Zeki Müren'in Tek Aşkı Kürşat Bey ile Yaşadığı Sonsuz Sevginin Detaylarını İlk Kez Öğreneceksiniz

6bPAYLAŞIM

Zeki Müren ile ilgili pek çok şey bugüne kadar çok merak edildi. Özel hayatı ile ilgili çok fazla bilgi bulunmayan Müren'in "uhrevi" aşkını Radi Dikici, "Zeki Müren" isimli kitabında anlatmış. Genç bir subay olan Kürşat Bey'in Zeki Müren hayranlığı ve ikilinin yaşadığı aşk, kitapta şöyle anlatılıyor...

Uzun boyluydu. Açıkçası çok da yakışıklıydı. Kız arkadaşı bulmakta hiç zorlanmamıştı

Adı da görev aldığı yerlerdeki hanımlarla yaptığı kaçamaklar nedeniyle çapkına çıkmıştı. Ama o çok dikkatliydi. Asla bu konuda dikkat çekici bir yanlışlık yapmamıştı. Aksi halde mesleğinden olabilirdi.

Bir zaafı daha vardı. Zeki Müren’in sesine âşıktı.

Zeki Müren’in sesine âşık olduğu için, Zeki Müren’le tanışmak onda bir saplantı haline gelmiştir. Bunun için her şeyi yapmaya razıdır. Ama Zeki Müren’e ulaşmanın mümkün olmadığını da anlamıştır. Vazgeçmez. Araştırır. Sonunda bir arkadaşı ona Zeki Müren’in her akşam Cihangir Saunası’na gittiğini haber verir.

O hafta sonunda İstanbul’a gelince saat 17.00 sularında saunaya gider. Ortam gerçekten farklıdır. İstanbul’un kalburüstü insanları saunadadır.

Ama aralarında Zeki Müren yoktur. Bir saat kadar oyalanır. Onu göremeyince tam giyinmiş çıkarken Zeki Müren çıkagelir. O da tekrar soyunarak Zeki Müren’in yanına gider. Kendisini tanıtır. Sırf onunla tanışmak için saunaya geldiğinden bahseder. Ama Zeki Müren onu görür görmez o kadar beğenir ki, anında âşık olur. Ancak böyle bir şey Kürşat Bey’in aklının köşesinden geçmediği için, o çok sevdiği sanatçıyla bir araya geldiği için mutludur. Ertesi cumartesi için yine sözleşirler. Zeki Bey, Kürşat Bey’in de kendisine âşık olduğuna emindir. Bu nedenle ilk defa kuralını bozarak onu eve davet eder. Aralarında o sıralar herhangi bir ilişki söz konusu değildir. Farklı duygular vardır ama birbirlerine şimdilik platonik anlamda bağlı gibidirler.

Bu aşkın en büyük şahitlerinden Berrin Hanım da şöyle anlatıyor: “Bu çok büyük bir aşktı. O Kürşat Bey’i, Kürşat Bey de onu sevdi. Temelde ve başlangıçta platonikti. Geceleri gazinodan çıkınca yağmur çamur demiyorlardı. İki sevgili gibi sabahlara kadar dolaşıp geç saatte eve geliyorlardı"

Kürşat Bey o hafta gelememişse, Zeki Bey çıldıracak gibi oluyordu. Gece yarısı arabaya binip yola çıkıyor, Kürşat Bey’in birliğinin olduğu kasabaya gidiyorduk. Kaç kez oraya gittik hatırlamıyorum. Sonunda ben orada bir ev kiraladım. Ama evi kiralamak bir sorunu da beraberinde getirmişti: Zeki Bey’in görüldüğünde tanınmaması mümkün değildi. Peki eve nasıl girecekti o zaman?

Sonunda çözümü yine kendisi buldu. Siyah kadın çarşafı aldık. Evde ilk defa çarşafı giyip özellikle kırıtarak yürüyerek, ‘Ayol benden daha iyi kadın mı olur,’ deyince gülmekten yerlere yattık.

O, çarşafı giyip arabanın arkasına geçiyordu. Kasabaya giriş için tenha saatleri seçiyorduk ve Zeki Bey’i arka koltuğa yatırıp üstünü örtüyorduk. Sonra Kürşat Bey geliyordu.

İşin enteresan tarafı, hafta sonunda Kürşat Bey İstanbul’a gelecekse Zeki Bey adeta deliriyordu

Her dakika saatine bakıyor, ‘Bak hâlâ gelmedi, acaba başına bir şey mi geldi, acaba hayatında bir kadın var da beni mi kandırıyor,’ diye evde dört dönüyordu. O yıllar benim için de zor geçti. Birçok şeyi idare etmekten çok yoruluyordum. Cumartesi günleri kâbustu. Çünkü söz verdiği halde Kürşat Bey gelmezse onu sahneye çıkarmak bayağı zor oluyordu. Tabii çıkardı. Ama çıkana kadar anamızdan emdiğimiz sütü burnumuzdan getirirdi.

