Görüş Bildir
Haberler
Vicdansızlar! SMA Hastası İday Bebeğin Adına Sahte Hesap Açıp Hayırseverleri Dolandırdılar

Vicdansızlar! SMA Hastası İday Bebeğin Adına Sahte Hesap Açıp Hayırseverleri Dolandırdılar

Yasin Arslan
01.06.2019 - 12:41 Son Güncelleme: 02.06.2019 - 15:05

Mersin'de, genetik bir hastalık olan ve halk arasında 'Gevşek Bebek Sendromu' olarak bilinen Spinal Müsküler Atrofi'nin (SMA) bir çeşidi Tip 1 ile mücadele eden 1,5 yaşındaki İday Ayaz'ın fotoğraflarını kullanarak sahte hesap açan dolandırıcılar, çok sayıda kişiden para topladı. Baba İdris Ayaz, İday bebeğin ismi kullanılarak vatandaşları dolandıran suçluların yakalanması için savcılığa suç duyurusunda bulunurken, çocuklarının tedavisi için yardım eli beklediklerini söyledi.

İçeriğin Devamı Aşağıda

İnşaat işçisi olarak çalışan İdris Ayaz ile ev hanımı Ayşe Ayaz çiftinin tek çocukları İday, 9 Ekim 2017'de 33 haftalıkken 1 kilo 180 gram ağırlığında dünyaya geldi. Erken doğan ve 2 ay boyunca küvözde kalan İday bebek evine geldikten sonra sorunlar yaşamaya başladı. Anne babası bebeğin ağlarken morardığını görünce Mersin Şehir Hastanesi'nin yolunu tuttu. Solunum problemi yaşadığı belirlendikten sonra yoğun bakıma alınan İday’ın nefes borusu delinerek, nefes yolu açıldı. Yapılan testlerde diyaframı felç olduğu belirlenen İday bebeğe SMA Tip 1 teşhisi koyuldu. Bakımı şu an anne babası tarafından evde sürdürülen İday bebek, solunum makinesine bağlı yaşıyor.

İday'ın fotoğraflarının kullanarak sosyal medyada hesap açtılar

İday'ın fotoğraflarının kullanarak sosyal medyada hesap açtılar

DHA'nın aktardığına göre, İday'ın rahat nefes alması için gerekli diyafram pilini satın alacak maddi durumu olmayan baba İdris Ayaz, 28 Şubat 2019'da valiliğe başvurarak, yardım toplamak amacı ile gerekli izinleri aldı ancak İday'ın doktoru vücut gelişiminin yetersiz olduğu gerekçesi ile diyafram piline ihtiyaç bulunmadığını söyledi. Bunun üzerine İdris Ayaz da yardım kampanyasını askıya aldı. Geçtiğimiz günlerde sosyal medyada İday'ın fotoğraflarının kullanıldığı bir hesap üzerinden bazı kişi veya kişilerce yardım toplandığını gören baba Ayaz, Cumhuriyet Savcılığı'na giderek suç duyurusunda bulundu.

'Bu insanlara vicdan dersi verilmesini istiyorum'

'Bu insanlara vicdan dersi verilmesini istiyorum'
İçeriğin Devamı Aşağıda

Kızının fotoğrafları ile vatandaşları dolandıran şüphelilerden şikâyetçi olan baba Ayaz, 'Yardım kampanyasını başlatmadan önce, twitter ve instagramda dolandırıcılar kızımın resimlerini kullanarak vatandaştan para talep etmişler. Bunlar dolandırıcı, hiçbirine inanmayın. Valilik onaylı yardım kampanyamızı yeni başlatacağız. Hesaplarımız İday Ayşe Ayaz, İday Ayaz ve İdocan Ayaz. Gerçek hesaplarımız bunlar. Bu insanlara ilk önce vicdan dersi verilmesini sonra da cezalandırılmalarını istiyorum' dedi.

'3 saatte bir aspire edilip mamasının ve ilaçlarının verilmesi lazım'

'3 saatte bir aspire edilip mamasının ve ilaçlarının verilmesi lazım'

Kızının bakımlarının zor olduğunu dile getiren anne Ayşe Ayaz ise 'İday'ın 3 saatte bir aspire edilip mamasının ve ilaçlarının verilmesi lazım. Şu an fizik tedavi alıyoruz ama özel olarak getiriyoruz. İday ağır bir hasta olduğu için haftada en az 3-4 kez fizik tedavi görmesi lazım ama biz ancak haftada 2 gün uzman getirebiliyoruz. Fizik tedavi ücretleri de çok yüksek' diye konuştu.

Aile, İday için kesintisiz güç kaynağı ve hasta yatağı için kendilerine yardım edilmesini de istedi.

Daha öncede SMA hastası bir çocuğa yardım için açılan sosyal medya hesabı dolandırıcılar tarafından ele geçirilmişti👇

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
123
54
26
4
2
2
1
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
ufukdiyoki

Babası işçiymiş. Sağlık masraflarını devlet neden karşılamıyor?

smeyyeserin6

Allah belalarını versin bana oruç ağzımla bela okutturuyolar

Onur Önal

Bunu yapan iti/itleri alacaksın, baş aşağı kaynar suya sokup sokup çıkaracaksın.Bütün vücudunu tırnak makası ile ufak ufak kopara kopara çuvala koyacaksın. İ... Devamını Gör