Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Vücudunuz İle İlgili Şaşırtıcı 12 Bilgi

3.2bPAYLAŞIM

1. İnsanların %15'inde bulunmayan "Palmaris longus" adında bir tendon vardır

Eğer sizde varsa bileğinizi ön kolunuza doğru bükmenize yardımcı olur. başparmağınız ile serçe parmağınızı birleştirerek bileğinizi öne arkaya bükün. Eğer bileğinizde iki tendon görüyorsanız/hissediyorsanız, sizde "Palmaris longus" mevcuttur (belirgin bir şekilde görünür, çok zorlamayın).

2. Bazı insanlar idrar yaptıktan sonra bayılır

Buna "Miksiyon Senkobu" adı verilir ve vagus sinirinin kan basıncının düşmesine sebep olacak şekilde uyarılması neticesinde vuku bulur.

3. Yumurtalıklarınız/testisleriniz böbrekleriniz ile aynı yerde gelişmiştir

Testislerinize tekme yedikten sonra sırtınızın alt kısmında ağrı hissetmenizin sebebi budur. Evde denemenizi önermiyoruz.

4. Elinizi resimde gösterildiği gibi düz bir zemine koyarsanız yüzük parmağınızı hareket ettiremezsiniz.

Avuç içiniz zemine bakacak şekilde elinizi masanın üstüne koyun ve orta parmağınızı avuç içinize doğru bükün, ardından tek tek başparmağınızı, işaret parmağınızı ve serçe parmağınızı kaldırmayı deneyin. Yapabildiniz mi? Şimdi yüzük parmağınızı kaldırın, olmadı mı?

işaret ve serçe parmağınız, onları hareket ettirmenizi sağlayan kendi ektensör kaslarına sahiptir, ancak ortak parmak ile yüzük parmağı tek bir kası paylaşır. Bu sebeple orta parmağınızı avuç içinize hapsederseniz yüzük parmağınızı hareket ettiremezsiniz.

5. Ayak başparmağınız parmaktır, ancak başparmağınız parmak değildir

Yani sekiz parmağınız olduğunu söylerseniz kimse sizi yalancılıkla suçlayamaz.

6. Sol böbreğiniz sağ böbreğinize kıyasla daha yukarıdadır

Çünkü sağ tarafınızda bulunan karaciğer kendisine yer açmak zorundadır.

7. 2 - 3 gün boyunca yemek yemeseniz bile kan şekerinizin seviyesini muhafaza edebilirsiniz

Normal kan şekeri seviyesi, vücudunuzdaki tüm kanın içerisinde çözünmüş bir çay kaşığı şekere eşittir, yani gerçekten çok düşük miktardadır. 

Ketosis adı verilen duruma geldiğinizde, karaciğeriniz glikojen depolarınızı kullanır. Ardından öyle olmasanız bile kendinizi akşamdan kalma gibi hissedersiniz.

8. Yetişkinlerin vücudunda bebeklerinkinden daha az sayıda kemik bulunur

İnsan yaşamına 300 kemik ile başlar, ancak büyüdükçe birbirine kaynayan ve birleşen kemikler neticesinde ömrümüzü 206 kemik ile tamamlarız.

9. İnsanlar yutkunurken aynı anda nefes alamazlar

Bunun sebebi gırtlağımızın konumudur.

10. Vücudunuz günde ortalama 3 gram IgA antikoru salgılar

IgA antikorları vücudunuzun yabancı mikroorganizmalardan korunmasında hayati bir görev üstlenirler ve tükürükte, terde ve sümük içerisinde (aynı zamanda anne sütünde) bulunabilirler.

11. İnsan vücudunda yaklaşık 7000000000000000000000000000 atom vardır

7'nin ardından gelen 27 sıfır ile ifade edilir ve 70 kiloluk bir insanda bulunan bu kadardır.

12. Vücudunuzdaki her atom milyarlarca yıl yaşındadır

İnsan %9,5 hidrojenden oluşmuştur ve bu hidrojen 13,7 milyar yıl önce gerçekleşen büyük patlamada oluşmuştur. Karbon (vücudunuzun %18,5'i) ve oksijen (%65) gibi daha ağır atomlar yıldızlara yapışmış ve yıldızlar söndüklerinde evrene yayılmışlardır.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
mamivtls

Palmaris longus adında bir tendona sahibim mutlu mu olmalıyım :)

Görüş Bildir