Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Uzaylıların Neye Benzediğini Merak Edenlerdenseniz Bu İlginç Modelleri Mutlaka Görmelisiniz!

-

Toplum içinde yaygın olan yanlış bir kanı, uzaylıların insanlara çok benzediği yönünde. İki gözlü, iki ayaklı, iki elli yaratıklar olarak hayal etsek de, uzaylılar sandığımızdan çok daha farklı özelliklerde olabilir.

Kaynak: https://sketchfab.com/seidelj

Uzaylıların beklediğimizden çok daha garip özelliklere sahip olabileceği göz önünde bulundurularak ilginç modellemeler hazırlanmış.

Yaşadıkları gezegenlerin zaman zaman çok zorlu olabilecek şartlarına göre evrimleşen bitki ve diğer türlerdeki yaratıkların hem özelliklerine, hem de görünüşlerine dair hayal gücümüzü genişletmek amacıyla bu modeller hayli faydalı.

Modellemeleri Avustralya Üniversitesi'nde profesör olan Brian Choo'nun yönlendirmeleriyle, grafiker Steve Grice hazırlamış.

Choo, uzaylı hayvanların büyük oranda amfibilerden oluşacağını düşünüyor. Modellemeler de buna uygun hazırlanmış. Kalın deri ve zırh görevi gören kabuklara sahip olarak zor koşullara dayanabilecekleri öngörülmüş.

Ayrıca uzaylı hayvanların, güçlü ön ayaklara ve saydam deriye sahip olacağını da öngörüyor.

Saydam deri fikrinin nedeniyse, kırmızı cüce türü yıldızların yaydıkları ışığın az olması nedeniyle hayvanların yeterince ışık alabilmesinin ancak bu yolla mümkün olabilecek olması.

Uzaylı bitkilere yönelik teorileri de var Choo'nun.

Gezegenlerdeki güçlü rüzgarları kullanabilmek amacıyla spiral şeklindeki bir çiçeksi yapının, bitkinin tohumlarını tüm gezegene taşıyabilmesini sağlayabileceğini de düşünüyor. Ayrıca tıpkı kaktüsler gibi, her daim kullanabilecekleri bir su depolarının da olabileceğini öngörüyor.

Bu bitkilerin çoğu bölümünün toprağın altında olacağını da düşünüyor Choo.

Bunun nedeni de yine gezegenlerin olası zorlu koşullarından korunmaya çalışmak.

Choo bu modellemeleri, kısa zaman önce keşfedilen Trappist-1 yıldız sisteminden yola çıkarak yapmış.

Kırmızı bir cücenin etrafında 7 adet yaşam barındırabilecek türde gezegenin keşfedildiği o sistemde, bu modellemelerdekilere benzeyen canlıların var olabileceğini düşünüyor kendisi.

Her halükarda, gelişmiş uzaylıların hepsinin insanlara benzemeyeceği konusunda bilim dünyasında büyük bir görüş birliği var.

Bakalım ilerleyen uzay araştırmalarımız neticesinde keşfetmemizin olası olduğu diğer canlı türleri, modellemelerimize veya tahminlerimize uyacak mı? Bekleyip göreceğiz...

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
gzm-ynklr

)))

feyk

bir canlinin neye benziyecegini yasadigi sartlar belirleyecektir. farkli bir gezegenin dunya ile ayni cekim kuvvetine, ayni kimyasal yapiya, ayni atmosfere sahip olmacaagini dusunursek farkli gezegendeki akilli bir canlinin insana kalamar kadar bile benzer olmayacagini tahmin etmek zor degil.

sagan

Güneş sistemimizde bulunan özelliklerini genel anlamda bildiğimiz gezegenlerden hayal gücümüzü çalıştırıp bir kaç örneği de neden biz bulmuyoruz. Geçen bir konu altında aynı muhabbeti yapmıştık. Uzaylı şöyle olabilir, böyle olabilir. O gezegen koşullarını düşünüp bir yaratık hayal etmeliyiz bence akıllı olmasına gelip bizi ziyaret etmesine gerek yok. İlkel bir yaşam formu da olabilir. :)

feyk

daha dusuk yercekimi ve cok daha yogun bir atmosferde balik gibi yuzen canlilar olabilir. ic keselerinde hidrojeni biriktirerek havada balon gibi asili kalabilirler mesela. ses yerine, kalamar gibi hizli renk degisimleriyle haberlesen gelismis canlilar olabilir, tabi renk degisim olayini cok daha ileri boyuta tasiyip ciltlerini oled ekran gibi kullaniyorda olabilirler. yada tamamen farkli bir kimyasal gelisimle flor yada klor soluyan canlilarda olabilir. oksijen cok zehirli, asindirici bir maddedir, icinde yasadigimizdan bilmiyoruz ama oksijenden daha korozif, daha elektronegatif, daha yuksek enerji vercek bir gaz varsa flor olurdu.

sagan

Güzel başlangıç oldu ben Titan üzerinden gitmek istiyorum. Daha düşük yer çekiminden dolayı uzun boylu olmasını düşünebiliriz ama sıcaklığını düşününce yükseklikten ziyade geniş bir yüzeye ihtiyacı olacak bana kalırsa. Haliyle yer çekimi ve geniş yüzey dengesini kurmak için bizimki gibi yumuşak bir deri değil daha çok kabuksu bir derisi olacağını düşünüyorum. Metan temelli bir yaratığa sahip olacağımız için burun ile solunum yerine solungaç hayal ediyorum. Kabuksu derimizin üzerinde yoğun reseptörlerin bulunduğu dikenler olsun ve bunlar sayesinde görsün, duysun. Yani bir kulağa yada göze de ihtiyaç duymasın. Tıpkı bizdeki balinaların krillerle beslenmesi gibi beslensin ve bu canlı da geniş bir ağıza sahip olsun.

sagan

El yada ayak yerine, dokunaçlar yüzeye iyi tutunmayı sağlamak için daha olası geliyor. Yaratığımızın boyu 2-2,5 m, uzunluğu 8-9 m, eni 3 m, gövde yüksekliyi 50 cm-1 m civarı olsun. :) Canlımızı tek bırakamayız tabi. Gezegenin eko sisteminde en üste bu canlıyı koyarsak; kabuksu yüzeyini temizleyen genç ve ışıl ışıl bir görünüm sunan sülüksü küçük yaratıklarımız :))) metan denizlerinde kril benzeri yaratıklarımız olsun. Kafamda bir eko sistem kurdum resmen. Koyu renkli bitkiler falan. :)))

aybuke-yasar

Tanrı hiçbir şeyi çirkin yaratmaz

Gizli Kullanıcı

bizde uzaylı değil miyiz? neden bu uzaylılar iğrenç ve saldırgan yaratıklar oluyor??

neo-heckir

Headcrablari a unutmamak lazim :)

Başlıklar

BilimUzay
Görüş Bildir