Bir Ankete Göre Birleşik Krallık'ın Yarısından Fazlası 'Çarşaf' İstemiyor

 > 
40PAYLAŞIM

İngiltere'de geçtiğimiz günlerde yapılan bir araştırmaya göre oylamaya katılan kişilerin yarısından fazlası halka açık alanlarda çarşaf ve peçenin yasaklanmasını istiyor. 

Bu konu İngiltere'de, Fransa'nın çarşaf ve peçe giymenin halka açık alanlarda yasaklamış olan ilk Avrupa ülkesi olmasından bu yana tartışılıyor.

Fransa'nın gündemine son iki haftadır 'burkini' yasağıyla tekrar oturan konu tartışma yaratmaya devam ediyor.

"Fransa'nın burkini fiyaskosunun izleri 19. yy Avrupasının Yahudi düşmanlığına kadar sürülebilir."

Unilad'in haberine göre YouGov'un gerçekleştirdiği bir ankette, İngiltere'de araştırmaya katılan kişilerin %57'sinin bu tip bütün vücudu örten çarşafın halka açık alanlarda yasaklanması taraftarı olduğu, öte yandan %25'inin böyle bir yasağa karşı çıktığı ortaya çıktı.

Katılımcılar incelendiği zaman, yaşça daha büyük katılımcılar çarşaf yasağını destekliyor. YouGov tarafından elde edilen verilere göre, 65 yaş üstü katılımcıların %78'i yasağı destekliyor. Bu oran 18-24 yaş arasındaki katılımcılarda ise yalnızca %34. 

Yine araştırmadan elde edilen sonuçlara göre; böyle bir yasağa karşı çıkan iki gruptan ilki 18-24 yaş arası katılımcılar, ikincisi ise Avrupa Birliği'nden çıkma referandumunda 'kalmayı' tercih edenler.

Sonuçlar her ne kadar şaşırtıcı olsa da, çarşaf giyiminin İngiltere'deki kültürel kabulüne doğru genel bir eğilim gözleniyor.

YouGov'un Birleşik Krallık vatandaşlarına aynı soruyu 2011 yılında sorduğu zaman aldığı sonuç %66'lık bir kesimin çarşafın yasaklanmasını istediği yönündeydi. 2 yıl sonra 2013 yılında bu oran %61'e düşerken, bu yıl daha da büyük bir gerileme görülüyor ve oran %57. 

Bu 2 ile 3 yıl arasında %5 oranında bir düşüş yaşandığı göz önünde bulundurulursa, İngiltere 34 yıl içinde çarşaf giyimini tamamen kabul etmiş olabilir. 

Tesadüfen, çarşafın yasaklanmasını isteyen 65 yaş üstü katılımcılar ise o yıllarda muhtemelen yaşamıyor olacaklar.

Birleşik Krallık'ta ayrıca burka ve hijab kelimeleri arasında bir yanlış anlaşılma olduğu da gözlemleniyor.

Er ya da geç herkesin birbirini anlayışla karşıladığı günlerin gelmesi dileğiyle!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir