Ygs'ye Bir Hafta Kala Sınava Gireceklerin ve Ailelerin Muhakkak Yaşayacağı 13 Durum

 > 
1.6bPAYLAŞIM

Ygs, mükemmel eğitim sistemimizin sınavlarından bir tanesi. Üniversiteye girmek için ilk adım. Sınav önümüzdeki haftasonu yapılacak ve milyonlarca öğrenci ter dökecek.

Sınava bir hafta kala her öğrenci ve ailelerinin yaşayacağı durumları sizler için derledik. Sınava az kala biraz yüzünüzü güldürebilmek umuduyla 😊😊

1. Erteleye erteleye son haftaya kadar getirdiğin tüm konuları bir haftada halletmeye çalışmak ama halledemeyeceğini anlamak.

Bu iş bir hafta kala olmaz. Tüm konuları bitirmeye çalışıp olmadığını görünce can sıkmak yerine konu özetleri okuyup küçük tüyolar öğrenmek daha fazla yarar sağlayacaktır.

2. Haldır haldır deneme çözmek.

Ne kadar çok soru çözerseniz o kadar farklı soru tipiyle karşılaşırsınız bu bir gerçek. Ancak bu denemelerde yapamadığınız soruları sorup öğrenmeden hiçbir işinize yaramayacaktır.

3. Ders çalışırken aniden odaya girip şeker getiren anne.

Bunlar genellikle okunmuş şekerler olup, zihni açtığı varsayılır. Bunun bir de sınav öncesi için okunmuş pirinç versiyonu vardır. Bol bol tüketmeniz, vicdan olarak rahatlamanızı sağlayacaktır.

4. Sınava gireceğiniz okulu, sınıfı görmeye gitmek.

Binayı, sınıfı görmek sizin faydanıza olacaktır.  Merkezi bir yerdeyse sınav günü trafiği de hesaba katıp ona göre yola çıkmanız iyi olacaktır.

5. Okuldan ya da dershaneden çıkmamak.

Çoğu okul sınava bir hafta kala öğrencilerin gelip gelmemesini serbest bırakır. Bundan sonra adres dershane olacaktır. Sabahtan gidilir akşama kadar o ders senin, bu deneme benim girilir. Son bir hafta kala bu yoğunluğa gerek yoktur. Kendinizi yormaktan başka bir şey yapmamış olursunuz.

6. Geceleri uyuyamamak.

Sınav kaygısı, aile baskısı gibi nedenler geceleri uyutmaz. Düşünüp, durursunuz bir sağa bir sola dönersiniz. Yıllar geçince bu uyuyamadığınız geceleri düşünüp gülümseyeceğinizin garantisini veriyoruz.

7. Spor yapmayı, halı saha maçlarını bırakmak

Doğru bir karardır. Sakatlanma, bir yerinizi kırma riskine karşı bırakmanız yararınıza olur. Ama illa spor yapacağım diyen varsa ki yapmanız ruh sağlığınız açısından faydalı olacaktır, hafif tempo koşular ve yürüyüşler yapabilirsiniz.

8. Bir hafta boyunca arayan aile büyükleri

Ya ben zaten stresliyim arayıp başarılar dileyince ne oluyor yani denmek istenir ama denemez. Bayramdan bayrama belki gördüğün tüm aile büyükleri arayıp akıl verir, başarılar diler. Sağolsunlar, var olsunlar da ne gerek var bu kadar strese sokmaya yani 😄

9. Ay ne yapacağız ya diye konuşup sürekli can sıkacak arkadaş.

Son bir haftada bu durum zirveye çıkar. Bu süreçte sizi rahatlatan pozitif insanlarla birlikte olmaya çalışın. Sizi bunaltan, geren ortam ve kişilerden olabildiğince uzak durun.

10. İkide bir şu kadar net çıkarsam şuraya girerim tarzı hesaplamalar yapmak.

Son bir hafta sınavı düşünmekten çok bu hesaplamalarla geçer. Matematikten 30 net yapsam Türkçeden de 35 yapsam şu bölüme girerim şeklinde yoğun bir hesaplama dönemi geçirilir.

11. Kutsal mekanlara gidip dua etmek.

Yaşamamanız imkansızdır. Sınav yaklaşınca herkesin üstüne bir uhrevilik çöker. İbadethaneler, türbeler akına uğrar. Hatta yıllardır cumaya gitmeyen arkadaşlarınızı bile namaz kılıp, dua eder halde görürsünüz.

12. Sınav giriş begelerini hazır mı diye 50 kere kontrol etmek

''Oğlum/kızım belgeler hazır mı?'' sorusunu her gün sıkça duymaya hazır olun. Bir sınava giriş belgesi bir de nüfus cüzdanı lazım bu kadar basit bir olay ancak bu kadar büyütülebilir.

13. Anne tarafından verilen rahatlatıcı bitkisel ilaçlar, ek gıdalar.

Rahatlatıcı etkileri olduğu söylenebilir. Özellikle stres yönetimi için. Ama kullanmasanız daha iyi olur. Ceviz, fındık, bal tarzı şeyler için sıkıntı yok.

BONUS: Son olarak bu sınav ya da bundan sonra gireceğiniz herhangi bir sınav dünyanın sonu değildir. Gözünüzde büyütmeyin 😊

Rahat olun, sakinleşin. Ne olursa olsun hiçbir şey sizden ve sağlığınızdan önemli değil. Altı üstü bir sınav 😊

Ygs'ye girecek tüm öğrencilere başarılar dileriz. 🍬

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
rabia-ayilmazdir

dünyanın sonu değil diyorsunuz ama kazanamayınca işe falan sokuyorlar. al sana dünyanın sonu

ashriel

Ygs cehenneme giden ilk basamak. :D

codebender

asıl maraton ygs ve lys'den sonra başlıyor. şimdi öğrenci arkadaşlar "bu bitsin de bi ona çalışırız seve seve" diyecek fakat durum böyle olmuyor :) vizeler, finaller, projeler. hele ki iş aramaya başladığın zaman bir de bulamazsan o ygs'deki stresinin 50 katını yaşıyorsun. üniversiteye girince de bir şey değişmeyecek genç arkadaşlarım emin olun. gözünüzde büyütmeyin. iyi kötü bir yerlere gireceksiniz.

ismail-ucar

Bu arada denemeleri yeni soru tiplerini görmek için çözen kimse yok.Denemenin anlamı o ortamı ve anı yaşamaktır.Süreden kazanmaktır.Yoksa kim 160 dk da 160 soru çözer ki?100 kişiden 5-6 kişi.

burak-gulasti1

ben çözüyorumda yanlış çıkıyo amk

ismail-ucar

hepsini çözmeye çalışacağına zorlandığın sorularda daha çok durmalısın bence.Ben sosyali en son çöüyorum o da en fazla 10 15 soru

muhammet-m.-yazici

40 dakikada 300 soru çözen var be.(sadece matematik) Ben de 15 dakika da 100 dil bilgisi çözüyordum.

ismail-ucar

aferin sanaaaaa

ismail-ucar

Çok saçma bi içerik olmuş.Tamam hadi çok büyütmeyelim doğru da seneye illa ki bi daha gireceksin yine aynı lanet olası dertlerle karşılaşacaksın o yüzden biraz da bütyütmek lazım. Ha dersen benim meslek veya para sıkıntım yok git özel üniversiteye.

Görüş Bildir