Vücudundan Utanç Duymadığını Göstermek İçin Regl Kanıyla Çiçekleri Sulayan, Resim ve Maske Yapan Kadın

1.3bPAYLAŞIM

Herkese göre olmadığı kesin.

Kaynak: https://www.unilad.co.uk/life/woman-uses...

ABD'de bir kadın, regl kanıyla boyama yapıyor, çiçekleri suluyor ve güzellik maskeleri yapıyor.

36 yaşındaki Mary Miranda, bu sıra dışı yüz maskesinin cildinin parlamasını sağladığını; hatta akne yaralarının da geçmesine faydasının dokunduğunu söyledi.

İlk kez 12 yaşında regl olmuş Mary ve regl süreçlerini oldukça sancılı geçirmiş.

Düzensiz ve bazen 8 gün süren bir regl döngüsü varmış. İlk başlarda bunun tuhaf olduğunu fark etmese de, bazen yılda yalnızca 3 veya 4 kere regl olurmuş.

"Bence toplum, patriarki ve dini inaçlar kadınların regl döneminde nasıl davrandıklarını ve nasıl hissettiklerini çok etkiliyor."

Sadece 'regl' kelimesinin kendisini yüksek sesle söylemek bile birçok kadın için utanç ve günah olarak görülüyor. Çünkü regl hala tabu olarak ve sürekli saklanması gereken, iğrenç bir şey olarak görülüyor. Kadınların regl dönemini nasıl gördükleri ve regl hakkında ne düşündükleri aslında büyük oranda ataerkil toplum tarafından şekilleniyor. Birçok erkek konu açıldığında küçük düşürücü yorumlar yapıyorlar. Bazıları da 'kadınların regl döneminde çılgınlaştığını' ima eden şeyler söylüyorlar. 

Mary'nin regl sancıları doğum kontrol sürecinde bile hafiflememiş. Ağrıdan birkaç kez bayıldıktan sonra 2006 yılında kistleri olduğu fark edilmiş ve sağ yumurtalığı alınmış.

İlk başlarda bu sancıların gazdan veya sindirim sorunlarından kaynaklandığını düşünmüş. Ameliyat sonrasında sol yumurtalıklara da aynısının olmasını engellemek için doğum kontrol ilaçlarına devam etmesini tavsiye etmişler.

Ameliyattan 2 sene sonra vücuduna daha fazla kimyasal sokmak istemediği için ilaçları bırakmış. Kusma, terleme ve düşük tansiyon gibi sorunlar da devamında gelmiş.

İki kere hastanelik olduktan sonra rahminde bir tümöre ve sol yumurtalıkta başka bir kiste daha rastlanmış. O dönemlerde Moon Blood isimli bir ritüele denk gelmiş Mary.

"Neredeyse rahmim alınacaktı ve bir daha asla regl olamayacaktım. Her gün rahmimin ve sol taraftaki yumurtalıklarımın kurtarılabilmesi için dua ettim."

Kurtarılırlarsa rahmime de bana getirdiği sorunlara rağmen regl dönemime de saygı göstereceğime söz verdim. Şimdi her ay dört gözle bekliyorum. Şimdi kutlama zamanı ve diğer kadınların da bu deneyimi yaşamasını istiyorum. Regl kanından yüz maskesi yaptığı için birçok nefret söylemine ve olumsuz yorumlara maruz kalan bir kadının gönderisini görmüştüm. Kadınların ne kadar bu kadar nefret ettiğini anlayamadım. Daha güçlü hissetmek için paylaşma ihtiyacı hissettim. 

Bu ritüelleri keşfettikten sonra Mary bir daha asla bırakmadı. Her ay regl kanıyla yüz maskesi yapıp 30 dakika bekletiyor yüzünde. Ayrıca bu kanla çiçekleri sulayıp resim de yapıyor.

İlk başlarda ben de nefret söylemlerine maruz kalacağım diye korktum ve bu gönderiyi paylaşmaya karar verdiğimde anksiyetem arttı. Ailemden alacağım tepkiden veya yabancıların tepkilerinden korktum. Kadınlara bu konuya bakış açımı nasıl değiştirdiğimi göstermek istedim. 

"Regl kadının iyileştirici bir etkisi var ve içerisinde çinko, magnezyum gibi birçok mineral bulunuyor."

