Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Yurt Dışı Cihazlara Değişim Kolaylığı

 > 
4PAYLAŞIM
Yurt Dışı Cihazlara Değişim Kolaylığı

Yurt dışından alınan ve pasaport ile IMEI kaydı yapılan akıllı telefonların arıza yapması durumunda, değişim için tekrar kayıt işlemleri sorun oluşturuyordu. Artık bu sorun aşılıyor.

Yurt dışından satın alınan cihazları, ülkemizde kullanmak için IMEI kaydı yaptırmak gerekiyor. Bunun için de pasaport ile yakın dönemde giriş çıkış yapmış olmanız şart.

Bu sürecin bir zorlu tarafı daha var. Örneğin yurt dışından iPhone 6 aldınız ve Türkiye'ye geldiniz. Cihazı kayıt ettirdiniz. Fakat belli bir süre sonra cihaz bozuldu. Kargo üzerinden ya da giderek cihazı değiştirdiniz ve tekrar Türkiye 'ye geldiniz. Cihaz yeni bir cihaz olarak algılanıyor ve sizin tekrar kayıt yaptırmanız gerekebiliyordu. Bu durumlara kolaylık sağlandı.

BTK'dan yapılan açıklamada, bireysel yolla yurt dışından getirilen cihazların arıza nedeniyle değişimlerinde e-devlet üzerinden kayıt imkanı getirildiğinin altı çizildi.

BTK açıklamasında mevcut tebliğe bazı eklemelerin yapıldığı belirtildi. Tebliğe eklenen düzenlemeler şöyle: “Yolcu beraberinde yurt dışından getirilen cihazın arızalanması nedeniyle cihazın ya da ana kartının değiştirilmesi durumunda ilk kayıt başvuru sahibinin kuruma başvurusu ile IMEI değişim işlemi yapılabilir.

Değişim işlemine ilişkin başvuruda değişimi yapan firmadan alınan değişim belgesi sunulur. Değişim talebinin değerlendirilebilmesi için; değişim belgesinin antetli kağıt olması veya firma kaşesini içermesi gerekiyor. Değişimi yapan firmanın adı ve ünvanı ile adresi veya telefonu da bulunmalı.

Değişim işleminin arıza nedeniyle yapıldığına dair bilginin bulunması, değişimi yapılan eski ve yeni IMEI numaralarını içermesi de gerekiyor. Değişim amaçlı cihaza ait IMEI numarası; teknik kontrollerden geçmesi halinde değişimi yapılacak cihazın IMEI numarası beyaz listeden çıkarıldıktan sonra beyaz listeye alınır. Her iki IMEI numarasının da aynı marka cihaza ait olması koşulu aranır." Yasal mevzuata ek olarak kolay ve hızlı bir şekilde elektronik ortamda başvuruların alınması amacıyla çalışmalara başlanıldığına dikkat çeken BTK , cihazın arızalanması sebebiyle değişim işlemlerinin belirtilen hükümlere uygun biçimde E-devlet üzerinden kayıt sahipleri tarafından yapılması imkanı getirildiğini açıkladı.

ShiftDelete.Net

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir