Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Yalnızca 2 Dakikada Beyninize Girip Bir Daha Çıkmayarak Sizi Derin Düşüncelerle Başbaşa Bırakacak 14 Gerçek

438PAYLAŞIM

Bir kez duyunca, unutmak mümkün değil.

1. Tokyo’nun geri dönüşüm sistemi o kadar verimli ki, atıklar tamamen dönüştürüldüğü gibi, külleri de çimento yapımında kullanılıyor.

2. Ananaslı pizza olarak bilinen Hawaii pizza, Kanada’da yaşayan bir Yunan göçmeni tarafından Çin mutfağından ilham alınarak, Bir Güney Amerika meyvesinin İtalyan yemeğine konmasıyla elde edildi ve Avustralya’nın en popüler pizzası haline geldi.

3. İngiltere’de evlenen bir çift komiklik olsun diye Kraliçe Elizabeth’i düğünlerine davet etti. Elizabeth de davete intikal etti.

4. Eski sanat eserlerinin sahte olup olmadığı çok enteresan bir yöntemle tespit edilebiliyor.

1945’te patlayan nükleer bombaların ardından strontiyum-90 ve sezyum-137 gibi izotoplar atmosfere yayıldı. Bu olaydan önce doğada bulunmuyorlardı. Eğer bir sanat eserinin yüzeyi bu izotopları barındırıyorsa, bu kesinlikle 1945’ten sonra yapıldığı anlamına geliyor.

5. Samsung bir hatadan dolayı 2000 çalışanına 1000’er hisse payı dağıttı. Hatayı düzeltmeleri 37 dakika sürdü. Bu süre boyunca 16 çalışan hisseleri elden çıkardı. Her biri 9 milyon dolar kazandı.

6. 2001 yılında Hindistan’da kıyılmış plastik atıklar ve polimer kullanılarak deneysel yol inşa edildi. Yol oldukça dayanıklıydı ve asfalttan daha ucuza mal edildi. Ülkede bugün itibariyle 35 bin kilometreden fazla yol bu yöntemle yapılmış durumda.

7. 2007 yılında bir oyun sitesi gelmiş geçmiş en iyi oyun karakteri anketi yaptı. Tetris’in L bloğu birinci geldi.

8. İngiltere’de çok da eski olmayan bir zamandaki yazılı olmayan bir kurala göre, ölüm ilanlarında “Hiç evlenmedi” ibaresi yer alıyorsa, o kişi büyük ihtimalle eşcinseldir.

www.and.co

9. Halat çekme yarışı eskiden olimpik bir spordu. 1912 İsveç olimpiyatlarında İsveç takımı altın, Büyük Britanya gümüş madalya aldı. Bronz madalya alan ülke olmadı, çünkü yalnızca 2 takım vardı.

10. Kanada dünyadaki tatlı su rezervinin %25’ine sahip. 3 farklı okyanusla çevrili ve 2 milyondan fazla göl barındırıyor.

11. Punk grubu The Offspring’in frontman’i Dexter Holland 2017 yılında moleküler biyoloji üzerine doktorasını tamamladı. 175 sayfalık tez HIV’in moleküler dinamikleri üzerine.

12. Londra’daki içme suyuyla yayılan kolera salgınının yaşandığı mahalledeki yerel bir bira üretim merkezinde çalışanlar hastalık kapmadı. Çünkü su yerine bira içiyorlardı.

13. İspermeçet balinası en gürültülü hayvan. Yalnızca yaydığı ses titreşimleriyle dahi bir insanı öldürebilir.

14. Şili o kadar uzun bir ülke ki, Norveç’in kuzeyiyle Fas’ı birbirine bağlayabilir.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
bbbbb

Tokyo'daki atıklarla ilgili haber ve Hindistan'daki plastik yol fikrini görünce ''neden bizim ülkede hatta bütün dünyada yapılmıyor'' diye kahırlanıyorum.

dandanakan

Balina da tam ispermeçetmiş. Bu kelimenin anlamını bilmiyorum ama nedense tam uyuyor.

nabansen

Gizli Kullanıcı

Tetriste L değil, çubuk birinci olmalıydı.

klemenjero

en sinir bozucu olarak 1. olabilir. nalet gelmek bilmiyor.

Görüş Bildir