Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Yıllardır Uzaylılarla İlgili Denilen ve Sırrı Hâlen Çözülememiş Gizemlerden Biri: 'Nazca Çizgileri'

-

Peru'da bulunan ve 450 kilometrekarelik alana yayılan esrarengiz şekiller, uzun zamandır araştırmacıların ilgisini cezbediyor...

Peru'nun yerleşimden uzak bir bölgesinde bulunan bu çizgiler, bazıları gerçek, bazıları ise hayal ürünü hayvanları resmediyor.

Söz konusu çizimler, örümcek, sinekkuşu, maymun, kertenkele, pelikan ve katil balina gibi hayvanları barındırıyor. Hayvanların yanı sıra ağaç, çiçek ve fantastik şekilleri de barındıran çizimler, bir takım geometrik biçimleri de gözler önüne seriyor.

Şekiller üzerinde yapılan incelemeler M.Ö.200 ila M.S. 500 yıllarına dayandıklarını gösteriyor.

Bu dönem, bölgede Nazca adı verilen uygarlığın yaşadığı zamanlara denk geliyor. Taşların üst üste yığılmasıyla oluşturulmuş ilk şekiller, araştırmacılara göre M.Ö. 500 yılına dayanıyor.

Nazca insanlarının mühendislik konusunda çok geniş birikime sahip olduğu biliniyor.

Nazcaların mühendislik konusundaki bilgisi, yeraltı sularını yüzeye çıkararak sulama yapmak için kullandıkları teknolojiler sayesinde biliniyor. Bazı teorlier, bu çizgilerin de sulama amacıyla oluşturulduğu yönünde. Bölgeye yakın bir yerleşim yeri olan Cahuachi'de 40 farklı çizginin bulunması da bu ihtimali güçlendiriyor.

Çizgiler ilk olarak 1927 yılında, Perulu arkeolog Toribio Mejia Xesspe tarafından keşfedildi.

Bölgede hava trafiğinin artış gösterdiği 1930'larda ise çizgiler daha çok kişi tarafından bilinir hâle geldi ve zamanla bölgeye çok sayıda turist çekmeye başladı.

Şekillerin yalnızca havadan bakınca görülebildiği ise bir mitten ibaret.

Çünkü 2007 yılında 1,500 farklı çizim üzerinde yürütülen çalışma, şekillerin yerden de tespit edilebildiğini ortaya koydu.

Çizimlerin amacına dair pek çok teori olsa da gerçek sebep üzerinde uzlaşılabilmiş değil.

Nazca tarih öncesi bir uygarlık olduğu için onlardan kalan hiçbir yazılı kaynak yok ve bu durum işleri daha da zorlaştırıyor. Topluluğun yaşam stilini ve sanat anlayışını açığa çıkarmaya çalışan araştırmacıların da bu sebeple tek dayanağı uygarlıktan geriye kalmış diğer çalışma ve çizimler...

Bir teori de bu çizgilerin yıldız kümelerini temsil ettiği yönünde.

Bir teori ise bu şekillerin dini semboller olduğu, kulağa uçuk gelen bir başkası ise şekilleri çizen Nazcaların daha sona balonlarla bu şekilleri gözlemlediği yönünde. Ancak henüz kesin arkeolojik kanıtlar mevcut değil. Umuyoruz ki bu şekillerin sırrı önümüzdeki zamanlarda aydınlanır ve bir başka içerikte sizlerle bu ilginç çizgilerin sırrını paylaşırız...

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
cosmos01

yahu ne gizemi, ne uzaylısı . yeterince uzun ip ve başlangıç noktası ile istenilen ebatlarda şekil çizilir. 1000lerce yıldır insan bilir kullanır bu tekniği. ha niye zahmet edip yapmışlar . dini birşeydir heralde yada kültürlerinde bir anlamı vardır !

alina-mughal

See more cars here:

karayel2009

fazla abartmayın. bir bilenin yardımıyla matematiksel ölçülerle yapılmış şeyler işte. eski insanlarda ne boş heriflermiş...kim bilir ne mesai harcadılar....

anil-yanik

Yu-Gi-Oh 5D's deki bu çizgiler gerçekte varmıymış ? Wow..

kadir-kadioglu

Sonra çevre koruduğunu iddia eden greenpeace gelsin, bir eylem için o çizgilerin içine etsin.

Görüş Bildir