Konunun bir de Zeki Müren'in kendi ağzından yapılan yorumu var. Müren'in Gazeteci Mete Akyol ile 1987 yılında yaptığı söyleşiden bazı kesitler şöyle:

‘Peki sizce kara sevda nedir Zeki Bey?… Hani sırılsıklam tabir edilir ya… Hiç böylesine âşık oldunuz mu? Sırılsıklam?’

‘Ben sekiz sene, 1962’den 1970’e kadar, büyük bir sarhoşluk içinde bir aşk yaşadım. Allah bana bir daha öyle aşk nasip etmesin. Çünkü bu kalbim dayanamaz aşkın öylesine. O günlere dönüyorum, düşünüyorum da… O nasıl bir çileymiş. Acılı bir yemek gibi. Yemeğin acılısını bilmiyorum ama, aşkın acısını tattım, aşkın acısını çok iyi biliyorum. Düşünemiyorum, hayatta öylesine bir aşka ikinci kez katlanabileceğimi. Onun için, âşık olmak için değil, olmamak için Tanrı’ya yalvarıyorum. Çünkü aşkın yaşı yok. Hem sonra insan çiçeği de sevmeli, güzel renkli kelebeği de sevmeli, güzel kanaryayı da sevmeli, güzel bir denizi de güneşli bir günü de sevmeli, belki yağmurlu bir günde de yaratan varlığı sevmeli. Yani Yunus Emre’nin felsefesine tapıyorum.

Bu arada Mete Akyol'a gazetenin yöneticileri tarafından "cinsel kimlikle" ilgili sorular sorması konusunda da baskı yapılmış. Mete Bey, Zeki Müren'in karşısında utanıp sıkılınca da malum soruyu Müren kendisi şöyle yanıtlamış:

“Aslında dört duvar arasında kalan ve topluma, insanlığa zarar getirmeyen insan özellikleri, menfi olarak eleştireceği yerde özel hayata saygı duyulup, normal olarak kabul edilmelidir… Dört duvar arasında kalan özellikler ki bunlar Tanrı’nın çizdiği kader ve yaratıcılıkla ilgilidir, kişinin yalnız ve yalnız kendisini ilgilendirir.’”

Kürşat Bey ve Zeki Müren arasında yaşanan aşk kitapta şöyle devam ediyor:

Kürşat Bey o kadar onurluydu ki, Zeki Bey’den en küçük bir hediye dahi almadı. Hatta bir seferinde Zeki Bey onun için iki takım elbise diktirdiğinde aralarında resmen kavga oldu. ‘Sen nasıl benim iznim olmadan böyle bir şey yaparsın. Asla kabul etmem,’ diye bağırıyordu. O elbiseleri asla giymedi.

Kürşat Bey ve Zeki Müren, aşk ilişkileri bittikten sonra dost olarak görüşmeye devam etmişler ancak hassas detaylar hiçbir zaman bitmemiş...

Kürşat Bey’in, işi müsait olduğu zaman, Zeki Bey’in her konserine gelip, kendisine göstermeden onu izlediğini biliyorum. Zeki Bey’i sözünü sakınmadan kritik edebilen tek kişiydi. Zeki Bey ona daima büyük saygı gösterdi. Hatta ondan çekinirdi. Çok kere dost olarak ziyaret ettiği benim bulunduğum dönemlerde, gelmeden önce haber verirdi. Zeki Bey o sırada hayatında bir başkası varsa, ki daima vardı, Kürşat Bey duymasın diye telefonların fişlerini çektirirdi. Olur olmaz bir saatte bunlardan biri telefon ederse Kürşat Bey eskiden olduğu gibi telefonu açar, ‘Kimsin sen?’ diye sorabilirdi. Bu yüzden o geldiğinde telefonlar çalışmazdı. Kürşat Bey bizim hayatımızda her türlü ayrıcalığa sahipti. Zeki Müren öldüğünde kasasında hiçbir şey çıkmamış. Sadece Kürşat Bey’e yazdığı aşk mektupları. Kürşat Bey, ne olur ne olmaz diye, Zeki Bey yaşarken ona yazdığı tüm mektupları iade etmişti.”

Ve veda zamanı... Zeki Müren vefat ettiğinde Kürşat Bey onu alnından öperek uğurlamış...

Zeki Müren 24 Eylül 1996 Salı günü vefat etmiştir. Gömülmeden bir gece önce Bursa morgunda bir ziyaretçisi vardır. Kürşat Bey ve oğlu. Kürşat Bey, aynı meslekte çalışan hostes bir arkadaşıyla evlenmiş ve ondan bir oğlu olmuştur. Uzun uzun sevgili arkadaşına bakar. Gözyaşını oğluna belli etmemeye çalışır. Alnından öperek ona veda eder.

Zeki Müren'in vefatından önce "Hiç aşık oldunuz mu?" sorusuna verdiği cevap da işte bu aşkın kısa bir özeti...

