Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

9 Maddede Yeni Müfredatla Birlikte Neler Değişiyor?

-

Geçtiğimiz günlerde Bakan İsmet Yılmaz tarafından yeni eğitim müfredatında yapılacak değişiklikler açıklandı. Mevcut müfredatın öğrencide bilimsel merak uyandırma düzeyinin düşük olduğu ve öğrenciyi ezbere mecbur kıldığı düşüncesiyle birçok içerik ve sadeleştirme değişikliğine gidildi. 2018-2019 akademik yılından itibaren tüm kademelerde uygulanacak değişiklikler toplumda geniş tartışmalara yol açtı. Yeni müfredatla gelen değişiklikleri sizler için derledik!

Evrim Teorisi ünitesi yeni müfredatta artık yer almıyor.

Aylardır gündemde olan, evrim teorisinin lise müfredatından çıkartılacağı yönündeki iddialar sonunda kesinlik kazandı. Eski müfredatta lise son sınıfta yer alan evrim ünitesi, yeni düzenlemeyle artık programda yer almıyor.

Cihat kavramı çeşitli kademelerde müfredata giriyor.

Yeni eğitim programının en çok tartışma getiren unsuru Cihat konusu ve Atatürkçülük kısmı oldu. Cihat kavramı İmam Hatip liselerinde Fıkıh ve Temel Dini Bilgiler dersinde öğretilecek. Ancak bunun yanı sıra 7.sınıfların Sosyal Bilgiler dersinde de Osmanlı Dönemi ile birlikle anlatılacak. Zorunlu din dersi haricinde bir derste Cihat öğretisinin varlığı şimdiden büyük tepkiler alıyor. Eğitim Bakanı ise bu konuyu "Dinimizde zaten var" şeklinde savunuyor.

Eski programdaki Çağdaş Türkiye Yolunda Adımlar ve Atatürkçülük adlı üniteler tek bir ünite altında birleştiriliyor.

Eğitimciler bunun Atatürk ile ilgili kazanımları daraltacağı yönünde ciddi eleştirilerde bulunuyor.

Değerler eğitiminin ana odağını oluşturduğu yeni müfredatta pozitif ayrımcılık; ekonomik, siyasal ve toplumsal temsil; kadına şiddet ve cinsiyet ayrımcılığı gibi konuların da üzerinde duruluyor.

Yeni müfredatta güncel toplumsal konulara dikkat çekmek maksadıyla internet, teknoloji ve oyun bağımlılığı, obezite hastalığı gibi konulara yer veriliyor.

Avrasya Tüneli, Maltepe Sahil Park, Osmangazi Köprüsü ve Marmaray Coğrafya öğretim programının Doğal Çevrenin Kullanımı konusunda örnek olarak gösteriliyor.

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik günü Ortaokul öğrencilerine Etkin Vatandaşlık dersi altında sunuluyor.

Fizik ve Kimya derslerindeki bazı konular üst öğretim düzeyine bırakılarak müfredattan çıkarılıyor.

Felsefe dersi 10. sınıftan itibaren işlenmeye başlıyor ve Beden Eğitimi dersinin adı Beden Eğitimi ve Spor olarak değişiyor

Yeni müfredatla gelen değişiklikleri videomuzdan da izleyebilirsiniz.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

15 TemmuzOsmangazi Köprüsüoyun
Görüş Bildir