Yeni Bir İlişkiye Başlamadan Önce Mutlaka Yapmanız Gereken 12 Yaşam Pratiği

 > -

İlişkiniz yeni bitti, hüznünü yaşıyorsunuz, içinize kapandınız, neden ben diyorsunuz... Daha ne kadar sürecek? Ne zaman yeni bir ilişkiye hazır olacaksınız ve yeni ilişkiye başlamadan önce hayatınızda yapılması gereken neler var? Bize kulak verin sizi tekrar aramızda görelim.

1. Eski ilişkinizin bittiğini kabul edin

Artık önünüze bakma zamanı. Acısıyla tatlısıyla bir ilişkiniz sona erdi. Üzülmeniz, ağlamanız, içine kapanmanız son derece normal, normal olmayan bütün bunların uzun süre böyle devam etmesi. En kısa sürede toparlanıp hayata karışmak için enerji depolamalısınız. Kafanızı dağıtacak işlere, işinize, okulunuza, arkadaşlarınıza, ailenize, vs. odaklanın. Sevdiğiniz şeyleri yapın ve ilişkinizin bittiğini kabul edin.

2. Kendinizde yapmak istediğiniz değişikliklere odaklanın

Sonra kendinize "ben nasıl biri olmak istiyorum" sorusunu sorun. Zayıf yanlarınızı, başkalarının imrendiğiniz güzel özelliklerini, davranışlarını aklınıza getirin ve kendinizi baştan yaratın. Hazır hayatınızda size müdahale edecek kimse yokken kendinizi, kendinizin istediği gibi evirip çevirin, değiştirin. Değişmekten korkmayın, istediğiniz kişi olmak için çaba sarf edin.

3. Nasıl yaşamak istediğinize karar verin ve o hayatın peşine düşün

Ardından nasıl bir hayat sürmek istediğinize odaklanın. Hayatınızı tek başınıza yaşarken, sadece kendi sorumluluğunuzu alırken, tek başınıza istediğiniz hayatı hayal edin ve gerçek kılın. Seyahat edin, yeni insanlar tanıyın, kariyerinizi istediğiniz gibi şekillendirin. Mecbur kaldığınız hayatı yaşamayın, hayatı sizin istediğiniz gibi olmaya zorlayın.

4. Tutkularınızı keşfedin

Bir ilişki yaşarken fark edemediğiniz, gözünüzün ondan başkasını görmediği zamanlarda aklınıza gelmeyen tutkularınızı keşfedin. Sizi neyin mutlu ettiğini bulun! Bu ilerideki yaşantınızda da size çok yarar sağlayacak bir olgu. Çünkü öyle bir yaşa geleceksiniz ki sizi neyin mutlu ettiğini aramaya takatiniz kalmayacak. Hazır vaktiniz varken, hazır kendinize kalmışken sizi neyin mutlu ettiğini, tutkunuzun ne olduğunu bulun. Bunun ilişkiyle falan ilgisi yok, sizi neyin mutlu ettiğini bulmanız gerçekten çok önemli, bulun onu.

5. Geçmişi geçmişte bırakmayı öğrenin

Bu hayatınızın her alanı için uygulanabilir bir pratik. Hatıralar, geçmişte yaşanmış hoş anlar her insan için keyif verici olabilir ancak yaşamınızı böyle geçmiş görüntüler üzerine kuramazsınız. Böyle kurulmuş bir hayatın temellerinin çürük olacağını söylemek sanırım yanlış olmaz. Geçmişi iyisiyle kötüsüyle anımsamak güzeldir ancak anı yaşamasını ve geleceği planlamasını bilmelisiniz. Geçmişten çıkın, bugüne gelin.

