Yunanistan İtirazını Geri Çekti: NATO'nun Türkiye'ye Hava Desteği İçin Engel Kalmadı

 > 
1.2bPAYLAŞIM

İdlib saldırısının ardından Türkiye'nin isteği üzerine toplanan Kuzey Atlantik Konseyi (NATO), Türkiye'nin ihtiyati tedbir çerçevesinde hava savunma sisteminin güçlendirilmesi yönünde karar aldı. Yunanistan, bu karara Türkiye'nin Avrupa Birliği (AB) ile yaptığı göçmen anlaşmasına sadık kalması koşulunun eklenmesini talep etti. Tüm müttefiklerin karşı çıkması üzerine Yunanistan bu talebini geri çekti. Böylece Türkiye'ye hava desteği verilmesinin önündeki engel kalkmış oldu.

Gelişmenin ayrıntılarını NTV Brüksel Temsilcisi aktardı. 🎥

Esad rejiminin saldırısı sonucu 36 askerimizin şehit edilmesinin ardından Türkiye'ye yapılması planlanan NATO desteğiyle ilgili yeni bir gelişme yaşandı. 

NTV'nin haberine göre İdlib saldırısının ardından Türkiye'nin isteği üzerine toplanan NATO, Türkiye'nin ihtiyati tedbir çerçevesinde hava savunma sisteminin güçlendirilmesi yönünde karar aldı.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, ittifakın Türkiye'ye desteğini artırma kararı aldığını açıklarken NATO üyeleri de Türkiye'ye yönelik destek deklarasyonu yayınlama kararı aldı. 

Ancak Atina, yayınlanacak olan açıklamaya Türkiye'nin AB ile imzalamış olduğu 18 Mart göçmen anlaşmasına atıfta bulunulmasını ve Ankara'nın bu taahhüdünü yerine getirmesini şarta bağlanmasını talep etti. 

Atina'nın talebi karşılık bulmadı. NATO'ya üye tüm ülkeler Yunanistan'ın bu talebinin yersiz olduğu gerekçesiyle kabul etmediler. Bunun üzerine Yunanistan itirazını geri çekti.

AB ile imzalanan göçmen anlaşması neydi?

‘18 Mart mutabakatı’ olarak adlandırılan göçmen anlaşmasında, Türkiye’den Yunan adalarına geçen düzensiz göçmenlerin Türkiye’ye iadesi, Yunan adalarından Türkiye’ye iade edilen her bir Suriyeli için Türkiye’den bir diğer Suriyelinin AB’ye yerleştirilmesi, Türkiye üzerinden AB’ye yasadışı göçe yönelik her türlü önlemin alınması, kriterlerin karşılanması halinde Türk vatandaşlarına vize serbestîsi, Türkiye’ye Sığınmacı Mali İmkânı kapsamında ilk etapta 3 milyar euro tahsis edilmesi, Türkiye ile Gümrük Birliği’nin iyileştirilmesi ve Ankara ile müzakere sürecinin canlandırılması konusunda uzlaşıya varıldığı belirtilmişti.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir