Yapılan Araştırmalar Kellerin Koronavirüsü Ağır Geçirme Olasılığının Daha Yüksek Olduğunu Söylüyor!

438PAYLAŞIM

Tabi bu grubun içinde olsak da olmasak da tedbiri elden bırakmayalım!

Kaynak: https://www.telegraph.co.uk/global-healt...

Bilim insanlarının yapmış olduğu çalışmalara göre kel erkekler Kovid-19'u ağır geçirme konusunda yüksek risk grubu altındalar.

Amerika'da ünlü ve kel bir fizikçi olan Dr. Frank Gabrin'in Kovid-19 olduktan sonra vefat etmesiyle birlikte araştırmacılar, 'Gabrin belirtisi' adını verdikleri bu bağlamın mutlaka önemsenmesi gerektiğini vurguluyorlar.

Araştırmanın başındaki isim olan ve Brown Üniversitesi'nde çalışan profesör Carlos Wambier, 'The Telegraph'a yaptığı açıklamada şu cümleleri kurdu:

"Kelliğin bu hastalığın şiddetini belirleyen önemli bir ön gösterge olduğunu düşünüyoruz."

Ocak ayında Wuhan'da başlayan salgının başlangıcından bu yana veriler, erkeklerin Kovid-19 olduktan sonra ölme olasılığının daha yüksek olduğunu gösteriyor.

'Kamu Sağlığı İngiltere'nin yapmış olduğu bir araştırmada ise çalışma yaşında olan erkeklerin, kadınlara oranla Kovid-19'dan vefat etme olasılıklarının iki katı olduğunu söylüyor.

Şimdiye dek bilim insanları bunun neden olabileceğini, cinsiyetler arasındaki yaşam tarzı, sigara içme ve bağışıklık sistemi farklılıkları gibi faktörlerden kaynaklanabileceğini söylüyorlardı.

Fakat yapılan son araştırmalar, bunun testosteron gibi erkeklerde bulunan androjen hormonu kaynaklı olabileceğine işaret ediyor. Androjen hormonu ise sadece saç dökülmelerine neden olmuyor, aynı zamanda koronavirüse yakalanan erkeklerin hastalığı daha şiddetli geçirmesine de neden oluyor.

👇Erkeklerin koronavirüs olma riski çok daha yüksek.

Kaynak: Chinese Centre For Disease Control and Prevention (CCDC)

Tabii bu durum akıllara acaba androjen hormonu ve prostat kanseri için kullanılan tedavilerin koronavirüs tedavisinde de kullanılabilip kullanılamayacağı sorusunu getiriyor.

Profesör Wambier ise bu konu hakkında şöyle cevap veriyor: "Androjenlerin ve erkeklik hormonlarının kesinlikle virüsün hücrelerimize girmesi için bir geçit olduğunu düşünüyoruz."

Amerika Birleşik Devletleri'nde tedavi için kellik ilaçları denenmeye başlandı. Ayrıca onkolog Matthew Retting, prostat kanseri ilaçlarını 200 eski hasta üzerinde denemeye başladı.

Yapılan bir araştırmada ise Madrid şehrinde yer alan üç hastanede kalan Kovid-19 hastalarının %79'nun kel olduğu ortaya çıktı. Amerikan Dermatoloji Akademisi Dergisi'nde yayınlanan ve 122 hastayı inceleyen araştırmada ise hastaların %71'i keldi.

Bütün bilim insanları bu durum hakkında mutabık olmasa da, daha fazla araştırma yapılması gerektiğini fakat önemli bir potansiyel olabileceğini düşünüyorlar.

Prostat kanseri üzerine uzmanlığı olan bilim insanları ise androjenin hastalıkta önemli bir rolü olduğunu ve bunun nedeninin ise bu hormonun kanserin büyümesini engelleyen enzimi tetiklediğini söylüyorlar.

Ayrıca geçtiğimiz Nisan ayında araştırmacılar 'Cell' dergisinde TMPRSS2 enziminin koronavirüs enfeksiyonlarına da karıştığını gösteren bir makale yayınladılar.

Bilim insanları, enzimin akciğerlerdeki androjenlere prostatta olduğu gibi tepki verip vermediğini henüz bilmiyor olsalar da bunun potansiyel bir risk faktörü olduğu konusunda hemfikirler.

İngiltere Prostat Kanseri Derneği Başkanı Karen Stalbow ise bu konu hakkında şu yorumu yaptı:

“Son zamanlarda erkeklik hormonları ve Covid-19 arasında bir bağlantı olabileceğini gösteren birkaç araştırma yapıldı ve bu durumda bazı araştırmacıların enzalutamid gibi prostat kanserini tedavi etmek için yaygın olarak kullanılan hormon tedavilerinin Kovid-19'daki riski azaltıp azaltamayacağını araştırmasına yol açtı."

Bu içerikler de ilginizi çekebilir:

Koronavirüs Nedeniyle 2 Aydır Göremedikleri Doktor Annelerine Kavuşan Kardeşlerin Yaşadıkları Mutluluk - onedio.com
Koronavirüs Nedeniyle 2 Aydır Göremedikleri Doktor Annelerine Kavuşan Kardeşlerin Yaşadıkları Mutluluk - onedio.com
Düğün ve Taziyeler Koronavirüs Vakalarını Artırdı: "Bu Süreci Eski Normalleşme Gibi Algılıyorlar" - onedio.com
Düğün ve Taziyeler Koronavirüs Vakalarını Artırdı: "Bu Süreci Eski Normalleşme Gibi Algılıyorlar" - onedio.com
Koronavirüs Günlüğü: Son 24 Saatte Türkiye'de ve Dünyada Yaşanan Gelişmeler - onedio.com
Koronavirüs Günlüğü: Son 24 Saatte Türkiye'de ve Dünyada Yaşanan Gelişmeler - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Gizli Kullanıcı

Şimdi az mı kel çok mu kel benim hafif şakaklar açık bize teğet geçiyor demi?

sercan77

Bence uzaylılar getirdi bu virüsü :/ daha sansasyonel olmaz mıydı? Yurdumun gerizekalıları!

ozleyen-ama-ozlenilmeyen

Hayda .Kellik yakışıyor dediler hep bana kendimi avuttum bu nerden çıktı şimdi .

mustafa-turk-strikes-again

Bu sefer kellerin götü ellendi xddd

Görüş Bildir