Yüz Tanıma Teknolojisine Veda mı Ediyoruz? San Francisco, Amerika'da Uygulamayı Yasaklayan İlk Şehir Oldu

16PAYLAŞIM

Amerika'nın teknoloji başkenti olan San Francisco, hükümetin halka açık yerlerde ve özel sektörlerde uygulamanın kullanılmasını yasaklayan ilk şehir oldu. Gözetim karşıtı düzenleme il kurulunun oylarıyla, teknolojinin, devlet birimleri ve polis tarafından kullanılmasını yasakladı. Iflscience'dan derlediğimiz habere bakmak isterseniz buyrun...

Kaynak: https://www.iflscience.com/technology/sa...

8'e 1 oyla, demokrasiye yeni bir yön verildi.

Amerika Sivil Örgütler Birliği üyesi Matt Cagle, BBC News'a "Bu oylamayla birlikte San Francisco, bu teknolojinin sağlıklı bir demokrasiyle uyumsuz olduğunu ve bölge sakinlerinin ileri teknoloji gözetimi hakkında söz sahibi olmayı hak ettiklerini bildirmiş oldu." şeklinde açıklamalarda bulundu.

"Halkı dinlediği ve mühim bir yasanın yolunu açtıkları için şehri takdir ediyoruz. Diğer şehirler de vatandaşlarının güvenliği ve haklarını korumak adına bu yönde kararlar almalı."

Yüz tanıma sistemleri insanların yüzlerini analiz etmek için bilgisayar programları aracılığıyla kullanılıp, veri tabanındaki fotoğraflarla karşılaştırılıyor.

Buna aynı zamanda sokaklardaki kameralar, halka açık alanlar, trafik ışıkları aracılığıyla, herhangi bir şekilde halkın rızası olmadan kullanılması da dahil.

San Fransicco Chronicle'ın haberine göre, yasağa karşı yapılan itirazlarda ise bu yasanın çözülebilecek suçlar için gereken veritabanının yasaklanması problem yaratabilir.

Geçtiğimiz Haziran'da yetkililer, tartışma konusu olan teknolojiyi kullanarak bir şüpheliyi yakalayabilmişlerdi.

Otomatikleştirilmiş yüz tanıma teknolojisinin kullanımının bu yasadan önce suç teşkil eden fiillerde işe yaradığı belirtildi.

Güney Galler'de yaşanan olaylarda, polislerin bu teknoloji olmadan suçluları tespit etmesinin mümkün olmadığı söylenmişti. Bir yıldan fazla bir sürede, teknoloji sayesinde 100'den fazla tutuklama gerçekleştirilmişti.

San Francisco polisi şu anda bu teknolojiyi kullanmamakta ancak CNN'in yayınladığı raporlara göre 2013-2017 yılları arasında teknoloji test edildi.

Polis departmanının da dahil olduğu departmanlarından 53'ü, bu teknolojiyi artık kullanamayacak.

Ancak San Francisco Uluslararası Havaalanı ve San Fransicco Limanı'ndaki federal tarafından kontrol edilen tesislerde bu teknoloji kullanılabilir durumda, bunun yanında güvenlik sistemleri ve telefon gibi özel sistemler de bulunmakta.

San Francisco kanununun, gelecek hafta yapılacak bir oylamadan sonra yasaya girmesi bekleniyor.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
tolga-sonalp

Bu teknoloji ve beraberinde gelen gözetim yaptırımıyla "kendi kendini denetlemek zorunda kalan toplum" un iktidarlar açısından kolaylığı bir kez görüldü. Kaldı ki yeni nesiller bu gözetimi umursuyor gibi gözükmüyorlar, aksine sosyal medyada her özelini açık şekilde paylaşabiliyor. Yani meseleye bizim zamanında Alphaville filminde "insanlara numara verilen bir toplumda" geçen sahnelerine baktığımız paranoyak perspektiften bakmıyor olabilirler. Nitekim TC Kimlik numaralarımızla yaşamaya devam ediyoruz. Elektronik denetleme sistemleri, kimlik tanıma ve otomasyon gelecekte gözlüklerimize entegre çalışacak büyüyen nüfus içerisinde sokakta gördüklerimizin kimlik ve yaşam bilgilerine resim video gibi arşivlerine ulaşabileceğimiz bir geleceğe doğru gidecektir diye düşünüyorum.

Görüş Bildir