Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Yüksek Mahkeme Karar Verdi: Eşcinseller, Artık Amerika'nın Tüm Eyaletlerinde Evlenebilecek

 > -
Abone ol

ABD Yüksek Mahkemesi bugün, eşcinsel hak ve özgürlükleri adına tarihi zafer değerinde bir karar aldı. 5'de 4 oylamayla, eşcinsellerin, eyalet ve ikamet gözetmeden, ABD'nin tüm eyaletlerinde, heteroseksüeller gibi evlenebileceklerini onayladı.

Mahkeme kararı, halkın ve hukukun gözünde emsalsiz bir devrim olarak tarihe geçti. Avukatlara göre karar; modern zamanın en büyük insan hakları suçlarından birinin ortadan kalkmış olması anlamına geliyor. Bu kararla mahkeme aynı zamanda, geleneksel evlilik standartlarını da yıkmış oluyor.

Avukatlardan Justice Anthony Kennedy, toplu açıklamayı, “Mahkeme tarafından verimiş bu özgürlük artık onlardan asla geri alınamayacak, aynı cinsten insanlar da artık, en doğal hakları olan evliliği, istedikleri her şehirde deneyimleyebilecekler. evlenebilecekler." şeklinde yaptı.

Jürideki dört muhafazakar üye, muhalif kaldılar ve görüşlerini ayrı ayrı kararlarla belirttiler.

Diğer beş üyenin kararı, mahkeme tarafından verilen nihai özgürlük kararını getirdi.

Son 224 Yılda Eşcinsel Haklarının Geldiği Nokta, Şimdilik Muazzam

Yüksek mahkeme, Michigan, Ohio, Kentucky ve Tennessee'deki davalardan ilerleyerek, evlilikte sınırlama olan eyaletlerdeki kararları da kaldırdı ve muhtemel herhangi bir yasaklamanın önüne geçti.

Yüksek mahkeme, Ekim'de, yasaklama kararları verilen davaları incelemeyi reddettmişti ve bununla beraber hak ve özgürlük davası tüm ülkeye yayılmıştı.

Toplumun Desteği de Bu Süreçte Artış Gösterdi

Ülkedeki ilk yasal eşcinsel evlilik, bundan 11 yıl önce, Massachusetts Mahkemesinde karara bağlanmıştı. Şimdi, Amerikalıların %70'inden fazlası, eşcinsel evliliklere izin verilen eyaletlerde yaşamayı tercih ediyor. 

Genel olarak toplumun da kararı bu süreçte etkilendi. Bir Washington Post-ABC araştırmasına göre; artık Amerikalıların %61'i, eşcinsel evlilikleri desteklediğini söylüyor. Genç nüfus destekçilerin büyük çoğunluğunu oluşturuyor.

"Artık eşcinsel komşularımız da rahatça yaşayabilecekler."

Savcı Donald B. Verrilli Jr., “Gay ve lezbiyen çiftlerin komşularımız olarak rahatça yaşayabildikleri, çocuklarını yetiştirebildikleri bir dünyada yaşayacağız artık." diyerek hislerini dile getirdi.

Başkan Obama, kararı Twitter'dan şu sözlerle kutladı:

“Bugün, eşitlik yürüyüşümüzde büyük bir adım. Gey ve lezbiyen çiftler artık herkes gibi evlilik hakkına sahip. #AşkKazandı”

''Hepimiz eşitiz. Aşk kazandı!''

Pek çok ünlü isim de desteklerini Twitter'dan dile getirdi:

''Aşk kazandı!''

''Wow! Evlilikte eşitlikte tarihi bir gün!''

''Bu sabah Twitter'ı kontrol ederken ben. Aşk kazandı!''

''Bugün yeni bir gün. Teşekkürler Yüksek Mahkeme. Teşekkürler Hakim Kennedy. Kararın her yönden çok bilgeceydi!''

''Eşitlik!''

''Bugün Amerikalı olmakla gurur duyuyorum! Şimdi LGBTi kardeşlerim özgürce sevebilecekler! Teşekkürler Yüksek Mahkeme!''

The Washington Post

Görseller: Reuters

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir