Yaşadığınız Ülkeyi Terk Edip Acilen Yerleşmek İsteyeceğiniz Yeni Zelanda Hakkında Şaşırtıcı 21 Gerçek

404PAYLAŞIM

Ülkemize gelmesini isteyeceğiniz madde hangisi olurdu?

1. Yerli halk, evleri dışında sokaklarda da çıplak ayakla yürümeyi sever. Süpermarketlerde ya da alışveriş merkezlerinde çıplak ayakla yürüyen insanlara denk gelebilirsiniz.

2. Yeni Zelanda'da, tek kullanımlık plastik poşet kullanımı yasaktır. Onun yerine marketlerden ücretsiz karton kutular alınabilir.

3. Mağazalara giderken yollarda, yanınıza tekrardan kullanılabilir poşetler almanızı hatırlatan levhalar bulunur. Yine de almayı unutursanız, geri getirmek şartıyla ücretsiz olarak kiralayabilirsiniz.

4. Atıklarla elde edilen, yakıt kullanımı oldukça yaygındır.

5. Süpermarketler, müşterilerin alışveriş yaparken bedava yiyebilecekleri meyve tezgahı bulundururlar.

6. Süpermarketlerde, engelli bireyler ve çocuklu bireyler için farklı alışveriş arabaları bulunur.

7. Her çarşamba günü 'Countdown' isimli bir süpermarket zinciri, otizm spektrum bozukluğu olan insanlara destek vermek için 'sessiz alışveriş saati' düzenliyor.

8. Yerliler hava 0 derece olsa bile tişört, şort ve parmak arası terlik giyerler. Çocukluktan beri bu alışkanlığı edindikleri için hastalığa yakalanmaları da zorlaşıyor.

9. Farklı sağlık kurumlarından uzmanlar, anaokullarına gelerek çocuklara ilk yardım dersi ve hastalıklar hakkında eğitimler verirler.

10. Ebeveynler, çocuklarının okullarına giderek işleri ve kültürleriyle alakalı şeyler gösterirler.

11. Yeni Zelanda'da yılan ve sivrisinek yoktur ancak alışılmadık birçok hayvan türü bulunur.

12. Yeni Zelanda'da her hayvanın bilinçli olduğu ve insanlar gibi duyguları olduğu kabul edilir.

13. Yeni Zelanda Ulusal Akvaryumu çalışanları, her ayın en iyi ve en kötü penguenini seçerler. En göze çarpan kuş, onur listesinde özel yerini almaktadır..

14. Plajda bulunan ölüm meleği kötü bir şaka olmaktan ziyade devletin bir projesidir. İnsanların suda dikkatli olmalarını hatırlatma görevi üstleniyor.

15. Otobüse bindiğinizde herkese selam vermeli ve inerken de teşekkür etmelisiniz. Otobüsler, yaşlılar bindiğinde yavaşlar ve herkes yerine oturana kadar hareket etmez.

16. Birçok otobüste, bisikletlerin koyulabilmesi için yer bulunur.

17. İnsanlar artık ihtiyaç duymadığı eşyalarını, üzerine 'ücretsiz' yazarak herhangi bir yere bırakırlar.

18. Yeni Zelanda suyunda kireç tortusu bulamazsınız.

19. Tarımı korumak için devletten özel izin almadan bahçe işleri yapmak yasaktır.

20. Auckland Havalimanında, 13 metre uzunluğunda bir Gimli heykeli bulunuyor.

21. Yeni Zelanda'daki 'Māori' olarak adlandırılan yerliler, popülasyonun yaklaşık %15'ini oluştururlar. Çoğunun yüzünde ise 'Tā moko' dedikleri geleneksel dövmeleri bulunur.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
samyeli90

12. Yeni Zelanda'da her hayvanın bilinçli olduğu ve insanlar gibi duyguları olduğu kabul edilir. Bu bizim ailede de var

arsenic

Bi iki tanesi hariç hepsi Amerika’da da var.

burcucukk

Bırakın beni, Yeni Zelanda'ya çıplak ayakla yerleşmeye geliyorum :)

ankhe

Marketlerde ücretsiz taze meyve kısmını görünce gözlerimin önüne Burhan Altıntop'un ucuzluk mağazasında kadının eline basıp kaçması geldi :D

taylan43

"Yaşadığınız Ülkeyi Terk Edip Acilen Yerleşmek İsteyeceğiniz." yazısı artık hoşuma gitmiyor. Tamam Türkiye hiç iç açıcı bir durumda değil ama insanları bu şekilde yönlendirmeye çalışmanız da hiç hoş değil... Bence bu tip paylaşımlara artık bir son verip, daha yapıcı paylaşımlar yapmalısınız.

_oishii_

siz yapın nolur. bulabilirseniz..

taylan43

O kadar da batırmayın ne olur Türkiyeyi. Tamam siyasi ve ekonomik yönden çökmüş olabiliriz. Refah yönünden eskisi kadar rahat ta değiliz ama dünyada hiç bir ülkede olmayan şeyler de var ülkemiz de. Örnek; yemeklerimizin güzelliği gibi, ya da Atatürk gibi. Dünya da kimsede olmayan ve olmayacak olan bir lidere sahibiz. Arap severler olmasa güzel ülkeyiz aslında :)

_oishii_

evlatlarımızın geleceği için korkuyoruz sadece açıkçası.. kendime dair umudum zaten kalmadı , böyle olmasına en çok ben üzülüyorum inanın

Görüş Bildir