Görüş Bildir

Yolsuzlukla Suçlanıyordu: Eski Fransa Cumhurbaşkanı Sarkozy'e 3 Yıl Hapis Cezası

Haberler
> Yolsuzlukla Suçlanıyordu: Eski Fransa Cumhurbaşkanı Sarkozy'e 3 Yıl Hapis Cezası

Eski Fransa Cumhurbaşkanı Sarkozy'e yolsuzluk suçlamasıyla 3 yıl hapis cezası verildi.

Fransız mahkemesi, eski Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'ye 2007-2012 yılları arasında savcılara rüşvet verdiği gerekçesiyle 2 yılı ertelenmiş olarak 3 yıl hapis cezası verdi.

Sarkozy, Fransız tarihinde yolsuzluktan mahkum edilen ikinci cumhurbaşkanı ve gerçek hapis cezası alan ilk cumhurbaşkanı oldu.

BBC Türkçe'nin verdiği bilgiye göre Sarkozy cezasını ev hapsinde çekebilir ve kendisine elektronik kelepçe takılabilir. Ancak Sarkozy'nin cezaya itiraz etmesi bekleniyor.

Fransa yasaları gereği, 2 yıldan az hapis cezasına çarptırılanlara ev hapsindeyken elektronik kelepçe takılabiliyor.

Sarkozy'e yönelik suçlamalar nelerdi?

Sarkozy'e yönelik suçlamalar nelerdi?

Sarkozy'nin, '2007'de cumhurbaşkanlığı seçim kampanyasını yürütmek için Libya'nın o dönemdeki lideri Muammer Kaddafi'den yasa dışı maddi destek aldığı ve kampanyayı bu destekle yürüttüğü' iddia ediliyor.

Devrik Libya lideri Kaddafi, 2011'de öldürülmeden kısa süre önce verdiği bir röportajda, 'Sarkozy İçişleri Bakanı iken (2007) bana geldi ve para istedi. Ben de verdim. Sayemde seçimi kazandı' ifadesini kullanmıştı.

2019'da iş insanı Ziad Takieddine de 2006 sonlarında Sarkozy'ye Libya'dan 5 milyon euro getirdiğini öne sürmüştü.

İddialar üzerine 2013'te ön soruşturma açılmıştı. 5 yıl süren ön soruşturma sonrası Nicolas Sarkozy 21 Mart 2018'de Paris'te gözaltına alınmış, yaklaşık 30 saat süren gözaltı sürecinin ardından hakkında 'cumhurbaşkanlığı seçim kampanyasına yasa dışı finansman sağladığı, yolsuzluk yaptığı ve Libya kamu fonlarını gizlediği' iddiasıyla soruşturma başlatılmıştı.

Sarkozy, 10 gün önce yolsuzlukla mücadele yargıçlarına ifade vermişti.

Bu haberler de ilginizi çekebilir 👇

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
33
15
9
1
1
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Pickle Rick

Millette adalet var... Maalesef bizimkine hiçbir şey olmayacak. Yaşlanıp eceliyle ölecek. Yedi sülalesinin sülalesine dağıttığı milli servet de bize girecek.

Öteye Giden

Ne demişler gülme komşuna gelir başına . Hadi beyler hep birlikte gülüyoruz

neden-ulan-neden

putinle uzuna da baksınlar.