Yıllar İçerisinde Taksim'in Gittikçe Bir Garabete Dönüştüğünün 15 Kanıtı

 > -

Taksim... İstanbul'un simge mekanlarından. Ancak son yıllarda artan bir ivme ile değer kaybediyor. En son trafiğin yer altına alınması ve yer üstünün bok gibi bırakılmasıyla iyice bir enkaza dönüşme eğiliminde. Yıllar öncesinin ağaçlı, şen şakrak, eğlenceli Taksim'i şimdilerde saç ektiren Arap arkadaşların, dilenci Suriyeli çocukların, her köşe başındaki polislerin, su ve kar birikintilerinin mekanı haline geldi.

1. Topçu kışlası üzerine yapılan tüm planların iflas etmesiyle Taksim adeta terk edilmiş bir alana dönüştü.

2. Bir vaha gibi Gezi Parkı ve etrafındaki beton kütlesiyle korku filmi çekilebilecek bir ortam halini aldı.

3. AKM, Otopark, ara sokaklar adeta birer polis karakolu oldu.

4. Normal bir günde Bayrampaşa çevik kuvvet şube müdürlüğünden daha fazla polis görmeniz mümkün hale geldi.

5. Panzerler, TOMA'lar, akrepler her daim teftişte.

6. İstiklal Caddesi'nin kaplamaları üzerinde yürümek cambazlık becerileri gerektiriyor.

7. Her yer Suriyeli dilenci, çocuk, vs. ile dolu, Taksim üzerinden bizlerin yardım anlayışımızın bu olduğunun düşünülmesi hiç hoş değil.

8. En ufak bir yağmurda bile ortalığın göle dönüşmesi harika.

9. İstiklal Caddesi'nde yükselen AVM'ler gerçekten Beyoğlu ruhunun simgeleri (!)

10. Emek sineması, İnci profiterol, Robinson Crusoe 389 gibi sembol mekanların kapanması onarılması imkansız yaralar açıyor.

11. Aileler Taksim'e çıkamıyor temelinde içkili mekanlara yapılan baskılar yılgınlık verici.

12. Günlük olarak kiralanan rezidanslar (!) Taksim'e çok başka bir hava kattı.

13. Tarlabaşı kentsel dönüşüm programı, meydan düzenlemesinin yapılmamasıyla birleşince koca bir şantiye alanı ortaya çıktı.

14. Yıllar öncesinde var olan İstiklal Caddesi'nin güzelim ağaçları, yürümeyi zorlaştırıyor gibi saçma bir bahane ile katledildi, cadde çölleştirildi.

15. Ve son olarak hala birilerinin akıllarında duran Topçu Kışlası, Taksim Camii, vb. projelerle sanırım son darbe de indirilecek.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
capulcu-hazarcan-doga-bakan

Eylül Seçkin senle başlayayım. Yobaz ve akp yanlısı zihniyete sahip o pozu verebilmen takdire şayan onu kabul ediyorum da neden ağzını bozup milletin şahsına küfür ediyorsun? Kübra dönmez tamam haklısın da nerede ağaç uçakta kuzenimin yanına oturan amerikalılar şehrinizi neden duvar gibi inşa ettiniz diye sordu. Eğer yeşil alan olmayacaksa yazın orada rahat yürümeyi neyleyeyim ben. Meram Li konyalısın galiba neyse GEZİ ZEKALI OLMAK, GERİ ZEKALI, YOBAZ DİN TÜCCARI, RANTÇI, PARAGÖZ, YEŞİL DÜŞMANI OLMAKTAN İYİDİR. Eskiden istanbula gitmek için can atarken şimdi gitmemek istiyorum. İstanbulun bizans dönemi canlandırmalarına bakın bir şimdiki halinden güzel. daha da yazardım da ak kıllara laf anlatmak için parmaklarımı zorlamak istemiyorum.

meram-li

dangalak x100000 gezi zekalilar

hugi

muhteşem bir eleştiri, harika bir sürrealist zeka örneği,tebrikler.

meram-li

bir alay laf kalabaligi, talan etmekten baska yaptiginiz hic bir sey YOK bir HICsiniz HIC. hep laga luga dangalaklarin sembolleri. Kurdluk icin oldugunu zanneden zavallilar, onlari kullanan senin ust akil ustadlarindan bile daha serefli. bicare ossuraklar:)))))))))

hugi

biz de seni seviyoruz.

raperjoshkhun

Dedi ampul kafalı tesettürlü bacısını 70 yaşında amcasına verdikten sonra öyle emredildi diye haykırarak ekledi HÜLOOOOOOĞĞ

muhtemelen

vay arkadaş istiklalin o ağaçlı fotoğrafı duygulandırdı beni, ağaç korumalarındaki küçük reklam alanlarına english time stickerlarını ben yapıştırmıştım, lisedeyken part time çalışıyodum orada. neyse konuya dönecek olursak trafiğin yer altından verilmesi neden eleştirilmiş anlamadım. Tamam taksimin şu andaki hali bok gibi benimde yıllardır gidesim gelmiyor oraya ama bazen sırf eleştirmek için eleştirmeyelim. Emek sinemasına yapılanlar hükümetin sanata verdiği değeri de ayrı bir şekilde gösterdi zaten. son olarak kahrolsun faşizm.

