Yaşadığınız Tutkulu Bir Aşk Olmayabilir! Bir Narsistle Birlikte Olduğunuzu Anlamanın 12 Yolu

-

Genellikle bu ilişkiler sürekli bir devinim içerisindedir. Sürekli bir tartışma, anlaşılma çabası... Bu ilişki içinde tutkulu bir aşk yaşadığınızı düşünebilirsiniz ama aslında durum sadece karşınızdakinin narsist olmasından ibarettir.

1. Sizi bulutların üzerine çıkarır... Ama yalnızca başlangıçta.

Başlangıçta her şey mükemmeldir. Sizi öylesine düşünür, öylesine koruyup kollar ki aradığınız insanı bulduğunuzu düşünürsünüz.

2. Daha ilk haftalardan sizi sevdiğini söyleyip inanılmaz romantik sürprizler bile yapabilir.

Ancak, eğer sevdiğini söylemek için biraz erkense orada bir sıkıntı olabilir.

Kendinize sorun:

 • Bu kadar ilgiyi ve sevgiyi gösterebilecek kadar ilerledik mi?

3. Hep kendini anlatır.

Narsistler, sürekli olarak elde ettikleri başarılar hakkında konuşmayı çok severler. Çünkü bu, herkesten daha iyi ve zeki hissetmelerini sağlar ve ayrıca kendilerine güvendiklerini hissederler. Ancak anlatırken başarılarını abartıp biraz süsleyebilirler.

4. Sizin sorunlarınız ve yaşadıklarınızla ilgilenmez.

Siz yaşadıklarınızla ilgili konuşurken başka şeylerle ilgilenebilir ya da yaşadıkları benzer bir durumun çok daha iyi veya kötüsünü yaşamış olduklarını anlatmaya başlarlar. Sizin konuştuklarınız ise uçar gider.

Kendinize sorun:

 • Kendimle ilgili bir şeyler anlattığımda ne oluyor? 

 • Benimle ilgili bir şeyle öğrenmek için soru soruyor mu?

5. Kendisini övmenizi beklerken başkalarını da sürekli küçük düşürür.

Narsist insanlar süper özgüvenli gibi görünse de bu davranışları aslında özgüven eksikliğinden kaynaklanır. Onlara sürekli olarak ne kadar iyi ve mükemmel olduklarını söylemezseniz sizi söylemeye yönlendirmeye çabalarlar. Diğer insanlardan farkı ise bunu başka kişileri kötüleyerek yapmalarıdır.

6. Uzun süredir devam eden arkadaşlıkları yoktur.

Çoğu narsist kişinin uzun süreli ve gerçek arkadaşları olmaz. Genellikle zorunluluktan zaman geçirdikleri kişilerle görüşürler.

7. Bu yüzden sizin samimi arkadaşlarınızı kötüler.

Çünkü onlarla vakit geçirmek yerine kendilerinin yanı başında durmanızı, hayatınızda biricik olmayı isterler.

Kendinize sorun:

 • Partnerim arkadaşlarıma karşı nasıl bir tutum sergiliyor? 

 • Yıllardır görüştüğü arkadaşları var mı?

8. Yalnızca size odaklanır ve dalga geçmeye yer arar.

Birdenbire ne giyip ne yediğinizle; neyden zevk aldığınızla ilgilenir ve bazılarıyla dalga geçerler: Bu durumun komik olduğunu bile düşünebilirler ancak amaçları başkalarının özgüvenini düşürerek kendilerini yükseltmeyi sağlamaktır.

Uyarı: Başarılı olduğunuz durumlarda sizi tebrik etmek yerine sizinle alay ediyorsa hemen oradan uzaklaşın.

9. Kendi kendinizi sorgulamaya başlatır.

Yaptıkları ve söyledikleri şeylerle kendinizden emin olamamaya başlarsınız. Bazı şeyleri yanlış yaptığınızı düşünür, kendi kabuğunuza çekilirsiniz. O bir hata yaptığında "Ben de şöyle bir hata yapmıştım." der hale gelirsiniz.

Sizi manipule ettiğini şu hislerle anlayabilirsiniz:

 • Artık eskiden olduğunuz kişi gibi hissetmiyorsunuzdur.

