağaçların yetişmeyeceği bir yükseklikte olmasına rağmen Karadeniz yelini alabildiği için burada bile bolca yeşile rastlayabilme imkanınız var. Bulutların üstündeki bu masalsı yer mutlaka görülmeli.

Google Maps

3. Gorgit Yaylası, Demirli/Artvin

gezmeninsonuyok.blogspot.com.tr

Şehrin kasvetli ortamından uzaklaşmak istiyorsanız burası aradığınız ortam olabilir. Serinlik yüzünüze vururken bol oksijen ve iç açan manzaralarıyla sıkıntılar aklınıza bile gelmeyecektir. Kalabalığın, arabaların gürültüsü yerine rüzgarda sallanan ağaçların hışırtısını, kuşların cıvıltısını, derelerin şırıltısını duyacağınız harika bir ortam.

Bu harika fotoğraf "Dreamtime Seyhan"a aittir.
Google Maps

4. Ayder Yaylası, Çamlıhemşin/Rize

www.youexif.com

Türkiye'nin en ünlü yaylalarından biri olan Ayder, 1350 m rakımda ladin ve kayın ormanlarıyla kaplı bir bölgede yer alıyor. Gitmediyseniz bile bir gün gitmeniz gerektiğinizi içinizden bir kez olsun geçirdiğiniz kesin. O halde daha fazla ertelemenin anlamı yok gibi.

Bu göz kamaştırıcı fotoğraf Abdullah Tezer'e aittir.
Google Maps

5. Sis Dağı/Giresun

Denize yakınlığı sebebiyle oluşan yoğun sisler enfes bir görsel şölen sunuyor. Bu manzara keşfedildikten sonra da ziyaretçi sayısı artmış ve yılın belli dönemlerinde şenlikler yapılmaya başlanmış. Temmuz ayının üçüncü cumartesisinde bu şenliklere katılmak ilgi çekici olabilir.

Google Maps

6. İkizdere Yaylası/Rize

Bu ilçede Türkler, Lazlar, Karadeniz Rumları, Hemşinliler bir arada bulunuyor. Burada farklı farklı diller duymanız muhtemel. Tarkan'ın da memleketi olarak bilinir. Doğasına gelecek olursak, ilçede pek çok yayla bulunmakta ve dereleri ile de çok meşhur. Adını alma sebebi de bu dereler sayesinde olmuş. Eğer derelerin iç ferahlatıcı seslerini de duymak istiyorum diyorsanız tam da size göre bir yer İkizdere.

Google Maps

7. Perşembe Yaylası, Aybastı/Ordu

gitmisgibioldum.blogspot.com.tr

Temmuz ayındaki etkinlikler esnasında ziyaret ettiğinizde yöre halkı ile kaynaşabileceğiniz bir yer. Evliya Çelebi'nin Seyahatname adlı eserinde de bahsi geçmektedir.

Bu şahane fotoğraf, Murat Cehreli'nin bloğundan alıntılanmıştır.
Google Maps

8. Ovit Yaylası/Rize

Yaz aylarında gidip 2640 m yükseklikte bulutların içinde yürümenin nasıl bir his olduğunu tatmak isteyenler için bulunmaz bir nimettir Ovit Yaylası. İkizdere-İspir yolu üzerinde bulunuyor.

Google Maps

9. Kiraz Yaylası, Maçka/Trabzon

www.ntv.com.tr

1850 m rakımlı bu yaylada çim kayağı yapma imkanınız bulunuyor. Temmuz ayının üçüncü cuma gününde "Ayeser Şenlikleri" yapılmaktadır. Konaklama bakımından sıkıntısız bir yer olmasına önem veriyorsanız tercih edebileceğiniz bir yayladır.

Google Maps

10. Hazındak Yaylası, Çamlıhemşin/Rize

Doğu Karadeniz'in bir başka güzelliği Hazındak'ta etrafınız dağlarla çevrili olacak ve ahşap evlerin otantik ortamından ayrılması kolay olmayacağı için en az bir gününüzü orada geçirmek isteyebilirsiniz.

Google Maps

11. Kavrun Yaylası, Çamlıhemşin/Rize

Yerlilerinin Hemşinlilerden oluştuğu, aşağı ve yukarı olmak üzere ikiye ayrılan bir yayla. 2000-2260 m arası rakımda yer alıyor. Aşağı kısmında yaklaşık 30 ev varken yukarı kısmında bu sayı 120'yi buluyor. 2 pansiyon ve birkaç kafeterya da bulabilmeniz mümkün bir yayla. Ayder'e 10 km uzaklıkta.

Google Maps

12. Anzer Yaylası, İkizdere/Rize

Rize merkeze 54 km mesafededir. Türkiye'nin en ünlü yaylalarından biri ve yabancı turistlerinde uğrak yeri. Çok sayıda endemik türde çiçeğe ev sahipliği yapar. Aynı zamanda balıyla da ülke çapında ismi bilinmektedir.

