Yaşadığınız Bölgenin Değerini Öğrenin: İllere Göre Konut Kira Ortalamaları

1PAYLAŞIM

Türkiye genelinde kira bedelleri geçtiğimiz yıllara göre artış göstermeye devam ediyor. Peki siz yaşadığınız şehrin ortalama kira bedelinin ne kadar olduğunu biliyor musunuz?

İşte cevabı burada! 👇 (Güncel Endeksa verileri esas alınmıştır.)

Kaynak: https://www.endeksa.com/tr/blog/yazi/11l...

Ülkedeki enflasyon ve ekonomi dalgalanmasının akabinde Türkiye genelinde konut kira değeri son bir yılda %18, satış değeri ise %35 artış gösterdi.

Hal böyleyken ülke genelinde 1+1’lerin kirası ortalama 1.203 TL, 2+1’lerin 1.277 TL, 3+1’lerin 1.347 TL, 4+1’lerin ise 2.268 TL oldu.

Hepimizin bu konuya dair az çok bir fikri olsa da Türkiye genelinde metrekare kira fiyatlarının en yüksek olduğu iller hangileri?

Türkiye genelinde metrekare kira fiyatlarının en yüksek olduğu iller sırasıyla: Muğla, İstanbul, İzmir, Antalya, Edirne, Çanakkale, Aydın, Çanakkale, Edirne ve Gaziantep

Listenin tamamına endeksa.com'dan ulaşabilirsiniz.

Muğla

Listenin başındaki Muğla’da konut kiraları son 1 yılda %16,07 değer değişimi gösterdi. Ortalama metrekare kira 21 TL, ortalama kira 2.063 TL ve geri dönüş süresi 29 yıl olarak gerçekleşti.

İstanbul

İstanbul'da konut kiraları son 1 yılda %14,92 değer değişimi gösterdi. Ortalama metrekare kira 18 TL, ortalama kira 1.683 TL ve geri dönüş süresi 22 yıl olarak gerçekleşti.

İzmir

İzmir'de konut kiraları %13,83 değer değişimi gösterdi. Ortalama metrekare kira 16 TL, ortalama kira 1.700 TL ve geri dönüş süresi 22 yıl olarak gerçekleşti.

Antalya

Antalya'da konut kiraları son 1 yılda %8,54 değer değişimi gösterdi. Ortalama metrekare kira 15 TL, ortalama kira 1.674 TL ve geri dönüş süresi 19 yıl olarak gerçekleşti.

Ankara

Başkentte ise durum ortalama metrekare kira 11 TL, ortalama kira 1.314 TL ve geri dönüş süresi 18 yıl şeklinde.

Eskişehir

Öğrenci şehirlerinin başında gelen Eskişehir'de ortalama metrekare kira 12 TL, ortalama kira 967 TL ve geri dönüş süresi 19 yıl.

Bu listeye göre ortalama kiranın en düşük olduğu il: Bartın

Bartın'da ortalama metrekare kira 10 TL, ortalama kira 877 TL ve geri dönüş süresi 27 yıl.

Türkiye'nin dört bir yanındaki gayrimenkullerin değerini Endeksa üzerinden öğrenebilir ve elektronik değerleme raporu alabilirsiniz.

Emlak piyasasındaki evlerin, iş yerlerinin değeri hakkında güncel bilgiye sahip olabilir, aradığınız muhitin demografik özelliklerinden, konut fiyat ortalamalarına kadar birçok bilgiye Endeksa aracılığı ile ulaşabilirsiniz.

Yapmanız gereken tek şey aradığınız gayrimenkulun lokasyonunu ve özelliklerini girmek!

Yeni nesil gayrimenkul değerleme ve lokasyon analizi platformu Endeksa'ya göz atmak için tıklayın!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
kbrhtc

Gaziantep'e bak ya listenin en pahalı 2.ci şehri sebepsiz yani son 5 yılda resmen tavan yaptı sanırsın denizi olan bir şehir.

Görüş Bildir