Yüzüm bu maskeyi uygulamaya başladıktan sonra daha canlı ve sağlıklı görünmeye başladı. Sizler de regl kanını suyla karıştırıp bitkilere vererek nasıl büyüdüklerini görebilirsiniz. Bunu deneyen arkadaşlarım oldu. Bunu paylaşmak zorundaydım. Yapmaktan en çok korktuğunuz şey, aslında sizin ruhunuzu serbest bırakır. 

"Artık regl olurken hayatımı yaşamaya devam edebiliyorum, evden çıkabiliyorum. Acıdan ağlamıyorum artık."

Vücudumu anlamaya başladığımda, kucakladığımda aydan aya sancılarımın ve krampların geçtiğini fark ediyorum. Sizler de unutmayın, değerlisiniz ve güçlüsünüz. Bunda utanacak veya günah sayılacak bir şey yok. 

Eşlerinin ya da Sevgililerinin Aileleri ile Tanıştıkları Zaman Hayatlarının Şokunu Yaşayan Bu 17 Kişi Size Kahkaha Attıracak! - onedio.com
Eşlerinin ya da Sevgililerinin Aileleri ile Tanıştıkları Zaman Hayatlarının Şokunu Yaşayan Bu 17 Kişi Size Kahkaha Attıracak! - onedio.com
Herkesi Şaşırttı! Hande Erçel ile Murat Dalkılıç'ın Ayrıldığını Duyan Merve Boluğur'dan İmalı Bir Gönderme Geldi - onedio.com
Herkesi Şaşırttı! Hande Erçel ile Murat Dalkılıç'ın Ayrıldığını Duyan Merve Boluğur'dan İmalı Bir Gönderme Geldi - onedio.com
Başkalarının Hayatına Karışmayı Kendisine Misyon Edinen İnsanların Yaşattığı Teröre Boyun Eğmeyen Kadınlar - onedio.com
Başkalarının Hayatına Karışmayı Kendisine Misyon Edinen İnsanların Yaşattığı Teröre Boyun Eğmeyen Kadınlar - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
ece-ysl

yüze sürmek, hijyenik açıdan ne kadar doğru bilmiyorum. paylaşmak ayrı bir konu. Ama ağrılarının geçmesi ve rahmini kimsenin tasarrufuna bırakmadan sahiplenmen... ben bir dişi olarak onur duydum. regl sancısı denen şeyin tarihte olmadığını, 'modern' toplumun yüklediği anlamlar tarafından oluştuğu bilinmektedir. kadın olmaktan utanmamaya çalışmasını kutluyorum. teknikler tartışılabilir, ama niyete bakarsak çok anlamlı geldi bana...

rrr

helal olsun, bu kadınla empati yapamayan harbi zihin özürlüdür, düşün şimdi testislerinden birini alıyorlar Allah korusun, bir de diğerinde de kist varmış, yani erkek olduğuna dair herley yok olacak, düşünsene yahu seni sen yapan şey, cinsellik çok derinden bizi oluşturur, ister paylaş bunu biriyle, sex yaşa ister 31 çek ister rahip rahibe ol ama senin seçimin olmalı napacağın, vücudun kusurlu olmamalı, neyse son testisin de alınca o kadar dua ediyosun şunu yapıcam söz bunu yapıcam ve kurtuluyosun.

rrr

Ulan tabi o sözleri harfiyen tutarsın, minnet duygusuyla, ister tanrıya inan ister inanma, hissetmek için gerçek olmasına gerek yok tanrının. ha şu da var, cinsellik ve üreme aynı mı kadında, ama bildiğim kadarıyla yumurtalardan östrojen salgılanıyor, yani rahim cinsellikle ilgili değil üreme ile ilgili ama yumurtalık burada testise benzettiğim. Kimse eksik hissetmek istemez, ister onu kullan ister kullanma senin tercihin, belki ömrü boyu çocuk yapmak istemeyecek ama bu onun seçimi olmalı. Bu tarz içeriklerde saldırıya geçen insanların çok ciddi bir şekilde duygusal zekalarında eksiklik gelişim bozukluğu olduğunu düşünüyorum.

loe

ya uf ne alakası var ne alakası var 💆

aaabbbcccddd

meczup herhalde.

surprise_mf

bu ne aq. biz attırıp attırıp suratımıza sürüp paylaşıyo muyuz orda burda

Görüş Bildir