Personellerinin Haftada 72 Saat Çalışmasını 'Lütuf' Sayan, Alibaba'nın Kurucusu Jack Ma

0PAYLAŞIM

Çin'in en zengin insanı, personellerinden haftalık 72 saatlik mesai bekleyerek nasıl ülkenin en zengini olduğunu gösteriyor. Detayları Lab Bible'dan sizler için derledik.

Kaynak: http://www.ladbible.com/news/interesting...

Alibaba'nın kurucusu Jack Ma, çalışanlarını ismini ''996'' koyduğu program dahilinde haftanın altı günü sabah 9'dan akşam 9'a kadar çalıştırıyor.

Bu şekilde çalışmanın ''lütuf'' olduğunu söylüyor. Bu durumu düşündükten sonra banka hesabındaki paranın geçen her saniye nasıl arttığını tahmin etmek zor olmasa gerek!

MailOnline'ın raporlarına göre Jack Ma, işçilerinin iş yaşam dengesi hakkında algılanan eksikliği tartışırken ''lütuf'' ifadesini kullandı.

Bu sohbet daha sonra şirketin WeChat isimli hesabına gönderildi. Jack Ma çalışanlarına şu mesajı gönderdi: ''Şahsen 996'da çalışamanın büyük bir lütuf olduğunu düşünüyorum. Birçok insan şirketlerinde 996 sistemiyle çalışma fırsatı bulamıyor. Gençken 996 ile çalışmayacaksanız ne zaman çalışacaksınız?''

Burada biraz matematik hesabı yapalım. Bir haftada 168 saat var. Bunun 72 saati işte harcanıyor!

Bu duruma farklı bir bakış açısı getirmek için İngiltere'de ortalama çalışmanın 42 saat olduğunu düşünürsek aradaki farkın çok büyük olduğunu kolayca fark edebiliriz. İşinizi seviyorsanız hemen işe gidin!

Eski İngilizce öğretmeni olan patron sözlerine devam etti: ''Bu dünyada herkes başarılı olmak, iyi bir hayat yaşamak ve saygı duymak ister. Burada bir soru sormak istiyorum. Diğer insanlardan daha fazla zaman ve enerji harcamazsanız istediğiniz başarıya nasıl ulaşırsınız?''

MailOnline'a göre Jack Ma, sahibi olduğu e-ticaret firmasını kurmak için arkadaşlarından 350.000 Türk Lirası değerinde borç almıştı. O zamanlar maddi durumu çok kötüydü.

Alibaba şirketi kurulduğundan sonra geçen 20 yılı hızlıca ileri sararsak, Jack Ma'nın dünyanın en zengin insanları arasına girme başarısını gösterdiğini görebiliriz. Zamanın arkadaşlarından borç isteyerek risk alan patron şimdi mutlu bir hayat yaşıyor.

Umarız aldığı borcu geri ödemiştir!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
metin-akalp

Jet Li ile kapışan arkadaş değil mi bu?

yargicspu

Evet gençken çalışmak ve gençlik enerjisini olumlu olarak kullanmak önemli. Fakat kime kazandırıyoruz? Önemli olan soru bu. Ben gece gündüz çalışayım ama sabit maaş ile geçinmeye çalışayım. Genç girişimci olarak kendi işimi kurup gece gündüz çalışırım da başkası için gençliğimi heba edemem Jack kusura bakma...

despresso

Sabah 1 saatin akşam da 4 boş saatin var gerisi de çalışma ve uyku daha ne istersin KÖLE!!! çalış ve beni daha da zengin yap kes mızmızlanmayı!!!

tenroujima

Sömürü her yer de sömürü...

dead-nettle.

Adam haklı beyler. Çin gibi bir yerde günlük 10 saat mesai ve 1 gün tatil olanağı sunabiliyor ve buna lutuf diyerek biraz saygısızca olsa da doğruyu söylüyor. Türkiye de durum nedir peki ona bakın. Kurumsal bir yapıda çalışmıyor iseniz günlük en az 12 saat mesai ve askari ücret düşünün durumu siz.

Görüş Bildir