Zama Zam: Gün Geçtikçe Artan Hayat Pahalılığının Yüzümüze Tokat Gibi Çarptığı 15 Acımasız Durum

-

Kemal Sunal'ın Orta Direk Şaban filmini hepimiz defalarca izlemişizdir. Oradaki "Zama zam, zamlara zam" repliğini de çok iyi hatırlıyoruz. Şu sıralar yaşadığımız ekonomik sıkıntıyı bize çok iyi gösteriyor. 

Bir şekilde yapılan zamlar karşısında eskiden hiç düşünmeden aldığımız ya da yaptığımız şeyleri bugün kolay kolay yapamıyoruz. Biz de alım gücünün ne kadar düştüğünü kanıtlamak için 15 durum derledik. Bakalım siz bu durumları yaşadınız mı?

1. Şansımız artsın diye fazladan kolon doldurduğumuz Süper Loto vardı ya hani ha işte artık öyle istediğimiz kadar kolon dolduramıyoruz. Bir kolon tam olarak 2 TL...

Biz de hayalini kurarız ne yapalım? 😞 O da parayla değil ya...

2. 1 liralık Kazıkazan'ın 2 lira olduğunu duyunca hepimiz dumur olduk itiraf edelim.

Hiç düşünmeden kazıdığımız kartlar için şimdi dakikalarca düşünüp, bütçe hesaplamaları yapabiliyoruz...

3. 1 milyoncularda artık 1 TL'ye hiçbir şey bulamamanın acısı ne kadar büyüktür...

4. Şu ikiliyi görüyor musunuz? Yaz aylarında sürekli arkadaşlarımızla parka gidip cips kola yapardık. Artık parası olanın yapabileceği bir aktiviteye dönüşmüş...

Çünkü neredeyse bu ikili 10 TL 😱

5. Büyük ayran yerine küçük ayran tercih edip yemeklerimizle aynı anda bitirmeye çalışmıyor muyuz?

Artık dönerin son lokmasıyla ayranın son yudumunu aynı ana denk getirmek daha zor. 😔

6. Şu güzelim ekmeğe sürekli zam gelmesi fakat bir o kadar da küçülmesi işinde de ayrıca bir terslik var gibi...

7. Dilenci kardeşlerimizin 1 TL'yi kabul etmeyip 2 TL vermeyince de arkanızdan bütün sülalenize selam söylemesini de ekleyelim.

8. Ha bir de unutmayalım meyve ve sebzeyi sayarak alıyoruz...

"Bana oradan 2 kilo patates." cümlesini artık pek duymuyoruz.

9. Su ya bildiğimiz su 50 kuruştu bir zamanlar! Artık 1.5 TL'ye satılıyor. İnsan gerçekten hayret ediyor. 😱

10. Önceleri uçaklar pahalı diye rahatlıkla otobüsleri tercih edebiliyorduk. Şimdi ise başka bir şehre gidebilmek için kırk takla atıyoruz.

11. Artık şu "Üstü kalsın." cümlesini de daha az duyar olduk.

Bir de para üstüyle sakız bile alamıyoruz hani şu 10 kuruşlarla.

12. Düğünler için üretilen "Gramlık Altın"ı duyunca yüzünüzde bir gülümseme oluşmamış mıydı? Peki artık yarım gramlık altın üretildiğini söylesek ne düşünürsünüz?

Çok güzel bir fikir...

13. Yapılan her alışveriş sonrası aldıklarınıza kıyasla cüzdanınızın boşalmasına inanmayıp, "Acaba parayı mı düşürdüm?" sorusunu soruyorsun ya kendine işte sorma çünkü öyle bir şey yok...

14. Doların yükselişini bu abilerimiz gibi elinde çekirdekle de izleyemezsin çünkü 200 gram çekirdek 5,50 TL... 😳

15. Önceleri bir evin haftalık temel market ihtiyaçlarını 30 liraya karşılarken şimdilerde 200 liranın altına düşmeyip, "Güzel soydular, iyi soydular." hissini kesin yaşamışsındır.

Peki sizin de yaşadığınız bu tarz durumlar var mı?

Bu içerik tamamen eğlence amaçlı üretilmiş olduğundan kullanılan görsel ve metinler haber değeri taşımamaktadır.


BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
domalt-trump

#1 Süper Loto 2 lira ama Sayısal Loto halen 1,5 lira ve artık haftada 2 kez çekiliyor. Yani 2 kat şans. Çıkmaz demeyin, şansınızı deneyin. Diyanet'e para lazım, bütçe yetmiyor.

theonu

Örnekler çok zorlama olmuş ,daha orijinal şeyler olabilirdi. Mesela ben şöyle bir örnek vereyim: 2000'lerin başında babam asgari ücretle çalışan bir fabrika işçisiydi. Pazara gittiğinde eve soğanı ve patatesi kırmızı çuvallarla getirirdi. O yıllarda 10 kilo patates 1 paket Lays ile aynı paraydı... Sonra reyis geldi; tüm büyük oyunları bozdu, dış mihrakları şamar oğlanına çevirdi, ülkeyi adeta uçurdu. Şu anda asgari ücretle geçinen aileler patates ve soğanı taneyle alıyorlar. Bakın en temel ihtiyaçlarımızı bile karşılayamayacak kadar geriledik.

enk-capital

Artık Bim bile pahalı ya. Madem her yer pahalı Bim'den beş parça alacağıma gider migros'dan üç parça alır lüks kazıklanırım.

gorsevcalis

Tabiri caizse 15 yıldır elin parasıyla hovardalık yaptık. Bize ait olmayan hayatları yaşadık. Hak etmediğiniz evlerde oturduk, hak etmediğimiz arabalara bindik. Hak etmediğiniz telefonları kullandık. Bunların çok büyük çoğunluğu borç para ile yapıldı. Yani biz aslında geleceğimizi sattık, pek de farkında olmadan. bugün işler gittikçe zorlaşıyor. bu zorlaşma katlanarak sürecek, en kötüyü henüz görmedik! insanların hayat standartını arttırdığınızda buna alışmaları uzun süre almaz, pek de zorlanmazlar. geçtiğimiz dönemde bunu gördük. ama tam tersini yapar ve hayat standartlarını dramatik olarak düşürürseniz toplumda derin yaralar açılır. önümüzdeki süreçte toplumu en çok yoracak konu da bu olacak. bu önceki krizlerde görülen bir olgu değildi. toplum bu yönüyle de büyük bir sınav verecek ve bu sınava ilk kez giriyor olacak. Allah yardımcımız olsun.

hopalu-asli

allah bitcoine patates bahti versin... apple urunu alma bitcoin al

Görüş Bildir