Görüş Bildir
Haberler
YKS
YÖK, 14 Programda Özel Yetenek Sınavının Kaldırılması Kararını Bir Yıl Erteledi

YÖK, 14 Programda Özel Yetenek Sınavının Kaldırılması Kararını Bir Yıl Erteledi

Batuhan
20.10.2019 - 17:31

Yükseköğretim Kurulu'nca, üniversiteye girişte 14 programda özel yetenek sınavının kaldırılarak sadece merkezi yerleştirmeyle öğrenci alınması kararı bir yıl ertelendi.

YÖK'ten yapılan bilgilendirmeye göre, üniversitelerdeki 128 programa özel yetenek sınavlarıyla öğrenci alınmakta olup bunlardan 14 programa bazı üniversitelerce merkezi yerleştirme sınavı, diğer bazı üniversitelerce ise özel yetenek sınavı ile öğrenci kabul ediliyordu.

2020 yılından itibaren merkezi yerleştirme sınavıyla alım yapılacaktı

2020 yılından itibaren merkezi yerleştirme sınavıyla alım yapılacaktı

Yükseköğretim Kurulu tarafından geçtiğimiz günlerde hem merkezi yerleştirme hem özel yetenek sınavı ile öğrenci alımı yapılan bu 14 programa, 2020 yılından itibaren öğrenci alımının sadece merkezi yerleştirme sınavı sonucuyla yapılmasına ilişkin karar alınmış ve üniversitelere bildirilmişti.

Öğrencilerin ve velilerin talepleri dikkate alındı

Öğrencilerin ve velilerin talepleri dikkate alındı

Konuya ilişkin öğrencilerin ve öğrenci velilerinin, 2020 için hazırlıklarını geçen seneye göre yaptıkları gerekçesiyle söz konusu kararın gözden geçirilmesine yönelik görüş, öneri ve talepleri dikkate alınarak kararın uygulanmasının, bir yıl ertelenmek suretiyle 2021 yılından itibaren başlatılması konusu Yükseköğretim Kurulunda görüşülerek karara bağlandı.

YÖK'ün bilgilendirmesinde, 'Bu vesile ile Yükseköğretim Kurulunun, eğitimde fırsat eşitliği ve sosyal adalet kavramlarına özel önem verdiğinin altını bir defa daha çizmek isteriz.' değerlendirmesi yapıldı.

Peki bu 14 program hangileri?

Peki bu 14 program hangileri?

YÖK Genel Kurulu'nun söz konusu kararının uygulanacağı 14 program şöyle:

'Çizgi film, grafik, grafik resimleme ve baskı, grafik tasarım, moda giyim tasarımı, moda tasarımı, moda ve tekstil tasarımı, rekreasyon, spor bilimleri, spor yöneticiliği, tekstil, tekstil geliştirme ve pazarlama, tekstil tasarımı, tekstil ve moda tasarımı.'

YÖK'ün aldığı yeni karara göre, 2020 YKS'de bu 14 programı tercih edecek öğrenciler hem merkezi sınava hem de özel yetenek sınavına girecekler.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
74
25
7
6
3
2
2
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
feyk

klasik akp taktigi. bir kararda direnis olusursa geri adim at ama asla unutma, toplumu bu fikre yavas yavas alistir, vakti geldiginde istedigini gerceklestir... Devamını Gör

agbb

egitim de firsat esitligi ilkesi ise universiteye alim sinavlarinida kaldirin arkadas.. herkes girebilsin o zaman

King in the East

noldu özel çomar üniversitesi diploması bi boka yaramadı mı söz konusu yetenek falan olunca? her alanı torpille iş bilmez işe yaramaz heriflerle doldurdunuz ... Devamını Gör