Görüş Bildir
Haberler
Ve Eşref Bitlis Soruşturması 'Zaman Aşımından' Düştü

Ve Eşref Bitlis Soruşturması 'Zaman Aşımından' Düştü

Onedio Medya
17.02.2016 - 16:25

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Jandarma eski Genel Komutanı Eşref Bitlis'in ölümüne ilişkin yürütülen soruşturmada 'zamanaşımı süresi dolduğu' gerekçesi ile kovuşturmaya yer olmadığına karar verdi. Bitlis, 23 yıl önce bugün vefat etmişti...

İçeriğin Devamı Aşağıda

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Anayasal Düzene Karşı İşlenen Suçlar Soruşturma Bürosu tarafından yürütülen soruşturma kapsamında ‘nitelikli adam öldürme suçundan' Arif Doğan, Aytekin Özen, İbrahim Özmen ve Tayyar Tarhan şüpheliler arasında yer alıyordu.

Kararda, 17 Şubat 1993'de Diyarbakır'a gitmek üzere Ankara Güvercinlik'ten kalkan Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na ait uçağın kısa süre sonra Yenimahalle Posta İşletmeleri Merkezi bahçesine düştüğü ve olayda dönemin Jandarma Genel Komutanı Eşref Bitlis, askeri personel Fahir Işık, Emin Önder, posta işletme merkezi güvenlik görevlisi Ruhi Salay, pilot binbaşı Yaşar Erian ile pilot binbaşı Tuğrul Sezginer'in hayatını kaybettiği hatırlatıldı.

"Speküle edile sabotaj iddiasına ilişkin herhangi bir somut kanıtın ortaya konmadı"

"Speküle edile sabotaj iddiasına ilişkin herhangi bir somut kanıtın ortaya konmadı"

Soruşturma devam ederken şüpheli olarak beyanı alınan Arif Doğan ile bir kısım ifadelerde şüpheli olabileceği yönünde beyanda bulunulan Tayyar Tarhan'ın vefat ettiklerinin kaydedildiği kararda Doğan ve Tarhan hakkında kovuşturma yapılamayacağı aktarıldı.

Dosya kapsamı incelendiğinde olayda herhangi bir bomba kullanılıp kullanılamadığının tespit edilmesinin mümkün olmadığının vurgulandığı kararda medyada speküle edile sabotaj iddiasına ilişkin herhangi bir somut kanıtın ortaya konmadığı anlatıldı.

Savcı Derda Gökmen olayın yaşandığında yürürlükte ve şüphelilerin lehine olan TCK maddesine göre 20 yıllık zamanaşımı süresinin dolduğunu belirterek kovuşturmaya yer olmadığına karar verdi.

CHA

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
47
19
7
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
hipotalamus

Şu ülkede zaman aşımına uğrayan davaları düşününce hep ne ilginç davalar çıkıyor altında.Sivas katliamı,batık bankalar,mafya babalarının adam yaralama davala... Devamını Gör

Pasif Kullanıcı

bu adam ırak ta askeri ziyarete gittiği zaman barzani-talabani esas duruşta titreye titreye etrafı gezdiriyordu, dönüşte abd pkk ya silah veriyor dedi bir ha... Devamını Gör

Karbonat Erol

Allah rahmet eylesin.