6. Düzenli bir yaşama geçin

İster ailenizle yaşıyor olun, ister bekar hayatı sürüyor olun zihinlerde yer eden "insan tek başınıza kaldığında dağıtır" gibi bir düşünceden uzak olun. Bilakis hayatınızı düzene koymak, hayatınızın kontrolünün sizin ellerinizde olduğunu hissetmek kendinize olan güveninizi arttıracak ve sizi daha verimli bir hale getirecektir. Sonra çok isterseniz yine arada dağıtırsınız ama ilk etapta organize olun.

7. Kendinize bakın

Saçlarınızı değiştirmek, spora başlayıp baklavaları belirginleştirmek, forma girmek, makyaj yapmak, vb. kişisel bakım pratikleri kendinizi iyi hissetmenizi, kendinize olan saygının artmasını dolayısıyla enerjinizin yükselmesini sağlayacaktır. Biten bir ilişkinin ardından yeni bir ilişkiye başlamadan önce öz bakımı bir alışkanlık haline getirin. Kendinize zaman ayırmanın en güzel yollarından biri de budur.

8. İnsanları olduğu gibi kabul etmeyi öğrenin

Bu sadece ilişkiler bazında geçerli bir pratik değil. İnsanları olduğu gibi kabul etmek, her insanda beğenmediğiniz yönü değiştirmeye çalışmamak gerçekten sizi büyük sıkıntılardan ve mental yorgunluktan koruyacaktır. İnsanları değiştirmeye harcayacağınız eforu daha faydalı işlere yöneltin.

9. İlişkiniz varken bahane edip yapamadığınız şeyleri yapın

Hani arkadaşlarınızla buluşamıyordunuz, hep istediğiniz deniz olmayan sadece bisikletli tatil vardı ya işte onları yapın. İlişkinizi bahane edip ertelediğiniz ne varsa not edip onları yapın. İleride içinizde ukte kalmasın, çünkü yeni bir ilişkiye başladığınızda bu sefer yine bahaneniz olmuş olacak.

10. Hayatınızdaki dengeleri yerli yerine oturtun

Hayatınızdaki bozulmuş dengeleri yerine oturtun. iş, aile, arkadaşlar, hobiler, vs. arasındaki dengeyi tekrar kurun. Bozulmuş olan ilişkilerinizi tamir edin. Hayatınızdaki her şeye gerektiği kadar vakit ayırın.

11. Yeni bir ilişkiye başlamak için kendinizi zorlamayın

Yalnızlığın tadını çıkarın, kendinize zaman ayırın, yalnızlık Allah'a mahsustur diyerek zorlama yeni ilişkiler peşinde koşmayın. Yalnızlık kafi miktarda insana da mahsustur, bu sürenin tadını çıkarın. Bazı şeyleri akışına bırakmak en iyisi. Zorlamayın.

12. Ve son olarak ciddiyiz, eski ilişkinizin bittiğini kabul edin

Evet, kabul edin. Galeri bitti hala aklınız birinci maddede, korkacak bir şey yok!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
gulizaydin

tam olarak 11 i uyguluyorum :D

buket.brntrk

6. fotoğrafta kız eski sevgiliye fena gönderme yapmış gibi duruyor :p

leona

6'da ki kızın hareket çektiğini düşünen sadece ben miyim? :/

sinecemis

Sanırım... Şahsen ben orada bir kız olduğunu siz söyleyince fark ettim :D

Gizli Kullanıcı

12'ye bayıldım

son_dans

ama anladım ki özlemden hiç kimse ölmüyor; ama ben ölüyorum.. nefes alıyorum önemsiyorum ve gitmek istiyorum.. anladım ki hasret yeni bir aşka kadar sürüyor..

sinecemis

Sürmüyor. Siz sadece onun yanınızda olmasını arzuluyorsunuz. Gittiğiniz her yere onu da götürüyorsunuz. Bir süre sonra bu geçecek. Kendinizi daha özgür hissedeceksiniz ve özgürlüğü ilk hissettiğiniz an onun tadını çıkartın derim ben. Dünyanın en güzel duygularından birisi çünkü o...

Görüş Bildir