Yanny ve Laurel'dan Sonra İnterneti İkiye Bölecek Yepyeni Bir Fenomen: Bu Tabaklar Ters mi Düz mü?

760PAYLAŞIM

Sosyal medyada yayılan bir görsel insanları yine birbirine düşüreceğe benziyor. Laurel mı Yanny mi ve elbisenin rengi mavi-siyah mı yoksa altın rengi-beyaz mı ikileminden sonra böyle bir karmaşaya ihtiyacımız vardı doğrusu.

Bir dönem çılgıncasına birbirimize dinlettiğimiz o meşhur ses kaydını hatırlıyor musunuz? İnternet Laurel'cılar ve Yanny'ciler olarak ikiye ayrılmıştı.

Siz Hangisini Duyuyorsunuz? İnterneti İkiye Bölen Ses Kaydı "Yanny" mi Diyor, "Laurel" mı? - onedio.com
Siz Hangisini Duyuyorsunuz? İnterneti İkiye Bölen Ses Kaydı "Yanny" mi Diyor, "Laurel" mı? - onedio.com

Biz Laurel duyanlardandık, bu arada.

Bu elbisenin rengine karar vermek de bir o kadar zordu. Sizce elbisenin gerçek rengi mavi-siyah mıydı yoksa altın-beyaz mı?

Tüm İnternet İkiye Bölündü: Bu Elbise Mavi-Siyah mı Yoksa Altın-Beyaz mı? - onedio.com
Tüm İnternet İkiye Bölündü: Bu Elbise Mavi-Siyah mı Yoksa Altın-Beyaz mı? - onedio.com

İşte bir dönem beynimizi yakmış ve bizi kararsızlıklar içinde bırakmış bu iki fenomenin yanına bir yenisi daha ekleniyor: "Bu tabaklar ters mi dizilmiş, yoksa düz mü?"

Bahsi geçen görselde yan yana dizilen plastik tabaklar göze çarpıyor, ancak tabakların ters mi yoksa düz mü olduğuna ilk bakışta karar veremiyorsunuz.

Görselin açıklamasında tabakların hepsinin ters şekilde durduğu belirtilmiş. İşin güzelliği de burada başlıyor çünkü görsele birkaç saniye baktıktan sonra bir anda hepsini düz görmeye başlıyorsunuz!

Tıpkı Yanny-Laurel çılgınlığı gibi bu tabak tartışması da interneti ikiye bölmüş durumda. Tabakların en başından düz durduğunu söyleyenler de var, hepsini ters görenler de...

Bazıları bu optik illüzyona sebep olan şeyin en üstteki tabağın konumu olduğunu ve herkesi yanıltanın o tabak olduğunu söylüyor, bazılarına göreyse çözüm fotoğrafın yönünü değiştirmekte yatıyor.

Eğer fotoğrafa farklı bir açıdan bakarsanız bir anda hepsinin yönü değişiveriyor.

Peki sizce bu tabaklar ters mi, yoksa düz mü?

Ters
Düz
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
yasemin-k.-mavrogiannakis

tabaklar kesinlikle düz, çünkü zemine baktığınızda sağ tarafta kesik izi var orada gölge sola doğru yani ışık sağdan geliyor, bu demek oluyor ki tabaklar düz...eğer ters olsaydı ışık soldan geliyor olurdu o zamanda tabakların altında ki gölge solda değil sağda olması gerekirdi...tartışma başlatmak için yapılmış oyun ben de buna dahil oldum böylece :/

37gurhan

Herhangi tabağın gölgeli kenarına bakınca içeri, açık kenarına bakınca dışarı.. İlk bakanlar genelde parlak kısımdan bakmaya başladığı için tümsek algılıyor.

bunedirya

10 dakika oldu tabaklar hala ters. Ne zaman düzelecekler la?

speedkills

bir türlü ters göremedim aq. beynim beni kandırmayı pek sevmez yoksa sikerim belasını

gamze-oznalbant

Ben önce düz gördüm zorlaya zorlaya tersini gördüm sonra

Görüş Bildir