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
gayetnormal

Yorumları önce okudum ve hayret ettim lanetlenmiş vs denmiş ama şuda bır gercek kişinin günahından haberın olur ama tovbesınden olmaz.. ( Söylemezsem çatlardım bu bagır cagır tepkı gösterenler kadın kılığına gırıp fuhuş yapanların onunde kuyruk oluyor acınız bundan) Saygı denilince Zeki Müren herkes oyle bılır Rahmetle anmak düşer bize

birinci-tekil-birey

Kişilerin özel yaşantıları kimseyi ilgilendirmez. Zeki Müren, bu ülkede herkesin, her kesimin yaşantısına dokunmuş olan özel bir sanatçıdır. Ayrıca tüm mal varlığını Mehmetçik Vakfı'na aktarmış, vaktiyle Kore gazilerine madalya yaptırarak özellikle isminin açıklanmamasını istemiştir ve bu sır çok uzun yıllar sonra açığa çıkmıştır.

muhammet-cevik2

yav top musunuz neden böle şeyleri paylaşıyosunuz

tundra

neden yaşıyorsun?

m.b.o.

yok biz bahar dalında açan çiçeğiyiz tatlım ama sen balonsun galiba için o kadar boş da niye böyle şeyler paylaşıyorsun anlamıyorum.

nona-kun

Neden sana bu kadar batıyor?

berkeemrasln

Cinsel kimliği gizli yaşayıp kimsenin gözüne sokmayan saygı değer insan.. kimseye yansıtmamış asla sözünü dahi açmamış ilişkilerini gizli tutmuş birisi yine de bazı zihniyetlere göre sapık,ibne gibi aşağılayıcı ifadelere maruz kalıyor.Bu adam sapık ise küçük yaştaki çocuklara sulananlar,gece vakti sokaktaki kadınları taciz edenler,küçük yaştaki çocuklarla aile zoruyla evlenenler ne oluyor?

kenan-gurocak

o söylediklerinde sapık. denyo musun nesin sen,? neyini anlamadın evladım sen? adam ibne lan işte. var mı ötesi. kimseye belli etmemişmiş, çocukluğumdan beri bu adamın ibne olduğunu biliyorum. o söylediklerinde serefsiz sapıktır.

berkeemrasln

Sen sapıksın asıl amk

kenan-gurocak

siktiri git ahlaksız herif. erkek erkeği mikiyor savunduğun şeye bak, amk sapıkları....

berkeemrasln

Erkek erkeği mikiyor seni mi mikiyor toplumda senin gibi hasta düşünceliler olduğu içinde bunu topluma lanse etmiyorlar sana girip çıkan ne

nona-kun

İbne denmez bir kere. Çok aşağılayıcı bir kelime bu. Ne kadar saygısızsın.

kenan-gurocak

hangi şartlarda olursa olsun ibneliği sapıklığı savunana ve uygulayanlardan nefret ediyorum. iki tane star var ikisi de ibne, Bülent ersoy ve Zeki müren. sesleri güzel olsa ne yazar, ikiside sapık.

oguz-buran

İki insanın yaşadığı güzel bir aşk sapıklık değildir bence yanlış düşünüyorsunuz!

cagla-dbulak

Sapiklar Ensarda beyefendi...Coluk cocuga hallenenler, elin karisina yavsayanlar asil o sapiklar. Onlara soyleyecek bir cift sozunuz varsa ne ala

kenan-gurocak

ensar için bir şey demedim ve pedefoli olanları, erkek çocuklarına tevacüz ve sarkıntılık edenlerinde birer sapık olduğunu söyleyenlerdenim. Adım ve soyadım ile aratırsanız zaten bunu göreceksiniz. boş konuşmusun benim için bilesin..... bu adam ve bülo katıksız ibnedir. ha siz ibneliklerini savunuyorsan, banane hanımefendi.. hatta bir kereden bir şey olmaz diyen bakana ana avrat küfür eden birisiyim, akp nin pedefoli yasasını çıkartmak istediğinde sosyal medyada bunu kabul eden millet vekillerine savunnan insanlara ana avrat küfür edenlerdenim.

kenan-gurocak

la yürü git mk sapığı... ikiside erkek ne aşkından bahsediyorsun sen zibidi.

dephnikoa

kenan salak mısın olm

nona-kun

Aşk cinsiyet tanımaz. Aşk cinsiyet, din, dil, ırk değildir. Aşk engellenemez bir duygudur. Ve sen belki aşkın en saf, en nadide hallerinden birini okudun bu içerikle. Kara çarşafa girmek, telefonun fişini çekmek, alnından öperek veda etmek. Günümüzde ki yalancı, samimiyetsiz aşklara kıyasla ne kadar narin bir aşk o öyle. Hiç bu açıdan bakıyor musun? Hayır, sen ve senin gibiler nasıl anlar ki aşkı?

Görüş Bildir