Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Y Kuşağının Hayallerindeki Çalışma Yöntemi: Dijital Göçebelik!

 > 
743PAYLAŞIM

Dijital Göçebelik Nedir?

Çoğu Y kuşağının kafasında kurduğu o rüya çalışma yöntemi "Dijital Göçebelik"; ofise bağımlı olmadan, wi-fi şifresi bilinen her yerde, eldeki akıllı telefon ve laptopla çalışılıp para kazanılan yeni çalışma trendidir.

Peki Nasıl Oluştu?

O kasvetli ofislerde, camı olmaz güneş almaz kübiklerde saatlerce çalışmak en büyük nedendir bu tarzın oluşmasına. Durup bir düşündüğümüzde, günde ortalama 8 saat mesaisi olan bir insanın haftada 5 gün çalıştığını varsaydığımızda toplam 40 saat çalışmış oluyor ve bir haftada yani yedi günde toplam 168(7*24) saati bulunmakta... İşte hesabını siz yapın.

Bahsettiğim bu karamsarlıkları toplayıp birleştirdiğimizde oluşan karanlık alana ışık tutacak çözümlerden biri olan freelance çalışmanın; "evden çalışmama gerek yok, benim için her yer ev, her yer ofis, her yer masa başıdır" diyerek evrimleşmesidir dijital göçebelik.

Avantajlarını Sıralayacak Olursak Eğer;

"Orda bir yer var, uzakta. O yer benim ofisimdir." diyendir dijital göçebe.

Otağlarının, Olimpos'daki bungalovdan Panama Sahilleri'ndeki çadıra kadar opsiyonu vardır.

Şehir Daha Uyanmadan Kalkmalarına Gerek Yoktur

Erken kalkmak sadece bir seçenektir onlar için. İşlerini teslim edecekleri süreyi aşmadıkça zaman yönetimi kendilerindedir.

Kafa Rahat Hayat Biçimi

İstedikleri saatte, istedikleri yerde, kendilerine karışılmadan, stres yaşamadan işlerini yapıp hayatlarına devam edebilirler.

Yeni Kültürleri Ve Coğrafyaları Tanımak

Bulundukları yerde daha uzun süre kalma şansları olduğu için, yeni kültürleri ve coğrafyaları tanımak için de daha çok nedenleri vardır.

Yeni Diller Öğrenme Şansı

Yeni coğrafya, yeni kültür ve daha fazla zaman derken; lokalle iç içe olacakları için yeni bir dil öğrenme şansları da daha çok olur.

Aynı Kafadan İnsanlarla Tanışmak

Tanıştıkları yeni insanlar belki de bir ömür arkadaşları olur. Ya da tanıdık bir yüz olurlar; başka bir yerde, başka bir zamanda.

Network Oluşturmak Ve Geliştirmek

Bir insanın iş ağı; gezdikçe, farklı insanlar tanıdıkça büyür ve gelişir.

Düşüncede de Daha Özgür Olmak

Edindikleri tecrübeler ve tanıştıkları insanlar sayesinde normlar ve kalıplar önemini yitirir ve düşünceleri daha da özgürleşir.

Eğer ki freelance çalışabilecek kadar geliştirdiğiniz veya geliştirebileceğiniz bir işiniz varsa ve ofis hayatının size göre olmadığını düşünüyorsanız, biraz İngilizce’yle rahatlıkla "Dijital Göçebe" olabilirsiniz. Bundan sonrası ise hangi arzu ve isteklerinize öncelik tanıyacağınıza bağlı.

Bize de "iyi şanslar" demek kalıyor.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
entropy

nasil yani ben simdi is yerindeki elmayi armudu bilgisyardan mi paketlicem hem de deniz kenarinda yok daha neler :D

tarih-sever32

Benim dedelerim moğolistandan göçmüş ben de yazılım okuyorum tam bana göre bir meslek lan :D Dijital Göçebelik <3

ugurakar

türkiye de ki patron mantelitesiyle çok zor bu

kusursuzlugunkusuru

Alice Harikalar Diyarı'nda...

tommy

Yıllardır bu hayal satılıyor ama pek de mümkün bir şey değil. En azından herkese nasip olacak bir şey değil. Çünkü ekip çalışması ve yüz yüze iletişim ağır basıyor işveren için. Kendi başınıza iş yapayım derseniz networkünüz olması gerek ve o da yıllarca bi sektörde çalışmadan olmuyor. Olsa da eskisi kadar kazandırmıyor. Her halükarda zor yani. Freelance çalışabilecek işlerden bazıları grafik tasarım, programcılık, yazarlık vs. Wiki başlığından "digital nomad", "location independence" başlığına bakılabilir.

ozgur-dirim-ozkan

İnanmayın gençler. Bayramda benim gibi çalışırsınız sonra.

Görüş Bildir