Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Yüzünüzde Sivilce Varsa Onu Sıkmadan Önce Duymanız Gereken Birkaç Güzel Haber Var!

-

Cildinizin problemli olması dezavantajlı olduğunuz anlamına gelmiyor!

Günümüzde birçok insan sivilcelerinden dert yanıyor.

Sivilce oluşumu özellikle DNA'mız ile alakalı. Yani anne babanızın gençliklerinde sivilceye sahip olmaları sizin de sivilce çıkarma oranınızı arttıyor.

Dermatologlar tarafından sürdürülmüş olan araştırmalarda sivilce problemi yaşayan kişilerin daha geç yaşlandıkları dikkati çekmiş.

Akneye sahip kişilerle aknesi olmayan kişilerin DNA örnekleri karşılaştırılınca, sivilcesi olan bireylerin kromozomlarındaki telomer bölgesinin daha uzun olduğu ortaya çıkmış.

Telomerin ne olduğunu şöyle özetleyelim: Kromozomların en sonunda bulunan DNA parçaları telomer olarak adlandırıyor.

Telomer, hücrenin yaşlanmasını önleyen yapılardan biri. Her hücre bölünmesinde telomer kendinden bir parçayı kaybederek kısalmaya başlıyor. Telomer bölgesi azalan hücrenin ölümü kaçınılmaz oluyor. Yaşlılığın da hücrelerin yavaş yavaş ölümünden meydana geldiğini düşünecek olursanır sivilceye yatkın olan ciltlerin daha geç yaşlanma olasılığının artacağı ortaya çıkıyor.

Hatta telomerlerin korunmasını denetleyen telomeraz enziminin kontrolü insan eline geçecek olursa insanın ölümsüzlüğüne karşı bir adım atılmış olabileceği kabul görmüş durumda.

Telomeraz enziminin etkisinin yanı sıra sivilceye sahip olmayan bireylerde programlanmış hücre ölümünü deneyleyen bir genin daha aktif olduğu bulunmuş.

Daha fazla hücre ölümü demek, daha çabuk yaşlanmak demek.

Bu araştırmalar henüz sadece kadınlar üzerine yapılmış. Araştırmacılar erkekleri de baz aldıktan sonra neden bazı genlerin daha aktif olduğunu belirleyecek.

Kaynak: 1 2

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
tarafsiz-bilgi

Kuru ciltlerde sivilce tedavisi konusunda bunların da bilincinde .... iyi temas etmesi için yara bandı ya da normal bant kullanılması yanlıştır.Tüm Detayları ile:

gecetanricasi

3-5 tane var işte ne yapalım?

umut-turan4

Gideyim de bi geç yaşlanan cildimdeki sivilcelere bakayım..

fsodkdkkd

Buradan bebek yuzlu "popi" kizlara selam olsun 20 yil sonra siz burus burus gezerken size hareket yapariz 😈😝

msp-pixi

Bu haberi okuduktan sonra baldirimda sivilce cikti amk :D

Görüş Bildir