kubra-donmez

Taksim trafikten kurtuldu insanların rahatça yürüyebileceği alan yapıldı insanlar geniş alanlarda az gözüküyor diye taksim terkedildi diye bunu adlandıramazsınız bu fotografları tekrar gündeme düşürerek amacınızın farklı olduğunu çok net belli ediyosunuz!

hugi

kübra, bak abicim, sen şimdi kendi ideolojini savunma ateşindesin ama gerçekler o ateşten daha sıcaktır. fikir belirtecek kadar cesaretli olman zaten seni akepeliler içinde bir adım öne atıyor :) dünya metropollerinin içerisindeki meydanı en kötü şehir İSTANBUL ve siz ses etmiyosunuz.orayı betone çevirmek için harcanan para10-15 milyon dolar ama avm yapılabilseydi otelle birlikde 700-800 milyon dolardan fazla para alacaklardı, şöyle düşün ERDEMİR i nasıl özelleştiyse, senin benim toprağım taşım millet rüşvet alacak diye özelleştiriliyordu. ayrıca az gözüken dediğin o beton yığınına insanlar sığamadığı için polis beyoğlunu komple terketmişti, sen bilmezsin yaşın küçük.

kubra-donmez

Yaşınız büyük ama bazı gerçekleri görmekte yetersiz,daha büyüyün ;)

hugi

sizin gördüklerinizi görüp kabul edebilecek bir yaş sınırı yok, akıl-mantık sınırı var ama görünürde 15 yıldır kendi isteğiye partiden ihraç edildi. büyümek ile akıllı olmak arasındaki fark, biri mecburidir diğeri tercih, e insanlarda tercihlerine göre kişilik kazanırlar ;)

raperjoshkhun

Taksim trafikten kurtuldu artık doyasıya miting yasağı getirebilecekleri bir meydan ve rahatça gaz bombası atabilecekleri açık alanları var.Amkdumun yerinde neler dönüyor bu patlak ampül kafalı taksim trafikten kurtulmuş diyor yazık bir abimizde anlar ümidiyle laf anlatmaya çalışıyor.Bunların torunları suratlarına tükürürken anlayacaklar şimdi ne söylesen boş o zaman da o çok inandıkları Allahlarına nasıl hesap vereceklerini düşünecekler

abdulkadir-ersen

onedio aştın kendini yine yapacaksan paylaşımlarını tarafsız yap merve ç. erkeklerin cinsel hayatını sizde siyasi hayatını hedef almış prim yapmaya çalışıyorsunuz,evet eleştirel yayın yapılır ama ne karemetse tek taraflı eleştiri var sizde hep,Tarlabaşına sen anan bacınla gidebiliyormusun kardeşim yada o içkili mekan dediğiniz yerlerden gece saati geç bakalım görelim neler oluyor ondan sonra burda yazarsınız saldırdılar felan diye....herşeyi yap ama tek taraflı yayın yapma ve biliyorum bu yorumumu yayınlamıyacaksın ama yinede yazdım...

hugi

yahu dayı gece vakti ananla bacınla nevizadeye namaz mı kılmaya gidiyorsun ki geçemiyoruz diye şikayet ediyorsun? Eyüp Sultan da elinde şarap şişesiyle kimse gezebiliyormu? amacınız nedir,size iki tane minare gösterip arka plana dolduracaklar demirören avm leri , parka 2 liraya yaptığın simit-çay ı avm de 40 liraya yapamayacaksın kaldı ki sanki oraya yapılmak istenen yapılar senin benim için yapılıyor. tek dertleri rant, taraflı eleştiriye gelince bende sevmem editörleri ama bu konuda haklı oldukları kadar başka alan yok, bari burda ak-gezenlik yapmayın.

raperjoshkhun

Şimdi bugün bütün tarlabaşı nevizade beyoğlunun arka sokakları heryerinden alkol satışını kaldırsalar,bütün tinercilerden bütün gaspcılardan arındırsalar (Hayal buya) heryere minareler mescitler müthiş bir duygu seli mükemmel bir dini mekana çevirseler.(HAYALİNİZ BUYA) 10 senede 1 kere götünü çalışmaktan kaldırıp bacaklarında derman bulursan gelicen iki foto çekicen DÖVLET YAPMUŞ YAAUAUUV diye mırlayıp gece konduna geri dönücen.AÇ karnınla boş kafanı yastığa koyup çılıyır ımı çılışıyır diycen.Senin gibi çoluğun çocuğunda sefil doğacak sefil yaşayacak sefil ölecek.Uslu çocuklar olurlarsa belki birgün şirinleri görecek

Görüş Bildir