 • Eskiden olduğunuzdan daha fazla endişeli ve daha az kendinden emin hissediyorsunuzdur.

 • Çok hassas davrandığınızı düşünüyorsunuzdur.

 • Yaptığınız her şey yanlış gibi geliyordur.

 • İşler ters gittiğinde daima suçu kendinizde arıyorsunuzdur.

 • Sık sık özür dilemeye başlamışsınızdır.

 • Bir şeyin yanlış olduğu hissine sahipsinizdir ancak ne olduğunu tanımlayamıyorsunuzdur.

 • Onun davranışlarına bahaneler uyduruyorsunuzdur.

10. Her zaman haklıdır.

Bir narsistle savaşmak imkansızdır. Gerçekten haklı olduğunuz konularda bile sizi bir şekilde inandırıp kendilerini haklı çıkarır ve asla özür dilemezler. Hatta bazen haklıyken özür dileyen siz olursunuz.

11. Kendinizi geri çektiğinizde deliye döner.

Siz ilgi göstermeyi bırakıp kendinizi geri çektiğinizde, yani ona kaybetme korkusu yaşattığınızda kendinini affettirmek için deliye döner. Romantik sürprizler, mükemmel konuşmalar... Tam sizin istediğiniz gibidir. Değişmiş olduğunu düşünmenizi sağlayarak sizi kandırırlar. Ama çok yakında size, aslında hiç değişmediklerini gösterirler.

12. Gerçekten bittiğini söylediğinizde saldırır!

Onu nasıl terk edebilirsiniz! Ondan ayrılmak istediğinizi söylediğinizde tabii ki sizi suçlayıp küfürler yağdırabilir, hatta tehdit edebilirler. Çevresindekilere "Onca şey yaptım ama benden ayrıldı, ben suçsuzum." mesajını vermeye başlarlar. Belki de hemen başka birini bulup size ve çevresindekilere karşı mutlu imajı verirler.

Bir narsistle yaşam sürdürmek gibi ondan ayrılmak da sancılıdır çünkü sizi bir şekilde kendine bağlamıştır.

Ancak bu kişilerle devam eden ilişkinin sonunca sizi ruhsal problemler bekler. Daha mutlu yaşayabilmek için bir an önce bu kişiden ayrılmanız gerekir. Bu kişilerle ayrılmak zordur ancak uzman desteğiyle birlikte hayatınızın geri kalanı için savaşabilirsiniz. Ya da kendinizi önemsemeyip kabuğunuza çekilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Gizli Kullanıcı

böyle insanlardan nefret ederim,gerçi kim etmez ki?...

reflex

Burada,genel bi profil çizilmiş ve çok doğru!yani,bu başlıkların bir ikisi değil,bütünlüğü kaçılası kişi.yoksa,kusursuz insan yoktur.kendinizi sevmekle,narsist olmak aynı şey değildir.ben,böyle bi kişilik tanıdım.benim için çok zordu.hayata,kendime küsmüştüm.bir yıl sokağa adım atmadım.hep karanlıkta oturdum.bi arkadaşım,alışverişlerimi yapıyordu,sağolsun.çok güzel bi kadın olmama ramen,kendimi hilkat garibesi gibi hissediyor,çok yetenekli bi insan olmama ramen,kendimi hiç bi işe yaramaz hissediyordum.bu bir yıl sonuna doğru,onunla geçen her şeyi resetledim.kendi işimi kurdum.bahçeli büyük bir ev aldım ve daha da fazlası.film gibi hayat yaşadım.bu dünyaya bir kez geliyoruz,kıymetinizi bilin.iç güzelliğine çok fazla önem verin.

ozgur-dirim-ozkan

Çatışma yaşadığımız insanlara psikolojik etiket yapıştırma en büyük manipülasyon tekniklerinden biri oldu. Sakınınız Bu listedekilerden en az yarısı normal ilişkilerde de yaşanabilecek şeyler. O kadar kolay ki insanlara psikolojik rahatsızlık etiketi yapıştırmak. Bir insan seninle aynı fikirde değilse, aranızda çatışma varsa hemen yapıştır etiketi. Narsist olduğunu söyle, OKB olduğunu söyle...

helcaraxe

Hepsinin mi yoksa bikac tanesinin olmasi yetiyo mu?

Görüş Bildir