Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Bunca Yıldır Yanlış Bildiğinize İnanamayacağınız 10 Bilimsel Gerçek

 > 
45PAYLAŞIM

Doğru olduklarına körü körüne inandığınız bazı "bilimsel gerçekler", aslında birer şehir efsanesi olabilir mi?

Yanılgılar hayatlarımızın bir parçasıdır. Çoğumuzun beyni aslında doğru olmayan birçok fikir ya da düşünce ile doludur. Ve bu yanılgılar zamanla kök salarak bilincimizin en derinlerine yerleşirler.  Okuyarak bu yanlış bilgilerin bazılarından kurtulabiliriz. Şayet okumak ilginizi çekmiyorsa, sizi çevrenizle yanlış bilgiler paylaşmaktan kurtaracak,  

"Yanlış Bildiğimiz 10 Bilimsel Gerçek" :  

Kaynak: http://www.businessinsider.com/

1-) Katil Balina

"Orka" olarak da anılan "Katil balinalar", bilinenin aksine okyanus yunusları ailesine dahildir.

2-) Uyurgezerlik

Uykusunda gezen birini uyandırmak; bilinenin aksine, tehlikeli değildir. Hatta onları uyandırıp, güvenli bir şekilde yataklarına geri dönmelerini sağlamak gerekir.

3-) Deve Kuşu

Çizgi filmlerde gördüklerinizin aksine; Deve kuşları, korktukları zaman kafalarını kuma gömmezler. Sadece ölü taklidi yaparlar.

4-) Maddenin Halleri

Henüz ilkokul çağında bir öğrenciyken, bizlere "maddenin 3 hali" olduğu öğretilmişti. Ama aslında 4'tür. Katı, sıvı, gaz ve plazma!

Not: Galeriyi hazırlarken rastladığım ve adının önünde "Okul" ibaresi bulunan birçok sitede, bu yanılgının hala devam ettiğini görmek de ayrı bir galeri konusu..

5-) Güneşin Bomba Gibi İnfilak Etmesi

Evet güneşimiz bir gün yok olacak ama bomba gibi bir anda infilak etmeyecek! Süreç şu şekilde gelişecek: 

Güneş’in merkezindeki çekirdek füzyonu sona erdiğinde, çekirdek büzülürken, yıldızı saran hidrojenin büyük bölümü helyuma dönüşecek. Bu süre içinde Güneş giderek genişleyerek ‘Kırmızı Dev’ adı verilen dev yıldız formunu alacak. Bu genişleme sırasında Güneş’in çapı Mars’ın yörüngesinden bile daha büyük olacak. Dolayısıyla en yakın dört gezegen olan Merkür, Venüs, Dünya ve Mars, Güneş tarafından yutulacak.

6-) Kara Sineklerin Ömrü

Bilinen aksine kara sinekler sadece 24 saat değil, bir ay boyunca hayatta kalabilirler!

7-) Kara Deliklerin Rengi

Onlara kara delik denmesinin nedeni renklerinin siyah olması değildir. Renkleri siyahtır çünkü kara delikler hiçbir şekilde ışık yansıtmazlar.

8-) Parmak Çıtlatmak

Eğer böyle bir alışkanlığınız varsa korkmayın! Parmak çıtlatmak Artrit'e sebep olmaz! Çıtlatın gitsin!

9-) Dünyanın Merkezi

Bilinenin aksine dünyanın merkezinde, sıcak çorba kıvamında sıvı bir kütle yoktur. Merkezde katı haldeki nikel ve demirden oluşan iç çekirdek bulunur

10-) Empire State Binasının Tepesinden Aşağıya Bozuk Para Atmak

Yurt dışında oldukça popüler bir geyiktir. Ama bilinenin aksine binanın tepesinden aşağıya atılan bir "çeyreklik" aşağıdan geçen birine isabet etse de öldürmez!

11-) Güneş Sistemindeki En Sıcak Gezegen

Merkür, her ne kadar güneşe en yakın gezegen olsa da, en sıcak olanı değildir. En sıcak gezegen Venüs'tür. Yüzey sıcaklığı 462 C dereceyi bulabilir.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
gizemathers

Aslında maddenin 3 ya da 4 değil 15 ya da 20 hali olduğu savunulmaktadır .

Görüş Bildir