Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Vitamin Ve Mineral Deposu Olan Kuşburnunun Daha Önce Hiç Duymadığınız Faydaları

-

Yüzlerce yıldır insanların birçok derdine deva olan kuşburnu; çiçekleri ile tıbbi ilaç, yemişler ile bitkisel çay ve C vitamini deposu olarak yardımımıza koşuyor. Marmelat ve reçel yapımında da kullanılan kuşburnunun faydalarına göz atalım.

1. Soğuk algınlığı, grip ve nezleyle savaşır

Kış kapıya dayandı, havalar bir öyle bir böyle. Dolayısıyla gribe yakalanmamak için hiçbir sebep yok. İşte tam da burada, kuşburnu çayı ile grip ve türevi rahatsızlıkları uzaklaştırma konusunda doğal destek alabilirsiniz.

2. Adeta bir vitamin ve mineral deposu

Kuşburnu, C vitamini açısından zengin olmakla birlike A, B1, B2, E ve K vitaminlerini de bünyesinde bulunduruyor. Magnezyum, sodyum, demir, çinko, bakır, mangan, kalsiyum gibi kıymetli birçok mineral de kuşburnunda yer alıyor.

3. Öksürük, astım ve nefes darlığında hastaya yardımcı olur

İleri aşamalara taşınmış hastalıkta tek başına yeterli olamasa da kuşburnu; öksürük, nefes darlığı, astım gibi solunum yolları kaynaklı birçok konuda hastaya yardımcı kuvvet olarak destek olur.

4. Kolesterol seviyesini dengeler

Türkiye’de sayısı milyonlara ulaşan kolesterol hastalarının yaşadığı problemleri en aza indirmek için kuşburnu tüketimi tavsiye edilir.

Kolesterol seviyesini dengeleyen kuşburnu, kolesterolün sebep olabileceği kalp ile ilgili hastalıkların meydana gelme ihtimalini de azaltır. Fazla şeker barındırmamak şartıyla kuşburnunu çay ya da reçel olarak tüketerek kolesterol seviyenizi düşürebilirsiniz.

5. Böbrek sağlığını korur

Kuşburnunda yer alan petkin ve çeşitli asitler sayesinde böbrek sağlığınızı koruyabilirsiniz. Kuşburnu tüketimi böbrek rahatsızlıklarını azaltıp böbreklerin rahatlaması konularında oldukça yararlıdır.

6. Kabızlığa son verir

Kuşburnu, uzun süre tuvalete çıkamama sorununa da çare olur. Kabızlık durumunu sonlandırıp, insanlara derin bir nefes aldırır.

7. Kan şekerini dengeler

Gün içerisinde yeyip içtiğiniz şeyler kanınızdaki şeker seviyesinin yükselmesine sebep olabilir. Bu kadar basit yollarla yükselen kan şekeri düzeyini dengede tutmak için kuşburnu tüketimi oldukça doğal bir çözüm olarak karşımıza çıkıyor.

8. Şeker hastalarına da yardımcı olduğu biliniyor

Şeker hastalığına sahip olan bireyler için kuşburnu oldukça faydalı bir besin. Kuşburnu reçeli ya da çayı bol şekerle tüketilmediği durumlarda şeker hastaları için yararlı olur. Şeker hastalığıyla tanışmamış kişilerin bu hastalıkla tanışmamaları için de elinden geleni yapar.

9. İltihaplara karşı etkili

Kuşburnu çayı, vücutta biriken ödemi atar, iltihapların iyileşmesine destek olur. Kuşburnunda yer alan efektif bileşenler sayesinde oluşan enfeksiyonların iyileştirilmesi süreci hız kazanır, hasta daha hızlı sağlığına kavuşur.

10. Günlük kuşburnu tüketimi ile kanser riski azaltılabilir

Kanser, günümüzün en ciddi, en büyük hasar veren hastalıklarından bir tanesidir. Yediğimiz yiyeceklerin kimyasallarının bozulması, artan radyasyon seviyesi ve diğer etkenleri de göz önüne aldığımızda birçok kişi kanser riski altında. Kanserin birçok çeşidi olmakla birlikte, tümörlerin biriktiği bölge neresiyse, kanser çeşitleri de o bölgenin ismiyle anılır.

İşte bu tehlikeli hastalıktan olabildiğince uzak kalmak, riski minimuma indirmek için her gün bir bardak kuşburnu çayı tüketmenizde fayda var.

11. Kemik sağlığı ve iskelet sistemini korur

Kuşburnu, yukarıda da saymış olduğumuz, içinde barındırdığı vitamin ve mineraller sayesinde kemik sağlığınızı korur, iskelet sisteminizin bozulma riskini en aza indirir.

12. Cilt sağlığına yardımcı olur

Günümüzde, güzellik ve kozmetik sektörü en büyük harcamanın yapıldığı alanlardan birisi olarak karşımıza çıkıyor. Daha çok kadınların oldukça rağbet gösterdiği bu sektör, binlerce ürünle kadınların cilt güzelliğini korumayı amaçlıyor. Ucuzundan astronomik değere sahip olanına birçok ürün kadınların beğenisine sunulsa da ucuz kimyasallar genelde güzelliğinize güzellik katmak yerine sağlığınızın kaybolmasına sebep olabiliyor.

Kuşburnu ise burada doğallığı ve ucuzluğu ile ön plana çıkıyor. Cilt hücrelerinin yenilenmesi, sivilce ya da yara izlerinin giderilmesi gibi konularda fayda sağlayan kuşburnu cildin nemlenmesini destekleyip cildi besliyor aynı zamanda.

13. Kuşburnu iyi bir antidepresandır

Modern dünyanın en büyük sorunlarından biri de bunalım. Kuşburnu tüketimi ile bu bunalım halinden olabildiğince uzak durmaya çalışabilirsiniz. Çok ciddi psikolojik sorunlar yaşamıyorsanız, kuşburnu modunuzu dengede tutup sizi daha huzurlu kılacaktır.

Kuşburnu çayı nasıl yapılır?

Önce kurutulmuş kuşburnu meyveleri temiz suyla yıkanır. Sıcak suda haşlayarak kuşburnu meyvelerinin yumuşaması sağlanır. Ardından tıpkı ıhlamurda yapıldığı gibi kaynatılır.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
kdramadelisi

Kuşburnu deyince aklıma lise günlerim geliyor.Her sabah ekmeğin üzerine tereyağı sürüp onun üstüne kuşburnu reçeli sürerdim vay be. Farkettim de uzun zamandır yememişim :)

Başlıklar

Kanserçayşeker
Görüş Bildir