Zihnin Hangi Dahi Ekonomist Gibi Çalışıyor?

102PAYLAŞIM

Tarihi değiştiren, baştan yazan, hayatımızın her alanını şekillendiren ekonomiyi çözümleyen hangi efsane isimle zihnin benzer çalışıyor merak ettin mi? Seni teste alalım!

1. Başlayalım. Çağları değiştiren bu olaylardan en etkili bulduğun hangisi?

Yazının icadı
Kavimler Göçü
İstanbul'un Fethi
Fransız İhtilali

2. Senin için hangisi daha önemlidir?

Detaylar
Büyük resim

3. Peki sen patron musun yoksa çalışan mı?

Kendi işimin başındayım.
Çalışanım.

4. Uzaklarda bir akrabandan hiç beklemediğin büyük bir miras kaldı. Ne yaparsın?

Bir kısmını ihtiyaç sahiplerine dağıtırım.
Dünyayı gezerim.
Hayallerimdeki işi kurarım.
Tıbbın gelişmesi için harcarım.
İnandığım değerlerin yayılması için harcarım.

5. Sence sen bu oyunlardan hangisinde iddialısın peki?

Satranç
Scrabble
Tavla
Monopoly
Kağıt oyunları
Jenga

6. Kendine daha yakın hissettiğin yabancı ülkeyi seç.

İngiltere
Yunanistan
ABD
Brezilya
Fransa
Hindistan
Rusya
Japonya
Kanada

7. Şıklarda ilk dikkatini çeken kavramı seç.

8. Bu kitaplardan birini okuyacak olsaydın tercihini hangi konudan yana kullanırdın peki?

9. Şimdi parayla ilgili bu emojilerden birini seç!

10. Son olarak en çok hoşuna giden görseli seç ve bitirelim.

John Maynard Keynes!

İktisat biliminin dünyadaki en büyük isimlerinden, klasik öğretilere karşı geliştirdiği teorileriyle tabuları yıkan muhteşem bir zihin! Senin zihnin de biraz böyle işte; “Beğenmediysem, kendim yazarım” diyenlerdensin. Sorgulamadan, irdelemeden bir şeyleri kabul etmen neredeyse imkansız. Yanlış bir şey gördüğünde buna cesaretle karşı çıkmaktan asla çekinmez; doğru bildiğin yoldan kolay kolay sapmazsın. Sen elini attığın alana ismini yazdırmak için doğmuşsun!

John Forbes Nash!

Nash unutulmaz bir matematik dehası! Oyun teorisi konusundaki çalışmaları modern ekonomiye öyle bir etki etti ki, 1994 yılında ekonomi Nobel’i ile ödüllendirildi. Senin zihnin, delilik ile dahilik arasındaki incecik çizginin sembolü olan Nash gibi çalışıyor! Zekanın hızı, dünyanın dönüş hızından fazla, asıl sıkıntı da bundan kaynaklanıyor büyük ihtimalle. Matematiksel bir aklın var; aslında matematik senin hayatının her alanında. Senin gibi bir beyin ancak böyle yaşayabilir zaten!

Alfred Marshall!

Muhteşem, tarih yazmış bir zihin. Mikro iktisatın kurucusu demek yanlış olmaz. Arz – talep ilişkisi teorisinin de geliştiricisi olan Marshall, iktisatı “hayatın
sıradan meşguliyeti içerisindeki insanın incelenmesi” olarak görürdü. İşte senin zihnin de tıpkı böyle berrak, akılcı ve detaycı. Bu da seni zeki yapan şeyin ta kendisi, evrene herkesten farklı bakabilmeyi başarıyorsun. Bu nedenle görülemeyeni görmek, düşünülmeyeni düşünmek senin işin!

Adam Smith!

Kesinlikle kusursuz bir dehanın örneği olan ‘Ulusların Zenginliği’ kitabını yazarı, modern ekonominin kurucusu kabul edilen Adam Smith’in zihni gibi çalışıyor senin zihnin! Smith, söylendiğine göre dünya üzerinde IQ’su en yüksek kuramcılardan biridir. Aynı zamanda bu müthiş dehası, çok sefer yanlış anlaşılmasına yol açmıştır. Tıpkı senin de zaman zaman doğru ve mantıklı olanı anlatmaya çalışırken yanlış anlaşıldığın gibi!

Karl Marx!

Her ne kadar adını en çok komünizm ile yan yana duysak da Marx aslen muhteşem bir ekonomistti. Çoğu büyük düşünür ve iktisatçıya göre Marx’ı anlamadan bilim yapılamaz. Senin zihnin Marx gibi çalışıyor! Senin için şunu diyebiliriz ki, ekmeksiz susuz yaşayabilirsin; ama düşünmeden asla. Tecrübelerin insanısın, verilenle de yetinmeyi sevmez, daha fazlasını sorgulamaktan, çözümlemeye çalışmaktan vazgeçmezsin. Sen dünya adını her söylediğinde şöyle bir titresin diye yaratılmışsın!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
siva-mikas

Alfred Marshall!

rehimely

John Forbes Nash! Nash unutulmaz bir matematik dehası! Oyun teorisi konusundaki çalışmaları modern ekonomiye öyle bir etki etti ki, 1994 yılında ekonomi Nobel’i ile ödüllendirildi. Senin zihnin, delilik ile dahilik arasındaki incecik çizginin sembolü olan Nash gibi çalışıyor! Zekanın hızı, dünyanın dönüş hızından fazla, asıl sıkıntı da bundan kaynaklanıyor büyük ihtimalle. Matematiksel bir aklın var; aslında matematik senin hayatının her alanında. Senin gibi bir beyin ancak böyle yaşayabilir zaten!

alone_dark

john maynard

otto500206

#6 "Kendine daha yakın hissettiğin yabancı ülkeyi seç." diyor ama almanya yok

nurcii

Kesinlikle kusursuz bir dehanın örneği olan ‘Ulusların Zenginliği’ kitabını yazarı, modern ekonominin kurucusu kabul edilen Adam Smith’in zihni gibi çalışıyor senin zihnin! Smith, söylendiğine göre dünya üzerinde IQ’su en yüksek kuramcılardan biridir. Aynı zamanda bu müthiş dehası, çok sefer yanlış anlaşılmasına yol açmıştır. Tıpkı senin de zaman zaman doğru ve mantıklı olanı anlatmaya çalışırken yanlış anlaşıldığın gibi!

Görüş Bildir