Google Maps

13. Azdavay, Pınarbaşı/Kastamonu

www.azdavay.gov.tr

Karadeniz'in doğusu gibi batısı da doğal güzelliklerle bezeli. Çok yakınındaki Küre Dağları Milli Parkı'nı da ziyaret edip bitki örtüsüne doyabilirsiniz. Ahşap evlerin sunduğu manzaralar da fotoğrafçılar için bulunmaz fırsat olacaktır. Kastamonu'yu ziyaret edecek olursanız mutlaka uğramanız gerekir. Bir ay içinde uğrayacak olduğum bir yer olduğunu da belirteyim.

Google Maps

14. Kito Yaylası, Hemşin/Rize

Yörede Gito ismiyle de bilinen bir yayla. 2400 m rakımda bulunan yaylada yaklaşık 60 ev bulunuyor. Çamlıhemşin'den Çat yaylası istikametinde, Çat'a gelmeden Meydan Köyü'nün aşağısından sağa saparak araba ile 2 saatte gitmek mümkündür.

Google Maps

15. Hıdırnebi Yaylası, Akçaabat/Trabzon

Hıdırnebi kayalıkları arkasında bulunan alanda her yıl 20 Temmuz'da son bulan şenlikler düzenlenmektedir. Uçurumun başından baktığınızda denizi bile görmeniz mümkün ki harika bir tecrübe olacaktır. Et yemekleriyle de ünlü bu yaylada bulutların üzerinde yemek yeme deneyimi tarifsiz bir duygu olacaktır.

Google Maps

16. Elevit Yaylası, Çamlıhemşin/Rize

Denizden 1800 metre yükseklikte bulunan bu bölge Yayla Köyü adıyla da bilinir. Ziyaret için en uygun zamanlar Ağustos ayının 15'i, bu günlerde şenlikler de yapılmakta. Gece yarısına kadar süren horonları izlemek keyifli olacaktır.

Elevit Yaylası

17. Uzungöl, Çaykara/Trabzon

www.youexif.com

Yine en meşhur turistik bölgelerimizden biri olan Uzungöl bir yayla olmasa da bu listede adı anılmalıydı. Koruma statülerine sahip bu bölgede yeşilin her tonunu bulmak mümkün. Ayrıca vahşi hayvan fotoğrafçılığı yapanlar için vazgeçilmez ortamlardan biri. Her ne kadar son yıllarda doğallığı bozulsa da daha fazla bozulmadan görmekte yarar var.

Bu başarılı fotoğraf çalışması Merve Kurt'a aittir.
Google Maps

18. Sal Yaylası, Çamlıhemşin/Rize

www.panoramio.com

Pokut Yaylası'yla arasında sadece 15 dakikalık yürüyüş mesafesi bulunuyor. Geleneksel mimarinin en güzel örneklerini görebileceğiniz bir yayla. Özellikle Temmuz ve Ağustos ayında yoğun şekilde ziyaretçi çekiyor.

Bu şahane fotoğraf Taner Yıldırım'a aittir.
Google Maps

19. Petran Yaylası, İkizdere/Rize

Oksijenden kafayı bile bulabileceğiniz yaylaların en iyilerindendir Petran Yaylası. Rize merkeze 80 km mesafede. Doğal kayak alanları için en ideal bölgelerden biri.

Google Maps

20. Camili Köyü(Macahel), Borçka/Artvin

bsacak.wordpress.com

Doğa aşıklarının görülecekler listesinin en başlarında yer alması gereken, cennetten başka bir köşe daha. Buraya adımınız attığınızda -abartısız bir şekilde- başka bir gezegende olduğunuz hissine bile kapılabilirsiniz.

Bülent Saçak'ın objektifinden harika bir çalışma.
Google Maps

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
gezen-tavuk

Yerler, atmosfer, doğa ve su tadı bile efsanevi. Tavsiyem FelamurEv

Gizli Kullanıcı

Bir yaz da Çeşmeye Bodruma gidip başınızı ağrıtacağınıza buyrun gelin mis gibi hava kafa dinleyin :) hee Yanlız kısa kollularla doldurmayın bavulunuzu Yazın yaylada soba yakarız ona göre temkinli olun uzun kollu kalın 2-3 parça birşeylerde atın bavula :)

cilgin_vezneci

yayın amk böle resimleri sonra insan denen mahlukat oralarıda talan etsin.

ekvator

adam haklı beyler dağılın!!!

unfuckwithable

bizde burda (iş yerinde) aptal aptal işlerle uğraşıp duralım..ne olurdu ufacık iki göz bi kulübem olsaydı oralarda.

Görüş Bildir