Görüş Bildir
Haberler
Wi-Fi ile Duvarın Arkasındaki İnsanları Görmek Artık Mümkün

Wi-Fi ile Duvarın Arkasındaki İnsanları Görmek Artık Mümkün

Batuhan
29.10.2015 - 15:15 Son Güncelleme: 29.10.2015 - 15:27

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü'nden (MIT) bilim insanları, geliştirdikleri Wi-Fi verici sistemi ile duvarların içini ve arkasını görmeyi mümkün kıldı.

İçeriğin Devamı Aşağıda

'Wi-Vi' adını verdikleri sistemle radyo sinyalleri için yeni bir algoritma üreten mühendisler, duvar arkasındaki kişilerin çeşitli parametreler aracılığıyla görülebilmesini sağladı.

2013 yılında başladıkları çalışmalar sonucunda sistemi sürekli olarak geliştiren bilim insanları, bu sayede duvar arkasındaki kişilerin boyunu ve kilosunu da tespit etmeyi başardı.

Enkaz Altındakilerin Bulunmasını Sağlayabilir

Sistem çalışma metoduna göre, sinyaller hareketsiz bir cisme çarptığında etkisiz hale geliyor ancak hareketli bir cisimle karşılaştıklarında sinyaller arasındaki uzaklık, cisimlerin nerede ve ne kadar hızlı hareket ettiğinin tespit edilmesini sağlıyor.

Duvar arkasındaki cisimlerin neye benzediğini, diğer odada hareket edip etmediğini gösteren bu sistem, bir akıllı telefonun sinyal kaynağı olarak kullanılmasıyla bir bina içinde esir tutulanların veya enkaz altında sıkışanların görülmesine imkan sunabilir.

Sputniknews

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
69
5
4
4
3
1
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
ERHAN AY

tabi casusluk içinde kullanılır genelde iyilik için kullanımı az olur!!