Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Yüzmeyi Derede Öğrenen Çocuklara Dair 17 İsabetli Saptama

 > 
711PAYLAŞIM

Yüzmeyi öğrenmenin birçok yolu var. Havuzda, gölde, denizde, özel hocayla, vs. Bir de yüzmeyi derede öğrenen çocuklar var ki belki de en şanslısı onlar oluyor.

1. Yüzmeyi derede öğrenen çocuk köy çocuğudur, doğal beslenmiş, ağaca tırmanmış, dalından meyve yemiştir.

2. Olmadı yazları memlekete, dedesinin, nenesinin yanına gitmiştir, onların koşulsuz, karşılıksız, sınırsız sevgisini tatmıştır.

3. Yüzmeyi derede öğrenen çocuk illaki akıntıya karşı kulaç sallamıştır, dayanıklı, inatçı, iradeli olur.

4. Eğer dereye iniyorsan, tek gitmezsin bütün mahallenin çocuklarıyla beraber inersin, o yüzdendir ki derede yüzen çocuk sosyal olur, arkadaş kıymeti bilir.

5. Ve güvenmeyi öğrenir derede yüzen çocuk, çünkü dereye ilk girdiğinde kendi hayatını komşularının oğluna emanet etmesini öğrenmiştir.

6. Özgürlüğüne düşkün olur, özgürlüğün kıymetini bilir, çünkü yeri geldiğinde çırıl çıplak girmiştir dereye.

7. Gözü tok olur yüzmeyi derede öğrenen çocuğun, çünkü dereden ölesiye aç çıkıp bir elma, bir dilim ekmek, bir avuç yabani çilek ile doymasını bilir.

8. Yüzmeyi derede öğrenen çocuk çevrenin, doğanın, yeşilin, mavinin kıymetini herkesten çok bilir, minnettardır çünkü ona.

9. Dere çocuğu dikkatli, titiz, her an tetikte olur, özensiz iş yapmaz, çünkü bunları yapmamanın hayatına mal olabileceğini bilerek büyümüştür.

10. Kolay kolay hastalanmaz dere çocuğu, çünkü derenin buz gibi suyu ile kazanmıştır bağışıklığını.

11. Acılara daha dayanıklıdır derede yüzen çocuk, çünkü defalarca ayağını taşa, kafasını ağaç dallarına çarpa çarpa gelmiştir bugünlere.

12. Paylaşmanın değerini, kıymetini herkesten daha iyi bilir, çünkü yeri geldiğinde bir şambreli beş kişi paylaşmasını bilmiştir.

13. Zamanın öneminin farkındadır derenin tadını almış olan çocuk, çünkü annesinden dayak yemeden eve dönmesi gerektiğini bilir, kendini ona göre ayarlar.

14. Eve tıkılıp kalmaz derede yüzen çocuk, bilgisayara, akıllı telefona esir olmaz, aşağıda dereyi, yukarıda masmavi gökyüzünü görmüştür bir kere, iflah olmaz!

15. Çalışmanın zorluğunu, parasının kıymetini bilir bu çocuklar, çünkü dereden binbir zorlukla tutup yediği balık hiç çıkmaz aklından.

16. Ailesine düşkündür...

17. Ve arkadaşlarına, dostlarına, çünkü onlarla büyümüştür, hep onlar olmuştur etrafında.

s306.photobucket.com

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
nebusimdi

Yorumlarda havuz lobisi derecilere karşı durumu oluşmuş.

tolgahan-hasanoglu

Hey gidi lan Fırtına deresinde öğrendim şahsen Rize/Ardeşendeki =) 3ari Kala diye bir yer vardı =)

Gizli Kullanıcı

Kayseri'de deniz vardı, dere vardı da, biz mi yüzmedik?

truthofeyes

14 Deki resim süper ama ))

hauniya

Yazılanları bilmiyorum ama hakikaten çocukluğuma götürdü :)

Görüş Bildir