Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Uzaylılarla Neden Hala Karşılaşmadık? Rus Fizikçinin Açıklaması Hem İkna Edici, Hem de Ürkütücü!

-

Herkes nerede?

Evrende yalnız mıyız?

Eğer evrende yalnız değilsek, uzaylılar nerede?

Kaynak: https://arxiv.org/ftp/arxiv/papers/1803/...

Daha önce Fermi Paradoksu’yla açıklanmaya çalışılmış bu açmaza bu defa bir başka açılım getirildi.

Rus fizikçi Aleksandr Berezin’in "İlk giren, en son çıkar" teorisine göre, bir medeniyet ne zaman ki kendi sınırlarını aşıp yıldızlararası uzayda ilerlemeye başlarsa, kaçınılmaz olarak önüne çıkan tüm medeniyetleri yok eder!

Böyle söyleyince Kurtuluş Günü filmindeki gibi kötücül bir uzaylı ırkı tahayyül etmenize gerek yok.

Berezin’in metaforuna göre bu durumun bir inşaat sahasının karınca yuvasını yok etmesinden bir farkı yok.

İnşaati yapanlar karıncalardan nefret ettiği için böyle yapmıyor. Yalnızca bunun derdine düşmelerini sağlayacak herhangi bir sebep bulunmuyor.

Peki biz bu durumda karınca yuvası mıyız, yoksa onu yok edecek olan uygarlık mı?

Berezin’e göre ikinci ihtimal ağır basıyor.

Yaşamın devamlılığının en güçlü itkisinin büyüme olduğunu söyleyen Berezin, büyümenin bir uygarlığın sınırlarını aşmasında kilit bir role sahip olduğunu ve bir defa sınırlarını aşan bir uygarlığın önüne çıkan diğer tüm güçsüz uygarlıkları yok edeceğini ifade etmiş.

İnsanoğlu olarak henüz uzaylılarla karşılaşmadık fakat Amerikanın keşfi ve kolonyalizm süreçleri bu duruma o kadar da yabancı olmadığımızı ispat eder nitelikte.

Siz ne düşünüyorsunuz? Sizce karınca mı olacağız, yoksa onu ezip geçen dev ayak mı?

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
tugba-celebi4

ne karınca yuvası nede onları yok edecek uygarlık. neden yok edelim ki ? belkide gerçekten varlar belki çok iyiler belki bizim gibiler, ama senin gibi böyle düşünenler olduğu sürece bu eşsiz durumun farkına varamıcaz.

enk-capital

Benim teorim, eğer dünya dışı varlıklar varsa ve eğer bunlar bilinçli, zeki, donanımlı canlılarsa bilinmek istemedikleri sürece onları asla öğrenemeyeceğimiz. Sadece bu konuda tedbirsizlik yapmalarını ve açık vermelerini beklemek zorundayız. Ama tedbirsizliği hiç yapmazlarsa onları asla öğrenemeyiz. Şeytanın ilk işi, dünyayı var olmadığına inandırmaktır. Benim teorim doğruysa bu durumda bizi sürekli ziyaret ediyorlar. Etmişlerdi, edeceklerdir. Amaçları yok etmek olsa çoktan yaparlardı. Bilmiyorum belki de zamanını bekliyorlardır. Belki öncesinde yapılması gerekenler vardır. Belki de kıyamet denen şey onların elinden olacaktır. Her ne olursa olsun biz onlardan habersiz olduğumuz için onların da bizden habersiz olduklarını varsaymak doğru değil. Bu belki de asla öğrenemeyeceğimiz bi gerçektir. Ya da henüz bizden gizleniyordur.

bunakkaptan

Uzaylılar buraya gelmezler. Gelirlerse önce.. O uzaylılarını a...koyacak bir iş adamımız mutlaka çıkar ikincisi Toki anında uzay aracında 4.sınıf apartman yapımına başlar... AKP ve REİS'i anında '' eskiden buraya uzaylılar mı geliyordu Hepsini biz getirdik der ve uzaylıara OHAL ilan eder. daha yazayım mı neden gelmeyeceklerini ? Manyak mı onlar buraya gelsinler ? Hem daha bunun PUTİN'i var sonacıma Çatlak TRUMP' u var Tas traşlı Kuzeyli KİM var var oğlu var GELMEZLER...!

Gizli Kullanıcı

Milyarlarca gezegen, milyonlarca galaksi var ve insanların keşf ettikleri bu kadar az iken dünya dışı yaşam yok demek, sadece okyanustan bir bardak su alıp bu okyanusta balina yok demekle aynı şey.

elanonimo

Carl Sagan abimizin güzel bir sözü yunus balıkları yerine balinaydı yanlış hatırlamıyorsam :D

Gizli Kullanıcı

Karıştırmışım, kusura bakmayın. Hemen düzeltiyorum.

elanonimo

ne kusuru reis ayıp ediyorsun sadece söyledim

Gizli Kullanıcı

Eyvallah.

aptalasik

Bizimde robotlarımız olacak sıkıyorsa gelsin uzaylılar :D

Görüş Bildir