Yeni Yılın Yaklaştığının Habercisi... İlçe Milli Eğitim Müdürü'nden 'Hristiyan Ritüellerinden Kaçının' Uyarısı

 > -

Her yeni yıl öncesinde yaşanan gelenek tartışmalarına girişi bugün Gaziemir İlçe Milli Eğitim Müdürü Aydın Usman'ın resmi eğitim kurumlarına gönderdiği yazı ile yaptık. Usman kurumlardan yeni yıl kutlamalarında Hristiyanlık dinine ait ritüellerin uygulanmamasını istedi.

Yeni yıla giriş öncesi yapılan, süslenmiş çam ağacı ve Noel Baba'nın 'geleneklerimize uygun olmadığı' açıklamaları ülkemiz için bir gelenek haline geldi.

Geçtiğimiz yıllarda yine benzer bir açıklama Bahçelievler Milli Eğitim Müdürlüğü'nden gelmişti 👇

Bahçelievler Milli Eğitim Müdürlüğü'nden Okullara: 'Yılbaşı' Değer Yargılarımızdan Uzak - onedio.com
Bahçelievler Milli Eğitim Müdürlüğü'nden Okullara: 'Yılbaşı' Değer Yargılarımızdan Uzak - onedio.com

Gaziemir'de bulunan özel ve resmi eğitim kurumlarına, İlçe Milli Eğitim Müdürü Aydın Usman imzasıyla yılbaşı kutlamalarıyla ilgili bir yazı ulaştı. Yazıda, şu ifadeler yer aldı:

"İçinde bulunduğumuz 2017 yılının sonuna yaklaştığımız ve yeni bir yıla başlayacağımız şu günlerde, özellikle önümüzdeki haftalarda okullarımız ve kurumlarımızda yeni yılla alakalı yapılacak olan etkinliklerde 'Noel, Noel Baba, çam ağacı süslemeleri vb.' Hristiyanlık dinine mahsus ritüellerin kesinlikle kullanılmaması gerekmektedir. Bununla birlikte, tüm yıl boyunca yapılacak sosyal ve kültürel faaliyetlerde de özellikle okul öncesi ve ilkokul seviyesindeki çocuklarımızın milli ve manevi kültürümüzle bağdaşmayacak, bizi milli kültürümüzden uzaklaştıracak unsur ve ortamlardan uzak tutulması hususlarında gereğini; yazının tüm personelinize imza karşılığı duyurulması ve imza sirkülerinin dosyalanmasını önemle rica ederim."

Peki ilçe milli eğitim müdürlüklerinin böyle bir yetkisi var mı?

Bu tip uygulamalar ülke genelinde Milli Eğitim Bakanlığı, il bazında ise valilik yetkisinde.

Onedio Gündem'i Facebook sayfamızdan da takip edebilirsiniz 👇

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir