Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Üzücü Bir Gerçek: Bir At Sakatlandığında Neden Ölüme Mahkum Edilir?

-

Yaklaşık 5.500 yıl önce evcilleştirilen atlar; günümüzde gücü, hızı, dayanıklılığı sebebiyle çalıştırılan, sömürülen türlerden biri. Bir gün ayakları kırıldığında ise, insanlar onları öldürmeyi tercih ediyor. Ayağı kırılan bir insanı öldürmezler fakat ayağı kırılan bir atı öldürürler. Peki, bu neden böyledir?

Yararlanılan kaynaklar: 1 | 2 | 3

Bu üzücü konuya genellikle ekranlardan aşinayız; bir at sakatlanır ve atın sahibi çaresiz bir şekilde, üzülerek(bazen de tınlamayarak) çıkarır tabancasını ve atı öldürür.

Film icabı abartıldığı düşünülmemeli, gerçekten de atlar sakatlandıklarında ne yazık ki öldürülüyorlar. Tabii her sakatlık öldürülecekleri anlamına gelmiyor. Ciddi bir kırık söz konusuysa veterinerin(hatta iki veterinerin) kararıyla zehirli iğne ile uyutulmalarına karar veriliyor.

İnsanlarda ya da diğer pek çok hayvanda işe yarayan kırık tedavileri atlarda işe yaramıyor.

Atın öldürüldüğü anda, "Durun ya, belki ölmeyecekti" diye içimizden geçirirken acı çekmemeleri için vurulduklarını sanırız; oysa bunun asıl nedeni, atların fizyolojik yapısının kırıklar karşısında çaresiz kalmasıdır.

Bir atın bacağı kırıldığında, kırık tedavisi için zorlu ve uzun bir iyileşme süreci gerekiyor.

Science et Avenir sitesi, bunun nedenini veteriner Picandet’ye detaylarıyla birlikte sorduğunda alınan yanıt şöyle oluyor:

"Ne yazık ki atların bacaklarındaki yaralanmaları, hayvanın ağırlığı yüzünden, tedavi etmek oldukça zordur. Hayvanın kırılmış kemiğini de yerine oturtmak, yine hayvanın cüssesi yüzünden oldukça zordur."

Köpekler, kırık sonrasında üç ayak üzerinde durabilirlerken atların böyle bir şansı yok. Tedavi süreçleri hem çok daha uzun sürüyor hem de bu süre boyunca sürekli yatmaları gerekiyor.

Kırığın bir miktar iyileşmesinden sonra at ayağa kalkabilse bile tam olarak iyileşmeyen ayağın yarım tonluk ağırlığı kaldırması mümkün olmuyor.

Kırık bölgeyi sabitleme işi de bir hayli zorlu. Atların bu tedavisinde insanlar için kullanılan alçı ve vidalar kullanılıyor. Veterinerler, atlar için özellikle alçı ya da vida yapılmamasından oldukça şikayetçiler.

At ameliyat edilse bile sorunlar devam ediyor.

Veteriner Picandet, atın yere uzandırılıp uzandırılamayacağı sorusu üzerine şu yanıtı veriyor:

"Bu hayvanlar yerde uzanmış halde kalamazlar. Bu, atların doğasına aykırı. Böyle bir durumda atların dolaşım sisteminde sorunlar yaşanacağı gibi, sürtünmeden ve uzanmaktan dolayı derisinde tahriş ve doku ölümü görülebilir. Fakat kırıldıklarında az yer değiştiren bazı kemiklerin tedavisi mümkün olabiliyor. İnsanın el bileklerindeki kemiklere denk gelen patüron ve kanon kemikleri tedavi edilebilen kemiklere birkaç örnek."

Özetle; sadece ciddi kırıkların tedavisi aylarca sürüyor, bu süreçte at ayakta duramıyor, yatması gerektiğinde ise dolaşım sisteminde sıkıntılar oluşuyor. Bu yüzden de iki veterinerin kararı ile atların uyutulmasına karar veriliyor.

Burada asıl sorulması gereken soru ise şu: Atın fizyolojik yapısı mı suçlanmalı, yoksa insanlar mı?

Atlar, onları bir yük aracı olarak kullanmamızdan, eğlence için yarıştırmamızdan ya da rodeoda eziyet çektirmemizden ne kadar memnunlar? Bu zevklerimiz yüzünden bir gün ayakları kırıldığında öldürüleceklerini biliyorlar mı?

Faytona binmeyi, ganyan oynamayı düşünürken bunu kendinize sorun. Birinin sizi karın tokluğuna çalıştırıp, günün birinde yaralandığınızda kafanıza sıkmasını istemezsiniz. Onlar da istemezler.

Atın ölümü arpadan değil insandan oluyor.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
ali-geyik1

Vahşi doğada iki dirhem ot için birçok tehlikeye girecek, soğuk, açlık ve susuzlukla yüzleşecek, çiftleşebilmesi için birçok kavgalar edecek, yaşlandığında eceli gelmeden av olacak, yavruyken birçoğunun büyümesi mümkün olmayacak, kaldı ki vahşi doğada da ayakları kırılması çok olası olan bu hayvanlara, Bu kadar uygun yaşam ortamı sağlayıp onları besleyen, sağlıklı tutan, çiftleştiren, çoğu zaman gözü gibi bakan, temizliğini yapan, bakımını veterinerler ile sağlayan insanları kötülemek de size yakışır. Ne vahşi doğa bilirsiniz, ne at bakımı bilirsiniz, sonra gelir burda ayy insanlar ne kötüüü atlara ne yazık dersiniz. Gerzekler.

hipergrafi

İstemsizcce diriliş Ertuğrul geldi aklıma. Dizi başlarken hiç bir hayvana zarar verilmemiştir ibaresi yayınlansada bazen savaşlar esnasın da sahne gereği atlar o kadar kötü şekilde yere düşürülüyor, şaha kalkıp sırt üstü düşerken zavallım öyle bir bağırıyor ki düştüğü yerden kalkıp kaçabilmesine hayret eediyorum. O hayvanın hiç bir zarar görmediğine inanmak çok zor.

feyk

esas sorun ati soktugumuz sekil. vahsi at zebra boyutlarinda, arap atindan biraz kucuktur. ayaklari cussesinin agirligini tasiyabilir, dayanikli ve saglam yapilidir, kolay kolay sakatlanmaz, kirik yasamaz. ama biz yuk ve bizim agirligimizi tasiyabilcek, daha hizli kosabilcek bir hayvan istedigimizden secici uretim ile hep daha buyuk atlari urettik, vahsi atin seklini degistirdik. sonuc ingiliz ati gibi cok buyuk, agir, cok hizli kosan ama sakatlikdan ve felaketten her zaman bir adim otede yasayan bir hayvan oldu.

gmzegomez

'Atlar, onları bir yük aracı olarak kullanmamızdan, eğlence için yarıştırmamızdan ya da rodeoda eziyet çektirmemizden ne kadar memnunlar? Bu zevklerimiz yüzünden bir gün ayakları kırıldığında öldürüleceklerini biliyorlar mı? Faytona binmeyi, ganyan oynamayı düşünürken bunu kendinize sorun. Birinin sizi karın tokluğuna çalıştırıp, günün birinde yaralandığınızda kafanıza sıkmasını istemezsiniz. Onlar da istemezler.'

ali-geyik1

Vahşi doğada bundan çok daha rahat ediyolardır değil mi? Oradaki açlık, susuzluk, soğuk, vahşi hayvanlar gibi dertleri yarışmak, yük çekmek ya da huysuzca tepinmekten daha küçüktür kesin. Hı hı, evet evet kesin öyledir.

gmzegomez

Tekrar okumayı deneyebilirsin

m.-dursun

atın bacağını sarıp kilitlenebilen kalıp gibi birşey yapılabilse. ve at ayaktayken ağırlık çeliğe verilebilse iyileşene kadar işe yaramaz mı acep.

meryem-gunhan-sezgin

ben de aynısını düşündüm.

tc-anil-aydinalp

Senin değin yöneten bazı ülkelerde yapılıyor at için özel alıcı ve aparat gelistiri artık atların oldurulmesine gerek yok

Görüş Bildir